ciąg dalszy zamiennika irfiz44g

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
przemek.waw
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: ndz 08 lip 2007, 15:44
Lokalizacja: łyszkowice
Kontaktowanie:

ciąg dalszy zamiennika irfiz44g

Postautor: przemek.waw » ndz 08 lip 2007, 16:15

witam wszystkich. pytałem o zamiennik irfiz44g z plastikową wkładką radiatorową(wzmacniacz samochodowy pioneer- przetwornica- awaria przez zwarcie płytki drukowanej z obudową. po podaniu zasilania palił sie bezpiecznik, wymontowałem 4 tranz. irfiz 44 g, wszystkie miały zwarcie. gdy podłączyłem go bez tych tranz. kontrolki działały). wg porad zamontowałem irf44n i odizolowałem od radiatora. teraz podłaczam go pod zasilacz własnej roboty- ok. 50 wat. po włączeniu momentalnie przygasają kontrolki (jak wcześniej) i mocno nagrzewają sie wymienione tranz. prosze o porady co dalej zrobić, czy jeśli to końcówki mocy to czy będzie sie opłacać ich wymiana...

arek 59
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 75
Rejestracja: śr 04 lip 2007, 18:36

Postautor: arek 59 » ndz 08 lip 2007, 19:36

Jest to przetwornica napięcia po podwyższenia napięcia do końcówki mocy w którym podwyższa moc wyjściową, nie tylko końcówki przetwornicy padły lecz także może układ sterowania końcówek albo wzmacniacz mocy w którym może uległy zwarciu wyjścia do głośników. Naprawiałem też radio z pionera z tą przetwornicą na tych tranzkach, były padnięte dwa tranzystory, 2 rezystory, przez zwarcie wyjść głośników bądz gośćiu zmostkował wyjśćia. Wymieniłem wszystkie cztery bo nieznalazłem dwóch, a wstawiłem buz11 bo miałem przy ręku, padnety był tez mechanizm CD, nie chciał wsuwac i wysuwac płyty.moc miał 2*80 wat przy 4 omach. Jaki to model i moc wyjśćiowa oraz jakia jest końcówka mocy bo u mnie były 2 * TDA7294.:lol:

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

irfiz

Postautor: PI » ndz 08 lip 2007, 22:40

Witam; przetwornica i wzmacniacz to dwa oddzielne moduły. Nalezy sprawdzic "na zimno", czyli omomierzem, czy na głównych liniach zasialnia ( miedzy przetwornica a wzmacniaczem) nie ma zwarć. Jeżeli nie ma, to trzeba skupić sie na przetwornicy. Byc może, rzeczywiście uszkodzony jest sterownik MOSFETów, ale to przy tych objawach mało mozliwe. Gdyby z takiego powodu np. wszystkie tranzystory przetwornicy zostały załaczone równoczesnie, to w pierwszym rzedzie uszkodził by sie bezpiecznik lub znów tranzystory. Tak więc częśc pomiarów nalezy przeprowadzic własnie omomierzem, aby wykluczyc zwarcia. Co do ewent. wymiany końcówek mocy - nic nie wiemy, jak ten wzmacniacz jest zbudowany. Czyli, może jakas dobrej jakosci fotka wnetrza lub w miare dokładny opis.
Mam ze dwa schematy takich wzmaków Pioneera - układ zasilania nie jest wcale taki prosty, trzeba wszystko dokładnie posprawdzać.
A wogóle jaki to jest typ wzmaka???
PI

arek 59
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 75
Rejestracja: śr 04 lip 2007, 18:36

Postautor: arek 59 » pn 09 lip 2007, 19:03

Ja sprawdzałem omomierzem na wejściu zasilania nie było zwarcia a opór był podobny jak u innych sprawnych. po włączeniu radia końcówki się załączały i robiło zwarcie na zasilaniu. więc sprawdziłem i okazało się ze dwa mosfety padły, jedenj na moduł wymieniłem na buz11 i jakoś działa, ale wcześniej przed naprawą podejżewałem ze to końcówka mocy i cała przetwornica.

przemek.waw
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: ndz 08 lip 2007, 15:44
Lokalizacja: łyszkowice
Kontaktowanie:

Postautor: przemek.waw » śr 11 lip 2007, 21:17

dziękuje za wskazówki, postaram sie przybliżyc wam budowe wzmaka. nie mam u siebie netu więc to może troszkę potrwać. pozdrawiam

przemek.waw
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: ndz 08 lip 2007, 15:44
Lokalizacja: łyszkowice
Kontaktowanie:

Postautor: przemek.waw » sob 28 lip 2007, 21:05

witam wszystkich ponownie. przepraszam za zwłokę. dobrałem sie do końcówek w tym wzmacniaczu, i znalazł sie winowajca- zwarty tranzystor z oznaczeniem D2222. takowe są dwa+ dwie sztuki oznaczone B1470. uszkodzony jest tylko jeden. odziwo, kiedy sprawdzałem ich rezystancję w płytce nic takiego nie pokazywały, dopiero po wymontowaniu miernik pokazał 0 omów na jednym D2222(tak samo było ze wszystkimi irfz44g). czy to często spotykane? teraz prosze o pomoc w znalezieniu takiego tranzystora, lub choć wskazanie pełnej nazwy(o ile ta nią nie jest)- słabo sie orientuje w temacie nazewnictwa, nazw skruconych itd. z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi. pozdrawiam

przemek.waw
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: ndz 08 lip 2007, 15:44
Lokalizacja: łyszkowice
Kontaktowanie:

Postautor: przemek.waw » sob 28 lip 2007, 21:18

jeszcze jedno, oznaczenia na wzmacniaczu są troche zdarte ale to chyba model gm -x702, to wzmacniacz dwukanałowy z możliwością zmostkowania, moc 2x120w lub 1x320, (wg kartki na obudowie) obudowa czarna, przykręcana do właściwego radiatora w kształcie tunelu chłodzonego wentylatorem. pozdrawiam

roman21
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 85
Rejestracja: wt 10 paź 2006, 11:37

Postautor: roman21 » sob 28 lip 2007, 21:22

Jest to skrucona nazwa tranzystorów 2SD2222 oraz 2SB1470 są to tranzystory typu Darlington.Ich dane znajdziesz na www.datasheetcatalog.com

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

irfiz44

Postautor: PI » sob 28 lip 2007, 23:58

Witam; z tymi Darlingtonami bedzie pewno problem; sensowne zamienniki to jakies tranzystory Sankena lub Toshiby - na ogół trudne do zdobycia i dośc drogie. 2SB1470 i 2SD2222 to para stopnia mocy. Takie pary sa we wzmacniaczu dwie, bo ma on dwa kanały. Dziwne jest, że uszkodzenie ujawniło sie dopiero po wylutowaniu tranzystora. Dziwne jest tez, że uszkodzeniu uległ tylko jeden tranzystor z pary - zazwyczaj "lecą" oba. Mam wrażenie, ze sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i nalezy dokładnie posprawdzac wszystko we wzmacniaczu przed wstawieniem nowych tranzystorów, aby uszkodzenia nie zaczeły sie powielać.
Co do tranzystorów - mozna szukac pod kilkoma adresami, np.
www.aprovi.com.pl www.tme.pl www.cybor-tech.com.pl www.lewandowscy.pl www.impel.com.pl ....itd
PI


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 24 gości