Kineskop zmienił kolory ,w czasie transportu.

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
andrzej000025
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: śr 17 sty 2007, 13:12

Kineskop zmienił kolory ,w czasie transportu.

Postautor: andrzej000025 » pn 13 paź 2008, 11:54

Mam pytanie,czy podczas transportu telewizora, może się namagnesować. kineskop.Kolega zamówił telewizor na Allegro, roczny ,ponoć był całkowicie sprawny, po włączeniu na miejscu, okazało się, że zamiast koloru tła niebieskiego na menu, jest kolor czerwony, a kolory podczas odtwarzania programów są całkiem nie do oglądania.Wysyłający twierdzi że telewizor namagnesował się podczas transportu. Może ktoś spotkał się z takim przypadkiem.I jak go można rozmagnesować.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Kineskop...

Postautor: PI » pn 13 paź 2008, 23:41

Witam; zazwyczaj namagnesowanie maski OTVC powoduje efekt, podobny do np. pociągnięć pędzlem po kolorach lub efekt teczy dośc przypadkowo umiejscowionej na ekranie; może to byc też zmiana kolorów tylko w pewnej częsci ekranu. Jeżeli wszystkie składowe kolory uległy odwróceniu, co dośc łatwo ocenić, to usterka tkwi raczej w układzie matrycowania procesora wizyjnego. Miałem taki przypadek w OTVC Schneider z procesorem firmy Micronas - niestety nikt, łacznie z serwisem Micronasa nie potrafił rozwiązać tego problemu - co nie oznacza, że jest to taki sam przypadek (u mnie mówiąc po prostu zamieniły sie miejscami kolory czerwony z niebieskim i to tylko przy pracy odbiornika z anteny; przy sterowaniu ze scarta wszystko było w porządku).
Co do rozmagnesowania - stosuje się pętlę indukcyjną zasilana prądem zmiennym wprost z sieci, rozpoczyna się wykonując okrężne ruchy kilka centymetrów od ekranu, powoli oddalając się od ekranu, aż nie bedzie widac efektów oddziaływania pola magnetycznego. Wtedy pętlę sie wyłącza. Cała procedura trwa ok. 20 - 30 sek. Petla wytwarza dośc silne pole magnetyczne. Petla to po prostu cewka zawierająca kilkaset zwojów drutu nawojowego, nawinietego na srednicy 20 - 30 cm - bez rdzenia!!! Taka cewka, ze wzgledu na znaczny prąd szybko sie nagrzewa - dlatego może pracowac dość krótko.
Co do namagnesowania OTVC - może tak sie stac, jeżeli odbiornik jest narazony na stałe, silne pole magnetyczne - np. od stojących tuz przy nim dużych kolumn głosnikowych.
PI

Głośnik1234@@
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 8
Rejestracja: pn 14 cze 2010, 20:53
Lokalizacja: okolice KrK
Kontaktowanie:

Postautor: Głośnik1234@@ » pn 14 cze 2010, 21:09

Taka filozofia?Też miałem ten problem z moim TV.Wystarczy na chwilkę postawić na nim jakiś magnes,np.głośnik

mondeusz
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 8
Rejestracja: śr 14 lip 2010, 13:52
Lokalizacja: Warszawa i okolice
Kontaktowanie:

Postautor: mondeusz » pt 16 lip 2010, 13:01

Każdy sprawny tv kolorowy ma wewnętrzny układ rozmagnesowywania. Działa on tylko w chwili włączenia Tv. Ma on zapewnić czystość kolorów,rozmagnesowując kineskop, także po transporcie. Wewnątrz jest tzw: pozystor i pętla rozmagnesowująca. To ona wydaje taki jęk po włączeniu tv. Sprawdź więc czy ten układ pracuje. Pomaga kilkukrotne włączenie tv. Należy jednak za każdym razem ostudzić pozystor (odczekać około30min).
Masz problem z car audio? Pomogę .

gavi
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 41
Rejestracja: śr 22 sty 2003, 15:18

Postautor: gavi » czw 22 lip 2010, 13:41

Witam
Kiedyś przy naprawie monitora w grze telewizyjnej miałem podobny problem - zamiany kolorów. Dość długo z tym bezskutecznie walczyłem po czym okazało sie że po przesunięci gry w inne miejsce wszystko wraca do normy. Przyczyna była pracujące piętro niżej urządzenie wytwarzające silne pole magnetyczne.
Generalnie z moich doświadczeń wynika że jeśli cały ekran podlega tym samym zmianom równomiernie, to może to być związane z zewnętrznym silnym strumieniem magnetycznym lub uszkodzeniem w rodzaju o którym pisał PI. Natomiast przypadkowe namagnesowanie maski raczej objawia się miejscowymi , nierównomiernymi przebarwieniami.
Przy okazji - jak olbrzymie znaczenie ma stała składowa magnetyczna można przekonać sie odwracając telewizor "do góry nogami" lub nawet kładąc na boku. wszystkie barwy ulegną zmianie.
Pzdr.
W
pozdrawiam
W.

msgow
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 24
Rejestracja: pt 12 maja 2006, 15:58

Postautor: msgow » pn 09 sie 2010, 22:40

Witam
Miałem tez przypadek zmiany kolorów w Thomsonie TX92 a spowodował to TEA5101.

dragoo
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: pn 14 cze 2010, 10:20
Kontaktowanie:

Postautor: dragoo » pn 27 wrz 2010, 11:55

To namagnesowanie się telewizorów - dotyczy też tv najnowszej generacji telewizorów takich jak LCD czy plazmy?!

luiskon
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 11
Rejestracja: czw 27 lis 2008, 1:58
Lokalizacja: morąg
Kontaktowanie:

Re: Kineskop zmienił kolory ,w czasie transportu.

Postautor: luiskon » pt 15 cze 2012, 8:10

mam podobny problem tylko że umnie jest brązowy kolor i niewiem za co wziąść :( a dostałem go od kolegi zebym go naprawil:)


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 2 gości

cron