Problem z monitorem Philips 107E51

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
Danii
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 6
Rejestracja: pn 18 cze 2007, 18:30
Lokalizacja: okolice Krakowa

Problem z monitorem Philips 107E51

Postautor: Danii » pn 18 cze 2007, 19:59

Witam! Mam problem z monitorem Philips model 107E51. Po włączeniu zasilania zaraz zostaje przepalony bezpiecznik. Zauważyłem uszkodzony kondensator ceramiczny oznaczenie - SCK 104 połączony z mostkiem prostowniczym czy to on może być tego przyczyną. Po jego wylutowaniu i włączeniu zasilania bezpiecznik jest ok a monitor sie nie załącza. Jeśli tak to czy jest to jakiś specjalny kondensator i czy można go wymienić na jakiś inny ?? Proszę o pomoc.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

monitor...

Postautor: PI » pn 18 cze 2007, 23:27

Witam; mam watpliwośc, czy to kondensator. Może to byc termistor; jeżeli tak, to uszkodzenie jest gdzies dalej, ale najpewniej po "gorącej" stronie przetwornicy. Proponuje sprawdzić tranzystor kluczujacy w SMPS.
Niestety, nie mam schematu - stąd trudność w ocenie.
PI

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » wt 19 cze 2007, 0:42

SCK 104 to termistor NTC - 10 omow, 4A.
www.pj.wroclaw.pl/ftp/tks-termistor-ntc.pdf
Tak wiec PI ma racje ze problem jest gdzies dalej.
Proponowalbym sprawdzic (oprocz tranzystora oczywiscie) kondensator filtru na okolicznosc zwarcia, oraz diody mostka prostowniczego.
Chociaz jest tez inna mozliwosc - jesli termistor dostal zwarcia, prad ladowania kondensatora filtra moze "wywalac" bezpiecznik - tak wiec najpierw trzeba znalezc odpowiedni termistor, parametry sa w pdf-ie.
Pozdr.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

107E51

Postautor: PI » wt 19 cze 2007, 12:30

Witam; ano własnie.... termistor pewno jest w najlepszym porządku i jak dodał movzx, nalezy sprawdzic w pierwszej kolejności wszystko, co jest w obwodach zasilanych wprost z sieci (mostek i za mostkiem). Co do termistora - ma dośc duża bezwładnośc i raczej słuzy do ograniczania pradu, gdyby jego zwiekszony pobór miał miejsce w dłuzszym czasie - np. przy przeciązeniu przetwornicy, ale jeszcze nie w warunkach zwarcia po wtórnej stronie. Stawiam na uszkodzenie tranzystora kluczujacego i nalezy się zastanowić, dlaczego - jeżeli - sie uszkodził. Takie uszkodzenia bez wyraźnej przyczyny sa niezwykle rzadkie, ale mozliwe.
PI

Danii
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 6
Rejestracja: pn 18 cze 2007, 18:30
Lokalizacja: okolice Krakowa

Postautor: Danii » wt 19 cze 2007, 12:43

przepraszam za pomyłke faktycznie to termistor wydaje mi sie że on na pewno jest uszkodzony ponieważ jest ukruszony (chyba nie powinien tak wyglądać) w górnej części sprawdziłem mostek prostowniczy i on jest ok. Problem z monitorem zaczął sie po burzy i to najprawdopodobniej ona była przyczyną uszkodzenia ale może sie myle. Znalazłem tranzystor MOSFET - SSP 7N60B to pewnie o ten chodzi ??

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

107E51...

Postautor: PI » wt 19 cze 2007, 13:06

Witam; jak po burzy, to wszystko jasne... mógł "polecieć" ten MOSFET. Ale nie jest wykluczone, że cos jeszcze - trzeba to dobrze sprawdzić. Jeżeli był to krotkotrwały udar napięcia w sieci, co jest bardzo mozliwe, to mógł tez uszkodzic sie sterownik zasilacza SMPS - jest tam chyba TEA1504 lub cos podobnego. Generalnie nalezy sprawdzic w tej sytuacji wszystkie elementy półprzewodnikowe po stronie "gorącej", a nawet zaleca się, aby je wymienic po takim gwałtownym uszkodzeniu.
PI

