Lampa led- światło postojowe i stopu w jednym

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
wrzesiek
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: pt 20 sty 2012, 16:28

Lampa led- światło postojowe i stopu w jednym

Postautor: wrzesiek » pt 20 sty 2012, 16:29

Witam. Jakiś czas temu kupiłem lampy ledowe do swojego auta (http://images.okazje.info.pl/p/motoryzacja/4063/peugeot-206-black-led.jpg). Okazało się, że brakuje jakiegoś modułu i ledy nie mogą świecić.
Tak wygląda tył lampy:
Obrazek

Lampa led- światło postojowe i stopu w jednym

Znalazłem też zdjęcie tej kostki której brakuje (pozycja nr 2):
http://wrzutnik.net/id.bwy1300879756h.jpg
Takiego modułu nigdzie się nie da znaleźć. Czy są jakieś sposoby aby 15 diod które są w lampie świeciły lekko (postojowe) i w momencie hamowania mocno?
Do tego modułu dochodziły by 3 przewody, "+" ,"+" i "-" i teraz gdy były by postojowe to napięcie by musiało być pomniejszone a gdy zahamuję normalne.

Proszę o pomoc.

matrix
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: wt 10 sty 2012, 21:43

Re: Lampa led- światło postojowe i stopu w jednym

Postautor: matrix » czw 26 sty 2012, 20:54

Zadanie mogło by zdawać się łatwiejsze niż można by przypuszczać. Postaraj się rozrysować schemat swojego układu z diodami wewnątrz reflektora (lampy).
Kiedyś do swojego modelu w skali 1:10 zrobiłem takie światła.
Jeśli do swoich lamp dorobisz taki układ:
(elementy R3, R4, T1, R5, R8. Diody D14 i D15 To przypuszczalnie Twoje diody w lampie)

Obrazek

to będziesz miał to co chcesz mieć. Podając na Rezystor R4 stan niski będziesz miał sytuację kiedy zostanie zwarty R5 a zasilanie podane będzie tylko przez R8, wtedy diody będą świecić Ci mocniej. Stan H czyli wysoki spowoduje że tranzystor się zatka i prąd będzie musiał popłynąć przez odpowiednio dobrane rezystory R5 i R8 co poskutkuje mniejszym prądem i słabszym świeceniem diod.

To jest wersja z tranzystorem PNP bo taki był mi potrzebny do systemu mikroprocesorowego. To samo mozna wykonać na tranzystorze NPN a aktywnym sygnałem sterującym będzie poziom H.


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 42 gości