LG L1720B_NIE DZIAŁA

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
Awatar użytkownika
samefilip
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: sob 15 lis 2008, 20:31
Kontaktowanie:

LG L1720B_NIE DZIAŁA

Postautor: samefilip » ndz 16 lis 2008, 13:49

Witam, mam problem z monitorem LG L1720B, po podłączeniu do sieci monitor nie uruchamia sie.
Problem pojawił po burzy, która prawdopodbnie była przyczyną awarii. Troche dziwna sprawa, bo
ze wszystkich urządzeń które były w tym czasie podpięte do sieci (komputer, monitor, drukarka, livebox, telewizor)
nie działa właśnie monitor, drukarka i livebox. NIE jestem orłem w dziedzinie elektroniki i dlatego musze poradzić
sie profesjonalnych majsterkowiczów, czyli was. Jeśli mielibyście jakies pomysły jak sie do tego zabrać,
byłbym wdzięczny za pomoc. Przypuszczam ze samo napisanie że monitor sie nie uruchamia to zapewne
cienka informacja, ale jeśli potrzeba będzie dokładniejszych informacji to oczywiście będe sie
starał je zamieścić.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

LG...

Postautor: PI » ndz 16 lis 2008, 23:26

Witam; ano trzeba zacząć od zdemontowania podstawy monitora, dalej tylna ścianka i zacząc od starannej wizualnej oceny zasilacza. Prawie napewno uszkodzony jest bepiecznik sieciowy, ale zanim go wymienimy iponownie włączymy monitor należy sprawdzić przede wszystkiem tranzystor kluczujacy przetwornicy i inne elementy półprzewodnikowe po tzw. "goracej' stronie SMPS, ponieważ w takich przypadkach własnie one ulegaja uszkodzeniu. Jezeli nie bedzie widocznych lub dajacych się wykryć pomiarami uszkodzen, można wstawić nowy bezpiecznik i spróbowac właczyc monitor. Jeżeli jednak bezpiecznik jest OK i nie widać żadnych uszkodzeń, typu przegrzanie, przepalenie jakiegos elementu, to właczamy sieć i sprawdzamy, czy zasilacz (przetwornica) wytwarza prawidłowe napięcia. Na 99,5% jestem przekonany, ze problem tkwi włąsnie tu - ale .... w przypadku uszkodzeń po wyładowaniu atmosferycznym mozna spodziewać się wielu przykrych niespodzianek. Nawet niewielka częśc energii wyładowania, która przeniesie sie na nasze urzadzenia może spowodowac dośc rozległe uszkodzenia. Mówiąc obrazowo, zazwyczaj bardziej przypomina to skutek działania tajfunu - czyli wszystko co na drodze zostaje zniszczone. Ale często tez są to tylko proste uszkodzenia - nie ma żadej reguły. Pisze to tylko po to, aby uczulić na każdą ewentualnośc.
PS> mam w kolekcji urządzenia, które przeszły taki incydent.
PI

Awatar użytkownika
samefilip
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: sob 15 lis 2008, 20:31
Kontaktowanie:

Postautor: samefilip » pn 17 lis 2008, 0:29

Juz go rozkreciłem, bepieczniek nie tknięty, sprawdzam narazie tranzystor SSS 7N60B, musze poszperać troche w literaturze jak sprawdzić przetwornice..

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

LG...

Postautor: PI » pn 17 lis 2008, 1:34

Witam; co do sprawdzania przetwornicy, to wystarczajace informacje - moim zdaniem - są w moim poprzednim poście...moge tylko dodac,że sprawdzic nalezy wszystkie elementy półprzewodnikowe po stronie gorącej, bo one w takim wypadku najłatwiej ulegaja uszkodzeniu.
PI

Awatar użytkownika
samefilip
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: sob 15 lis 2008, 20:31
Kontaktowanie:

Postautor: samefilip » wt 18 lis 2008, 21:10

Hej, przepraszam że taki kawał czasu zajmują mi te pomiary ale pamiętajcie że jestem jeszcze niedoświadczony w tej dziedzinie:). Zmierzyłem napięcie na kondensatorze (ok 306V), tranzystor kluczujący 7N60B działa poprawnie. Układ FAN7601 chyba coś nie domaga. To napięcia jakie zmierzyłem na ukł.: Vstr = 300V, Vcc = 10V; Vref = ok 2V
Ostatnio zmieniony wt 18 lis 2008, 23:41 przez samefilip, łącznie zmieniany 1 raz.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

LG L17....