Danii
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 6
Rejestracja: pn 18 cze 2007, 18:30
Lokalizacja: okolice Krakowa

Postautor: Danii » wt 19 cze 2007, 13:31

układ to TEA 1507 spróbuje wymienić tego scalaka, MOSFETA i termistor a czy zna ktoś może adres sklepu internetowego gdzie moge dostać ten termistor?? Bo w miejscowości gdzie mieszkam szanse na dostanie go są praktycznie zerowe :( dziękuje za pomoc
POZDRO

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

107E51

Postautor: PI » wt 19 cze 2007, 14:00

Witam; co do scalaka, to byc może nic mu nie jest, ale wszelkie diody, np. diody tłumiące po stronie pierwotnej trafa przetwornicy mozna wymienic; mozna tez na wszelki wypadek wymienić kondensator filtru napięcia zasilajacego SMPS. Co do sklepów - jest ich wiele; są w Krakowie i Rzeszowie sklepy, które prowadza e-sprzedaz, ale ich nazw nie pamietam. www.tme.pl www.cybor-tech.com.pl www.huma.com.pl www.poltronic.com.pl www.dartelektronik.com.pl www.elektronik-service.com.pl/sklep www.lewandowscy.pl www.aprovi.com.pl
Najpierw więc trzeba sprawdzic na stronie sklepu, czy mają taki element i go zamówic. "movzx" zna tez kilka dobrych adresów, może się właczy i poda... (nawiasem mówiąc za niezły i niedrogi sklep uważam Lewandowskich, .... ale nie tylko..). A co z tymi uszkodzeniami??? MOSFET itd???
PI

Danii
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 6
Rejestracja: pn 18 cze 2007, 18:30
Lokalizacja: okolice Krakowa

Postautor: Danii » wt 19 cze 2007, 15:12

sprawdziłem na razie tylko MOSFETA i faktycznie jest padnięty a czy istnieje może jakiś jego zamiennik np. jakiś z grupy IRF-ów ??

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

107E51...

Postautor: PI » wt 19 cze 2007, 16:58

Wtam; z zamiennikami nie ma problemu - jakikolwiek MOSFET przeznaczony szczególnie do pracy w przetwornicach - jest tego bardzo duzo. Mozna cos wybrac w TME lub Aprovi lub u Lewandowskich. Wazna jest obudowa, bo tu - wg oryginału - powinna byc nie izolowana (chodzi o dopuszczalne straty mocy). Wg oznaczeń STM może to byc STP7N60 lub P7N60 lub PxNyy, gdzie x>=7, yy>=60. Obudowy izolowane zazwyczaj maja na końcu oznaczenia litere F. To, co napisałem oznacza, że mozna zastosowac tranzystor o nieco wyższych parametrach, odnośnie prądu drenu i napięcia Uds. Adresy sklepów podałem wczesniej, więc nic tylko ustalić liste uszkodzonych elementow i "w drogę". Aha - radzę sprawdzić dokładnie, nawet ewent. wymienić wszystkie kondensatory zwiazane z uzwojeniem głównym pierwotnej strony trafa przetwornicy - jest ich tam kilka (opieram sie na schemacie nieco innej odmiany monitora Ph.). Przy okazji - gdyby Koledze udało sie ustalic typ chassis (gdzies tam z tyłu jest zazwyczaj "nabity"), to by nam troche ułatwiło sprawe.
PI

Danii
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 6
Rejestracja: pn 18 cze 2007, 18:30
Lokalizacja: okolice Krakowa

Postautor: Danii » wt 19 cze 2007, 17:53

typ chassis to prawdopodobnie V20 przynajmniej tak jest wybite

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » wt 19 cze 2007, 19:43

Mi tez sie wydaje ze V20, ale nie jest latwo znalezc schemat.
Co do tranzystorow - Lewandowscy maja tego troche, polecam akurat ich bo jest wybor, a nie "kroja" tyle za transport co TME.
Pozdr.

Danii
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 6
Rejestracja: pn 18 cze 2007, 18:30
Lokalizacja: okolice Krakowa

Postautor: Danii » wt 19 cze 2007, 21:38

dzięki za pomoc POZDRO


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 36 gości