acer 7377xe

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
lorts
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 40
Rejestracja: śr 22 cze 2005, 15:51

acer 7377xe

Postautor: lorts » pn 17 gru 2007, 9:59

dostałem do naprawy monitor . Pewnego dnia monitor nie włączył się , kolega dał mi go do naprawy, po rozkręceniu go znalazłem uszkodzony bezpiecznik tranzystor w przetwornicy 2sk2645 (miał przebicie) oraz wymieniłem uc3842. Po włączeniu przetwornica próbkuje i dioda na panelu pulsuje. próbowałem odpalić na żarówce ,żarówka nie świeci sprawdziłem hot-a jest ok , problem na pewno tkwi w przetwornicy tylko gdzie?


odpiąłem +b i wstawiłem żarówkę 60 W żarówka nie świeci odłączyłem kolejne gałęzie i dalej nic


dokonałem pomiaru zasilania scalaka uc3842 między 5 a 7 nogą jest 11v

gregory.3
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 8
Rejestracja: wt 04 gru 2007, 17:04

Postautor: gregory.3 » pn 17 gru 2007, 22:33

WITAM
Sprawdż diody po stronie wtórnej.Rezystorek 0,33ohma w zródle klucza.Elektrolit na nodze 7{11lub12 zależnie od wykonania}.Sprawdz wizualnie czy niema uszkodzeń rezystorów.

lorts
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 40
Rejestracja: śr 22 cze 2005, 15:51

acer 7377xe

Postautor: lorts » wt 18 gru 2007, 14:06

witam problem jest w gałęzi +45v po odpięciu jej ukazuje się napięcie +B
diody są ok rezystor ok a elka wymieniłem i dalej nic

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Acer...

Postautor: PI » śr 19 gru 2007, 1:29

Witam; proponuje zwrócic uwage na układ regulacji napięcia +80, zrealizowany tu w dośc specyficzny sposób; odpowiada za niego m.in. tranzystor Q310, sterowany (pośrednio, przez dwa tranzystory w układzie totempool) z TDA4856. Nie jest wykluczone, że włąsnie ten tranzystor jest uszkodzony, lub jakis element (najpr.kondensator) w aplikacji tego układu. Byc może problem polega też (lub) na niewłaściwym sterowaniu z tego własnie scalaka - całośc (otoczenie Q310) jest bowiem rodzajem stabilizatora impulsowego dla napięcia +80.
PI

lorts
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 40
Rejestracja: śr 22 cze 2005, 15:51

acer

Postautor: lorts » pt 21 gru 2007, 19:55

sprawdziłem ten tranzystor i jego otoczenie jest ok, sprawdziłem kondesatory niby są ok., morze jest uszkodzony układ tda4856

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Acer...

Postautor: PI » sob 22 gru 2007, 0:29

Witam; a juz myslałem, że bedziemy mieli łatwy sukces... no nie ma lekko. Może tak - sprawdźmy "na zimno", czyli omomierzem rezystancje widzianą na linii 45V. Z tej linii zasilanych jest niewiele układów w tym monitorze, ale skoro odłaczenie dało taki efekt, to trzeba iść "za ciosem". W dalszej kolejności sprawdziłbym napięcia na Q310 w normalnych warunkach (czyli kiedy przetwornica próbkuje); szczególnie co jest na drenie.. Poza tym - jekie jest +B, kiedy odłaczy sie linię +45V? Czy oba tranzystory sterujace Q310 są napewno OK??? Nie mam poglądu, co do wieku tego monitora, ale myślę, że jeżeli ma więcej, niż 6 -7 lat to spokojnie mozna wymienic wszystkie elyty związane z zasilaniem +B (80V), w tym ten własnie przy Q310 (chyba 33u/200V). Pomiar statyczny w tym przypadku jest bez znaczenia (mam na mysli pomiar pojemnosci).
PI

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Acer...

Postautor: PI » pt 28 gru 2007, 0:40

Witam; mimo wszystko cos jest nie tak. To, co Kolega zrobił dotychczas nie rozwiazało problemu. Czy to przeciążenie na linii +45V jest nadal??? Podwójne załaczanie wskazuje na jakis problem; żarzenie kineskopu jest załączane przez Q704, Q705, a te z kolei sa sterowane z CCU. CCU zbiera rózne informacje z monitora i jeżeli gdzies wystepuje wartość niezgodna z danymi zapisanymi w pamięci, CCU albo nie załacza monitora wogóle, albo ogranicza załączanie niektórych układów. Jeżeli jednak jest tak, jak Kolega pisze, tzn. "wchodzi" wysokie, to korzystając z tego faktu należy pomierzyc napięcia istotne dla działania monitora i wyciągnąć z tego stosowne wnioski. Ja na razie niewiele moge podpowiedziec, bo nie znam wyników takich pomiarów, a to jest podstawa.W dalszym ciągu uważam, że trzeba do końca wyjaśnic, dlaczego pojawiało sie przeciążenie na linii +45V.
W tym miejscu muszę przyznac sie do pewnego niedoinformowania - Q312 i otoczenie to układ zasilania - stabilizacji i regulacji napięcia dla stopnia H. Czyli napięcie +80 z zasilacza nie jest używane do tego stopnia. Zatem jeżeli coś dzieje sie nie tak na linii zasilania +45V, to układ odchylania poziomego napewno nie bedzie pracował poprawnie. Może byc tak, że i zasilacz będzie się zachowywał "nienormalnie" z racji niepełnego obciążenia, ale tez dlatego, że istnieje sprzężenie zwrotne pomiędzy tymi układami. Warto zauważyc, że napiecie +B pochodzi z układu, o którym mowa, a nie z zasilacza głównego (tzn. niezupełnie, bo jest to przetworzone napięcie +45V). Problemy mogą więc pochodzic od FBT lub tranzystora kluczującego, lub któregos z elementów w tym układzie.
PI

lorts
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 40
Rejestracja: śr 22 cze 2005, 15:51

acer

Postautor: lorts » pt 28 gru 2007, 12:07

witam dokonałem pomiarów :
na fr705 jest 35v powinno 45
d701 63v powinno 80
q704 na c 7v powinno 6,5v
q701 na c 9v powinno 14v
na płytce kineskopu
c182 63v
r120 (r) - 40v
r140 (g) - 38
r160 (b) - 38v
na lm1279 n2 - 7v , n16-6v

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Acer...

Postautor: PI » sob 29 gru 2007, 2:33

Witam; sprawa sie komplikuje... dajmy spokój płytce kineskopu...cos jest nie tak z zasilaczem. Albo jest przeciążony i działaja układy zabezpieczeń, albo sam jest uszkodzony, albo cos jest z układem nadzoru napięcia systemowego +45V, czyli TL431 i jego otoczeniem. Proponuje pomierzyc napięcie na katodzie D318 (zasilajace stopień H; jest to napiecie +B!!!); poza tym napięcie na katodzie D314 (+48V) i na anodzie D315 (--190V). Jeszcze raz podkreslam, ze dotychczasowe opisy sugeruja problem z zasilaniem stopnia H lub wrecz z jego uszkodzeniem. A co z pomiarami w stanie bezpradowym - czyli za pomocą omomierza???Chodzi oczywiście o główne obwody zasilania, w tym linie napięcia +B; nie jest to zasilanie z zasilacza głównego!!! Linia +80V, to nie +B!!!
PI


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 21 gości