Monitor CCTV Sampo VME-2001 - dziwne rozwiązanie

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
Zair
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: pn 09 kwie 2007, 0:46
Lokalizacja: Piaseczno
Kontaktowanie:

Monitor CCTV Sampo VME-2001 - dziwne rozwiązanie

Postautor: Zair » pn 09 kwie 2007, 0:59

Witam, Piszę o tym w tym dziale, bo dla mnie jest to dziwne rozwiązanie. Na różnych forach jest zero odp. Mianowicie posiadam monitor przemysłowy CCTV Sampo VME-2001 cz.b 21''. Cewka odchylania poziomego jest włączona szeregowo przez kondensator w taki sposób, że wylutowując go, odłaczamy cewkę. Nie jest wpięty np równolegle do tranzystora. Problem polega na tym, że dostałem monitor z rozsadzonym kond. , jest to prawdopodobnie 100n/250v polipropylenowy albo z tej grupy. Po wlutowaniu nowego monitor odpala(wscześniej brak obrazu i pisk przetwornicy) geometria i ostrość jest ok, regulacje w zakresie, bez zniekształceń. Tyle że po minucie nagrzewa się i zaczyna smierdzieć. Dla mnie jest to dziwne rozwiązanie, nie mam schematu, a wcześniej nikt tam nie grzebał w sprzęcie, lutowania oryginalne. Proszę o pomoc bo nijak nie moge sobie poradzić z tym problemem. Konstrukcja jest dosyć prosta, zasilacz jest na oddzielnej płytce i boli mnie to że sprzęt działa na pozór prawidłowo. Mogę podesłać foto płytki

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

CCTV

Postautor: PI » pn 09 kwie 2007, 16:28

Witam; grzeje sie, ale co???? Jednoznacznie nie wynika to z opisu - czyżby kondensator?? Co do sposobu właczenia cewek - jest to normalny sposób stosowany we wszystkich OTV i monitorach, za wyjatkiem monitorów komputerowych (niektórych, gdzie układ odchylania poziomego jest rozdzielony od FBT). Kondensator ten powinien byc typu "impulsowego" - FKP, KFMP itp. Jest to kondensator tzw. korekcji S i rzeczywiście, zaleznie od cewek maja one pojemności liczone w setkach nF. Z punktu widzenia składowej zmiennej równolegle do tranzystora linii właczone sa cewki HD z układami korekcji S i korekcji liniowosci oraz uzwojenie pierwotne trafa linii. Do tego dochodzi oczywiście kondensator powrotu i dioda powrotu (damper).
Mam wrażenie,że kondensator, o którym mówimy powinien byc na wyższe napięcie - 400 lub 630V. Być moze powinien miec wieksza pojemność - ale to mozna ustalic tylko na podstawie schematu.
PI

Zair
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: pn 09 kwie 2007, 0:46
Lokalizacja: Piaseczno
Kontaktowanie:

Postautor: Zair » wt 10 kwie 2007, 1:07

Witam ponownie i dziękuję za odpowiedz. Nagrzewa się oczywiście kondensator, nie mam zamiaru czekać aż się wytopi, bo pociągnie to za sobą jakieś następstwa typu piszcząca przetwornica , a co za tym idzie uszkodzenie tranzystora, diód impuls. oraz układu srerującego itp. Gdybym miał schemat to bym sobie poradził. Na obudowie starego "c" jest nie za bardzo widoczne oznaczenie pojemności(z mnożnikiem niestety) ale jest na pewno na napięcie 250V a przynajmniej na 99%. Proszę napisac czy przy takim kineskopie - 21" jest możłiwe że będzie on na takie napięcie? czy też brakuje tam zera? Nie spotkałem się z kond na 2200V tylko jeśli jest powyżej 1000 to w oznaczeniu jest kV. Więc teoria z napięciem raczej odpada. Jeśli by było za wysokie napięcie na cewkach, to rzutowało by to chyba na geometrię obrazu (regulacja analogowa,pokrętłami) a kond. nie powinien pracować w skrajnych wartościach na granicy przebicia. Jak b ym miał schemat, to bym był mądry i nie zawracał gitary takimi postami. Pozdrawiam i prosze o jakąś koncepcję, a zobaczę co będzie powlutowaniu na wyższe napięcie, bo przez święta zapomniałem gdzie leży lutownica.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

CCTV

Postautor: PI » wt 10 kwie 2007, 20:44

Witam; cos tam przegladałem i doszedłem do wniosku, że może byc na 250V. Jednak, jak pisałem, musi to byc kondensator przeznaczony do pracy impulsowej. Rózne firmy róznie je oznaczaja - zalezy to tez od sposobu wykonania. Co do pojemności - poniewaz generalnie zasada pracy układu odchylania w odbiornikach cz/b i kolor nie rózni się, ta pojemność może mieć dość duży rozrzut - nawet do 1,5uF !!! Jej wpływ na szerokość obrazu jest oczywisty, ale w okolicy pojemnosci znamionowej nie aż tak bardzo widoczny. Natomias przyczyny grzania sie tego kondensatora są dla mnie dość zagadkowe - nie spotkałem sie nigdy z takim zjawiskiem - występujacym w tak krótkim czasie.
xxxxx
W tzw.miedzyczasie zajrzałem do kilku starych schematów OTV cz/b z lat 70-tych, całkowicie półprzewodnikowych. Wszędzie cewki HD są właczone w ten sam sposób; z powodzeniem moze to odnosic sie do tego monitora, bo układ odchylania, zasada jego działania są takie same. Nie ma tu żadnych odniesień do monitorów kolorowych, tym bardziej komputerowych, gdzie konstrukcje róznią sie zazwyczaj w sposób zasadniczy. Dość charakterystyczna cechą tego fragmentu układu jest wysoka wartość pojemnosci tego kondensatora - nawet 2uF !!!! Nie mozna zatem wykluczyc, że grzanie sie kondensatora wynika z jego zbyt niskiej pojemności (reaktancja). Podkreslam tu jeden istotny fakt - monitor cz/b i OTV cz/b w obrebie zespołów odchylania i synchronizacji nie rózniły sie niczym istotnym - własciwie tu nie rózniły sie wcale.
PI
PI

Zair
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: pn 09 kwie 2007, 0:46
Lokalizacja: Piaseczno
Kontaktowanie:

Postautor: Zair » pn 16 kwie 2007, 3:07

Witam ponownie, temat chyba można będzie zamknąc. Problem tkwił w typie kondensatora. Wlutowany był MEF - czyli poliestrowy, a powinien być MKP,KMP -polipropylenowy. Na starym jest napis 155, wiec będzie to 15 i pęć zer czyli 1500000, 1.5uF. wlutowałem na próbę dwa 470n równolegle na 250V i są zimne. Dziękuję za sugestie i pomoc.


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 37 gości

cron