Postautor: PI » wt 18 lis 2008, 22:48

Witam; jest to bardzo prawdopodobne; układ z podobnym zaspołem startu od napięcia z kondensatora głownego padł mi w zasilaczu DVD. To nie jest szczęsliwe rozwiązanie, ale nie mamy na to wpływu. (Chodzi tu o inny układ scalony innej firmy, ale koncepcja pobierania napięcia startowego jest taka sama).
Mimo wszystko, na wszelki wypadek wymienił bym także 7N60 - nie zaszkodzi.
PI

Awatar użytkownika
samefilip
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: sob 15 lis 2008, 20:31
Kontaktowanie:

Postautor: samefilip » pn 24 lis 2008, 20:01

Witam ponownie;
Wymieniłem FAN7601 i jedyną zmianą jest to że zaczęła świecić dioda przy POWER. Nie ma obrazu na monitorze. Macie jakiś pomysł co można jeszcze sprawdzić, albo czy jest w ogóle sens coś sprawdzać?? Narka, miejcie sie dobrze.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

L1720...

Postautor: PI » pn 24 lis 2008, 23:37

Witam; no więc tak - nie mam przyzwoitego, pełnego schematu tego monitora, a nie wiem, w jakim stopniu zblizone "liczbowo" modele są podobne. Ale - po pierwsze - z zasilacza zazwyczaj wychodza dwa napięcia 5V i 12V - sprawdźmy, czy rzeczywiscie są (przypuszczam, że 12V idzie tylko do inwertera). Dalej - za zasilaczem jest układ zawierajacy regulatory dla napięć systemowych - zazwyczaj 5V, 3,3V i ewent. inne, oraz układ kluczy elektronicznych załączajacych te napięcia do ukladu (klucze najczęściej zawarte są w stabilizatorach tych napięć). Załaczanie tych napięć następuje przez podanie odpowiedniego napięcia z uC - skoro dioda świeci, jest bardzo prawdopodobne, że uC pracuje - jakkolwiek samo swiecenie diody wskazuje tylko na obecnośc napięcia 5Vstdb. Tak więc nalezy sprawdzić, czy uC podaje sygnał startu do układów kluczy i czy wszystkie napięcia są obecne (sygnał startu pojawia się, kiedy uC wykryje obecność sygnałów H i V pochodzących z karty graficznej kompa). Może tez byc tak, że przy okazji padł tzw. inwerter, czyli układ zasilający lampy z zimna katodą i panel LCD nie jest podświetlany, natomiast sam monitor pracuje prawidłowo. Na upartego mozna to sprawdzić, bo przy podświetleniu z zewnątrz powierzchni panela i obserwacji pod pewnym katem widac zarysy obrazu - widac dośc słabo i jest on pozbawiony kolorów, ale wiadomo, że podstawowe układy monitora pracują, a brak jest podświetlenia. Wtedy skupiamy się na w/w inwertorze. I tu UWAGA!!! występuja tam dośc wysokie napiecia, więć nalezy zachowac dużą ostrożnośc.
Popatrzyłem sobie trochę w schemat - jakkolwiek nie mam do niego do końca zaufania - otóż wynika z niego, że płytka zasilacza wytwarza napiecia 3,3V i 2,5V, przy czym napięcie 3,3V jest załaczane przez uC - układ U802 - FDC6326. Podobnie napięcie do inwertera jest załaczane przez uC, jakkolwiek klucz dla tego napięcia najprawdopodobniej jest na płytce LIPS ( lighting inverter & power supply). Te wszystkie sygnały - napięcia sterujace nalezy sprawdzić w pierwszym rzędzie. I oczywiście obecnośc napięć wyjściowych do systemu.
PI


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 42 gości