Sam naprawiam DVD ... i mi nie idzie :P

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
Durzy
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: wt 11 sty 2005, 19:49

Sam naprawiam DVD ... i mi nie idzie :P

Postautor: Durzy » czw 07 sie 2008, 18:53

Witam ...
Dane:
-płyta zasilacza osmolona
-na pinie oznaczonym +12V jest 6.78V(moim zdaniem zamoało)
-zasilacz jest (o zgrozo) impulsowy
-nie ma rezonatora kwarcowego ani układu rezonansowego LC
-brak tranzystorów tylko jeden scalak
-rezystory mają wartości zgodne z oznaczeniami
-płyta zmieniła kolor na ciemniejszy w otoczeniu w/w scalaka

Przeraziło mnie to że nie ma tranzystora sterującego traforem impulsowym, oraz że niema niczego co generuje impulsy w.cz. . Podejrzewam, że ów scalak który się osmolił spełnia te role, jednak nie mogę znaleźć do niego aplikacji.
Na scalaku jest napisane:

5M02650R
VF25

P.S. jest 8 pinowy
Obawiam się że sprzęt ten, który został wyprodukowany na Tajwanie jest jednorazowego użytku, a oznaczenia mają jakiś sens tylko dla tajwańskich dzieci, które je montują, proszę wyperswadujcie mi błędne myślenie, albo utwierdźcie w słusznym przekonaniu

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

sam naprawiam....

Postautor: PI » ndz 10 sie 2008, 0:06

Witam; to, że jest to zasilacz typu SMPS to normalne zjawisko; obecnie juz prawie wcale nie stosuje sie innych zasilaczy w sprzecie RTV. To, że nie ma żadnego kwarcu, czy LC jest tez noramlne, bo nigdy w takich zasilaczach sie tego nie stosowało. Oznaczenie scalaka jest rzeczywiscie tajemnicze,ale to tez norma - ktos go wyprodukował na specjalne zlecenie i własnie o to chodzi, żeby tego sprzetu nie naprawiac!!! - wg zasady - wyrzuc i kup nowy (i daj zarobic biednym koncernom). Poza tym, byc może dałoby sie cos dopasowac z produktów wielkich i znanych firm światowych, np Onsemi, ST, Philips, ale przy braku schematu i blizszych danych po prostu trzeba zacząć od pracowitego zrysowania aplikacji tego scalaka i może to cos da. Taki kombajn zawierający sterownik SMPS i tranzystor MOSFET juz bardzo dawno temu produkował Siemens i było to stosowane w zailaczach magnetowidów Panasonic i pochodnych - ale ten bardzo stary scalak miał 16 pinów. Nie mozna wykluczyc, że w wersji minimalistycznej ten zasilacz nie ma sterownika, jest więc układem "samobieznym", a domniemany scalak jest po prostu tranzystorem MOSFET. Były takie rozwiązania kiedyś i sprawowały sie całkiem dobrze. Zresztą, nie tylko kiedys, bo jest cała seria układów STRx i pochodnych, które własnie "w jednym flaku" zawierają sterownik i tranzystor kluczujacy i pewno w róznych odmianach są stosowane do dziś (produkuje to Sanken i AllegroMicro).
Co to znaczy - płytka jest osmolona - czy cos sie po prostu spaliło, czy tylko jest przegrzana???
Co do 12V - jasne - jeżeli jest tak duża róznica, to jest cos nie tak!!!
A może jakies foto - dobrej jakosci??
PI

dipol
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 16
Rejestracja: pn 27 lis 2006, 9:16
Lokalizacja: Ostrów Maz

Postautor: dipol » ndz 27 wrz 2009, 20:51

wymień elektrolity w otoczeniu scalaka i na wyjściu przetwornicy powinno pomóc o scalak się pytaj ASWO Koszalin,zostaw w spokoju scalak- elektrolity sprawdź.Może już laser padł i masz problem


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 48 gości