Końcowe do Yamahy R-3

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
litwin91
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 25
Rejestracja: czw 18 lut 2010, 11:10
Kontaktowanie:

Postautor: litwin91 » pt 19 lut 2010, 22:37

nie wiem czy to dobrze ale nie plynie tam zaden prad na 10A pokazuje 0 na 200mA pokazuje 0 i na 20mA tez zero.Moze tak byc?

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » pt 19 lut 2010, 22:39

Nawet powinno. Zmostkuj to teraz drutem i sprawdź jak wyglądają napięcia na TR121 oraz na wyjściu
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/

"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease
nie jestem żadnym specjalistą

litwin91
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 25
Rejestracja: czw 18 lut 2010, 11:10
Kontaktowanie:

Postautor: litwin91 » pt 19 lut 2010, 22:56

Wzgledem masy na wyjsciu na poczatku duze ale zanim przekaznik zastartuje to wynosi ok malutko a po chwili wynosi 2mv ale VR101 jest na min a na TR121:
od B -0.76v C 0.57 a E -0.16v moze byc baza na odwrot z E pomylona bo juz sie pogubilem

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » pt 19 lut 2010, 23:02

Generalnie jest obiecująco, do tej pory wszystko działa jak należy. Pora zamontować końcówki mocy, koniecznie z użyciem pasty termoprzewodzącej. Dalej nie wiem, ile wynosi napięcie na R280 w sprawnym kanale (użyć testpointów, pomiar napięcia między nimi). Do takiego samego napięcia musisz potem wyregulować naprawiany kanał.
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

litwin91
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 25
Rejestracja: czw 18 lut 2010, 11:10
Kontaktowanie:

Postautor: litwin91 » pt 19 lut 2010, 23:14

miedzy R280 R282 wynosi ok -4mv dodam ze VR102 tez krecilem ale ustawilem go w mniejwiecej takim samym polozeniu jak byl
a miedzy R281 R279 1.6mv
zmienia sie po chwili na R kanale jest 0.09mv i rosnie pomalutku na L kanale jest zas -3.3mv plywa ale na R jest dodatnie a na L ujemne

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » pt 19 lut 2010, 23:22

Cudów nie ma, prąd w górę wodospadu nie popłynie (przynajmniej jeśli nie ma wystarczającej motywacji). Ujemna wartość świadczy o odwrotnym przyłożeniu końcówek miernika. Skoro jednak coś płynie, to odpal grajka na odsłuch. Na razie z niedużą mocą, za to na kilka minut. Sprawdź co i jak bardzo się nagrzewa i czy oba kanały brzmią w miarę porównywalnie
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

litwin91
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 25
Rejestracja: czw 18 lut 2010, 11:10
Kontaktowanie:

Postautor: litwin91 » pt 19 lut 2010, 23:25

czyli co mam zamontowac koncowe i jazda

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » pt 19 lut 2010, 23:27

Przecież miała być już zmontowana. Jak przeprowadziłeś pomiar prądu spoczynkowego, skoro nie miał skąd się wziąć ?
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

litwin91
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 25
Rejestracja: czw 18 lut 2010, 11:10
Kontaktowanie:

Postautor: litwin91 » pt 19 lut 2010, 23:47

1 wl nic sie nie grzeje i soko na oko, na wyjsciu gl L jest 1.5mv, to juz ta stara koncowka jest ciepla a ta nowa zimna a w R jest -2.7mv.Po podlaczeniu obciazenia malego glosniczka gdy podglosze troszku to wlaczas ise przekaznik i wyl glosniki


Gdy podlacze glosnik pod R kanal to w L jest napiecie ok 6mv i gdy podglaszam to rosnie i dochodzi do 7mv i sie wylacza przekaznik gdy dam balance na R to gra i nie wylacza przekaznik

Z tego co pamietam to wlasnie tak mi przed uszkodzeniem, sie tak dzialo ze dzialal jak glosniej podglosnilem to wyl glosniki tak mialem 5 razy a pozniej kaput juz sie nie uruchomil

