Mam problem z TV Philips28pt4454/00

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
robin
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: wt 29 maja 2007, 12:19
Lokalizacja: zakopane

Mam problem z TV Philips28pt4454/00

Postautor: robin » wt 29 maja 2007, 12:30

drodzy koledzy pali mi się tranzystor lini i nie wiem dlaczego. czy może miał taki przypadek?

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » wt 29 maja 2007, 13:24

Moze zwarcie w trafopowielaczu (pin 1-2)?
Pozdr.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

28PT....

Postautor: PI » wt 29 maja 2007, 18:28

Witam; przyczyn uszkodzenia może byc kilka; zwarcie zwojowe FBT (uzwojenie kolektorowe, czyli piny 1,2 - zdarza się rzadko), zwarcie pomiędzy uzwojeniami - często, po wylutowaniu tranzystora mozna to wyraźnie stwierdzić omomierzem przez pomiar wzgledem masy. Może to być zwarcie po stronie wtórnej FBT lub uszkodzenie w którymś z obwodów zasilania z FBT - dioda, kondensator elektrolityczny itd. Może to być też problem ze sterowaniem tranzystora mocy - a więc wypada sprawdzic elementy H-drive. Zwracam uwagę, że ten typ chassis (L6.2) ma wyjatkowo wredne i nietypowe zasilanie stopnia H-out, podobnie sterowanie tego stopnia jest "udziwnione' - ze względu na konieczność zapewnoenia izolacji od sieci energetycznej został tam zastosowany transoptor. Jak wynika z doswiadczenia, niekonwencjonalne rozwiązania znanych i dobrze dopracowanych układów często sa przyczyna niemiłych niespodzianek. Zwracam też uwagę, że masa stopnia mocy H-out jest odseparowana od reszty masy OTV; jest to wspólna masa ze stroną "gorącą" przetwornicy. Te obwody są niebezpieczne dla życia!!!!!!! Trzeba to brac pod uwage przy pomiarach "pod napięciem". Najlepiej jest stosować trafo separujące.
PI

robin
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: wt 29 maja 2007, 12:19
Lokalizacja: zakopane

Postautor: robin » śr 30 maja 2007, 22:06

Dzięki za podpowiedź. ale napewno nie jest to trafopowielacz, bo go wymieniłem.Oprócz tego problemu mam dziwne próbkowanie przetwornicy kiedy jest tv w stanie czuwania zaznaczam ze tranzystor lini jest dobry. :?

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

28PT...

Postautor: PI » śr 30 maja 2007, 23:04

Witam; jak zwykle wypada pomierzyć napięcia w STDBY i może to cos od razu wyjaśni. Wygląda na jakies zwarcie lub być może utrate pojemności jakiegos elektrolitu w głównych gałęziach zasilania; może to byc tez zimny lut. Mozna odłaczyć napięcie systemowe od układu, obciążyc je żarówką 60W/220V i zobaczyc, co sie będzie działo. Przypominam o niebezpiecznym sposobie zasilania H-out. Z drugiej strony, wcale nie musi byc winien obwód zasilany z napięcia systemowego - o czym pisałem wczesniej.
PI

robin
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: wt 29 maja 2007, 12:19
Lokalizacja: zakopane

Postautor: robin » czw 31 maja 2007, 22:49

Witam również.Przetwornice obciążałem żarowką i w momencie pracy działa bezbłednie. a gdy przechodzi w stan czuwania słychać ciche próbkowanie. A kondensatory (elektrolity)wymieniłem.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

28PT...

Postautor: PI » czw 31 maja 2007, 23:25

Witam; no OK; ale jak wyglądaja napięcia z przetwornicy w STDBY??? Jeżeli próbkuje w tym stanie, to świadczy o jakims przeciążeniu w głównych obwodach zasilania. Pomiar napięć może cos wyjasnić. Być może nawet zwykły pomiar "na zimno", omomierzem, poszczególnych linii zasilania.
PI


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 39 gości

cron