TV PHILIPS 25PT4501 brak obrazu

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
kobi
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 23
Rejestracja: czw 05 sie 2004, 22:27

TV PHILIPS 25PT4501 brak obrazu

Postautor: kobi » ndz 08 mar 2009, 23:22

Witam

TV PHILIPS 25PT4501/58
CHASSIS MD1.1E (PDF pod adresem http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/ ... T4501.html)
Z dnia na dzień bez żadnych objawów zniknął obraz. TV startuje, jest dźwięk, można zmieniać kanały, kineskop nie daje znaku życia. Po rozebraniu żadnych wizualnych uszkodzeń. Zupełnie nie znam się na telewizorach więc proszę o poradę gdzie zacząć mierzyć. W razie potrzeby załączenia konkretnych przebiegów dysponuję cyfrowym oscyloskopem.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Philips...

Postautor: PI » pn 09 mar 2009, 1:07

Witam; zaczynamy jak zwykle od pomiaru napięć na kineskopie...przede wszystkiem - czy kineskop jest żarzony??, a zatem, czy w ogóle działa układ odchylania poziomego???(są z tym związane najwazniejsze napiecia dla pracy kineskopu); jakie sa wartości napięc na katodach kineskopu??? ....
druga sprawa... zdarzały sie serie wadliwych kineskopów Philipsa, w kórych nagminnie wystepowały zwarcia katod (jednej z...) do S1. Miałem taki przypadek.... rzeczywiscie, objawy sa dość mylące....A więc proponuje zacząć od pomiarów omomierzem na ewen. wystepowanie zwarć pomiędzy katodami a S1, a dopiero nastepnie wykonanie pomiarów napięć w pracującym układzie.
PI

kobi
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 23
Rejestracja: czw 05 sie 2004, 22:27

Postautor: kobi » pn 09 mar 2009, 22:18

Witam

Jak wspominałem jestem laikiem w sprawie TV, a jedyne lampy jakie widziałem to Nixie w miernikach;) Na płytce od kineskopu mam oznaczenia G1, G2, KR, KB, KG, F, F. Pomiędzy G1 i F 1.6kohm, w innych miejscach rozwarcia. Zakładam że mam zmierzyć napięcia na KR, KG, KB (według pdfa powinno być koło 160V) tylko względem jakiego sygnału żeby nie pogorszyć sprawy? Nie wiem czy to coś wnosi do tematu, ale po włączeniu TV w zupełnej ciemności i odczekaniu paru minut z tyłu kineskopu nic nie świeci...

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Philips...

Postautor: PI » wt 10 mar 2009, 1:55

Witam; deklaracja Kolegi o znaczacej nieznajomosci problematyki serwisowej w obrebie sprzetu RTV jest dla mnie dośc kłopotliwa; otóż dyskusje o problemach serwisowych odbywają sie zazwyczaj na poziomie pewnych kwalifikacji zawodowych. Nie odmawiam oczywiscie nikomu prawa do pogłebiania wiedzy w jakiejs wybranej dziedzinie - wrecz przeciwnie - starałem sie zawsze pomagac Kolegom o dość skromnym doświadczeniu i wiedzy - czasem z pozytywnym skutkiem...
.... ale... skupmy się na pewnej ważnej informacji - brak widocznego żarzenia sie grzejników katod kineskopu... moze to wskazywac na jakieś uszkodzenie w obwodzie żarzenia - np. bardzo czesto wystepujacy "zimny lut" pinów 9 i 10 podstawki kineskopu - na płytce kineskopu. Moga tez wystepować inne uszkodzenia w obwodzie żarzenia - na drodze pomiedzy pł. kin. a płytą główną, na której znajduje sie FBT, ale są one mało mozliwe. Oczywiscie brak zarzenia moze wskazywać również na niesprawnośc całego układu odchylania poziomego - jednak jezeli odbiornik wykonuje wiele innych funkcji, to sprawa nieco sie komplikuje...zazwyczaj awaria tego bloku (ukł. odch.poz) wyklucza pracę większości innych układów OTV.... zazwyczaj...może tak - sprawdźmy przyczyne braku żarzenia kineskopu; sprawdźmy, czy układ związany z FBT wogóle pracuje...
... aha.. oczywiscie pomiary napięć wykonujemy zawsze w stosunku do tzw. ogólnej masy odbiornika. Oczywiście chodzi o masę (GND) po stronie wtórnej zasilacza.
PI

kobi
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 23
Rejestracja: czw 05 sie 2004, 22:27

Postautor: kobi » wt 10 mar 2009, 19:44

Witam
Możliwe że gdzieś jest zimny lut. Po poruszaniu płytkami, kablami i wystającymi elementami i włączeniu do prądu ekran ożył - widoczny "śnieg" i menu TV. Po poprawieniu lutów na podstawce i ponownym włączeniu pojawił się pionowy pas który zwęził się do środka ekranu. Po kolejnym włączeniu ekran znowu nie daje oznak życia. W chwili wolnego czasu wezmę schemat i zacznę mierzyć.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Philips..

Postautor: PI » czw 12 mar 2009, 3:31

Witam; wszystko wskazuje na to, że sa jakieś "zimne" luty na płycie głównej; proponuje dokładnie przyjrzeć sie okolicy FBT, szczególnie lutowań diod modulatora, wyprowadzeń FBT, kondensatora powrotu, ewentualnie złacz modułów wspólpracujacych z ukłądem odchylania poziomego .... w tym obszarze dość często wystepują usterki punktów lutowniczych....
PI

dipol
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 16
Rejestracja: pn 27 lis 2006, 9:16
Lokalizacja: Ostrów Maz

Postautor: dipol » czw 12 mar 2009, 19:37

Objaw jaki opisujesz sugeruje przerwę,zimny lutowanie przy cewkach odchylających -linii.Sprawdź płytkę nad cewkami przy kineskopie gdzie doprowadzone przewody są linii i ramki-częste miejsce awarii.

kobi
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 23
Rejestracja: czw 05 sie 2004, 22:27

Postautor: kobi » pn 16 mar 2009, 22:13

Witam
Wyczyściłem płytki, poprawiłem luty na złączach, powpinałem ponownie kable i po skręceniu wszystkiego dział - więc dalej nie ruszam. Dzięki za zainteresowanie i wskazówki.


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 26 gości