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » sob 20 lut 2010, 0:11

Szczerze mówiąc, nie lubię takiego stylu rysowania schematów, jaki prezentuje dokumentacja R-3. Wypadałoby wszystko rozrysować odręcznie na kartce i potem analizować. Przekaźnik jest sterowany z układu, który sprawdza, czy prąd dowolnego kanału nie przekroczył wartości granicznej oraz jest jakaś kontrola poziomu napięcia DC na wyjściu. Niestety, mój czas się kończy i dezerteruję. Może kolega PI wspomoże cennymi radami...
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

litwin91
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 25
Rejestracja: czw 18 lut 2010, 11:10
Kontaktowanie:

Postautor: litwin91 » sob 20 lut 2010, 0:14

ok dadam ze na kanale L da sie sluchac ale cichutko i zamist basu jest pierdzenie przynajmniej mi sie tak wydaje nie do konca idzie spr bo jak troszku glosniej sie podglosni to wyl.
nawet bez podlaczonych glosnikow i sygnalu przekaznik wlacza sie, gdy podglosze troszke wiecej
wszystko jest spox gdy balans jest ma max R czyli ten stray dzialajacy kanal


Dodam ze jak podlacze sygnal tylko na R kanal i kolumne Ri balabs R to nie wylacza lecz gdy podkrece glosniej to i tak wylacza przekaznik nie dojde nawet do za 1/4 VR103

litwin91
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 25
Rejestracja: czw 18 lut 2010, 11:10
Kontaktowanie:

Postautor: litwin91 » sob 20 lut 2010, 17:13

zauważylem ze R281 jest chyba przepalony siedzialem nad wzmacniaczem i mierzylem co mi do glowy wpadlo i zauwazylem ze mi cos sie nie zgadza i sprawdzilem ich rezystancje(gdy ostatnio montowalem inne koncowki BD250 BD249 to gdy je odlaczylem od radiatora to az sie obudowy tych rezystorów przytopily od goraca) moze wtedy sie uszkodzily.Wszystkie maja ok 1.4ohm w prawym kanale(wg schematu powinny miec o.22ohm ale pewne odchyly ze wzgledu na zwykly miernik musza być) a w lewym jeden ma 1.7ohm a R281 ma 67Kohm czyli to duzzzzy odchyl.


Napiecia miedzy TR121 i TR122 sa w miare podobne

PS ze schematu wiem ze maja miec 0.22ohm a ilo watowe maja byc teraz i tak nie kupie ale w pn z rano do elektronicznego skocze

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » ndz 21 lut 2010, 12:25

Faktycznie, to jest trop, dobrze kombinujesz. Zawsze podejrzane są elementy w torze mocy, tutaj na szczęście wiele ich nie ma. Jeśli dla dwóch rezystorów o tym samym nominale masz różne wyniki na tym samym mierniku (rzędu kilku dekad!), to zdecydowanie przepał. Zrób im zdjęcie w odniesieniu do czegoś namacalnego (np. zapałki, tranzystora itp.), będzie można gdybać o mocy. Niestety, schemat na str. 3 jest urwany z prawej, tam gdzie jest legenda. Generalnie można wymienić na nisko lub bezindukcyjny rezystor mocy 5W i nie powinien się od razu spalić. Możliwe, że rozmiar będzie trochę nie pasował i trzeba będzie mu wyprowadzenia trochę nagiąć, tak aby były możliwie krótkie ale też, żeby odstawał od laminatu podobnie jak fabryczny.
Niestety, choroba mnie dopadła i mogą zdarzyć się znaczne opóźnienia w komunikacji (wczoraj byłem kompletnie uziemiony)...
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

litwin91
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 25
Rejestracja: czw 18 lut 2010, 11:10
Kontaktowanie:

Postautor: litwin91 » ndz 21 lut 2010, 12:56

dodam ze chyba juz wiem jak sie mierzy prad spoczynkowy, mierzy sie go na rezystorze z oznaczeniami TP TP bezpośrednio bez mas , na działajacej koncówce ustawilem na ok 10mv bo byl po rozgrzaniu ok 7mv(na obudwuch rezystorach jest taki sam) a na tej naprawianej jest 0mv, a na tym 2 rezystorze przepalonym jest 240mv.
Na dole schematu jest tylko opisane z czego jest on wykonany a zdjecie dodam zaraz



http://www.wrzuc.net/get.php?what=4ghxd ... 221130.jpg


PS. Wracaj do zdrowia bo pogoda sie wyrabia szkoda chorować w tak ładnym dniu:)( nie wiem z kad jesteś ale u mnie są ferie:P:P:P)

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » ndz 21 lut 2010, 16:49

Jedak pozory mylą, tutaj nawet profilaktycznie wymieniłbym OBA. Wyglądają na 2W, większe mogłyby mieć problem się zmieścić. Kup najlepiej 2 komplety, 2W i wyższe; lepiej mieć coś w zapasie. Wspomnianych wcześniej kondensatorów też nie zapomnij.
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

litwin91
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 25
Rejestracja: czw 18 lut 2010, 11:10
Kontaktowanie:

Postautor: litwin91 » ndz 21 lut 2010, 18:42

wymienilem kondensatory 4.7uF obydwa, 2.2uF wszystkie 4 i 47uF tez wszytskie 4 tylko bodajrze na wieksze napiecie chyba na 25V ale na 105stopni zamiast 10V

litwin91
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 25
Rejestracja: czw 18 lut 2010, 11:10
Kontaktowanie:

Postautor: litwin91 » pn 22 lut 2010, 11:00

ajajaja jak ładnie :D dogrzewam i ustawiam prąd spoczynkowy
myśle ze ok 0.6mv na rezystor wystarczy(oczywiście ok bo cieżko ustawic)

litwin91
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 25
Rejestracja: czw 18 lut 2010, 11:10
Kontaktowanie:

Postautor: litwin91 » pn 22 lut 2010, 12:50

grać gra, mam nadzieje ze trochę mi posłuży jeszcze bez napraw.
Dzieki wszystkim za pomoc,jestem zadowolony ze sam go naprawiłem a przy tym sie czegoś nauczylem i zaoszczedzilem troche pieniędzy(w serwisie chcieli za naprawę 100zł)

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » pn 22 lut 2010, 20:45

Miło słyszeć, a i wiedza też zawsze się przyda. Widać jednak, że czytanie ze zrozumieniem, jak również używanie ogonków i znaków interpunkcyjnych nie są Twoją mocną stroną (parafrazując pewnego Olka: "Droga młodzieży, nie idźcie tą drogą, nie idźcie..."). Czasem druga osoba dłużej odcyfrowuje treść przekazu niż myśli nad rozwiązaniem. 0,6mV/0.22R daje 2,7mA prądu spoczynkowego, a to stanowczo za mało. Szkoda, że rozkalibrowałeś drugi kanał, ale o jakichś 4mV była tam mowa. O ile masz ochotę, pobaw się programem RightMark Audio Analyzer, który za pomocą karty dźwiękowej z komputera pozwala zrobić dosyć miarodajne pomiary urządzeń audio. Można np. wyznaczyć jakie są zniekształcenia dla różnych wartości prądu spoczynkowego i szukać jego optymalnej (i nie destruktywnej) wartości. Terapia bywa niestety destruktywna dla karty dźwiękowej, jeśli nie doda się tłumienia sygnału mocy audio do poziomu wejścia liniowego, więc ostrożnie...
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

litwin91
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 25
Rejestracja: czw 18 lut 2010, 11:10
Kontaktowanie:

Postautor: litwin91 » pn 22 lut 2010, 22:28

hehe, chyba wiem o co chodzi ; to co ja rozumie to nie znaczy ze inni rozumieją i na odwrót(czasami pisze coś bez przemyśleń)
z tym pradem spoczynkowym to nadal nie wiem czy dobrze wiem jak gdzie ustawić,
a chodziło mi o to z tym potencjometrem że jest strasznie czuły i obrót o 1mm zwiększa napiecie o ok 4mv
Jakie są skutki zamałego prądu spoczynkowego?Bo jak jest za duży to bedą się grzały "końcówki" dodam ze wstawiłem wentylator,
zaóważylem ze prad spoczynkowy w dużej mierze zalezy od temperatury tranzystorów końcowym czym wieksza temp. tym mniejszy prąd


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 56 gości