Tv UHER ffs s557651

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
EmilNet
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: wt 21 lut 2012, 20:06

Tv UHER ffs s557651

Postautor: EmilNet » wt 21 lut 2012, 20:35

Witam! Poszukuję pomocy na temat ww tv, a mianowicie pali tranzystor w układzie wysokiego napięcia. wymiana na nowy, włączenie tv i tranzystor od razu spalony. jest to tranzystor oryginalny BU508D ja natomiast mam jego zamiennik tzn. S2055AF. Czy powodem padania tranzystora mocy może być uszkodzone trafo? proszę Was o wszystkie możliwe wskazówki bo już nie wiem co robić. Z góry ślicznie dziękuję i pozdrawiam Wszystkich użytkowników elenota.pl

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Re: Tv UHER ffs s557651

Postautor: PI » wt 21 lut 2012, 23:55

Witam; Uher jako producent OTV jest akurat mało znany; jest to prawdopodobnie klon jakiejś innej, znanej marki. Dlatego trudno znaleźć schemat, a to po to, żeby móc okreslić ewentualne przyczyny uszkodzeń BU.
Dobrze jest sprawdzic całe otoczenie FBT, w szczególności poprawność lutowań samego trafa, jak i diod modulatora (jezeli są), kondensatora powrotu (bardzo wazne; także to, czy jest OK). Złącze cewek odchylania poziomego, obwody zasilania innych układów związane z FBT (zazwyczaj coś tam jest zasilane z FBT; wobec tego są układy prostowania i filtracji napięcia, które moga byc niesprawne).
Bardzo istotne jest prawidłowe sterowanie BU; tu zdarzaja się rózne rozwiązania, ale usterki w tych układach bardzo często są przyczyną uszkodzeń tr. kluczującego (BU508). Jeżeli jest to starszy odbiornik, to dobrze jest wymienić profilaktycznie kond.elektrolityczne bezpośrednio związane z układami FBT, w tym być może kondensator filtrujacy napięcie systemowe (czyli zasilające stopień HD) w zasilaczu .
To tyle bardzo ogólnie. BTW - nie mozna wykluczyc oczywiście, że padł FBT, ale to dość trudno zdiagnozować bez odpowiedniego testera. Czasem "wychodzi" to przy podstawowych pomiarach ( zwarcia lub podejrzane upływności do innych uzwojeń).
Powodzenia, PI

EmilNet
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: wt 21 lut 2012, 20:06

Re: Tv UHER ffs s557651

Postautor: EmilNet » pt 24 lut 2012, 3:46

Sprawdzenia diod, kondensatorów oraz wszystko to co wyżej opisane nie przyniosło skutku... Wszystko wydaje się sprawne także sprawdzałem cewki odchylające itp. Nadal nic...
A tak myślę że postoi ten TV jakiś czas gdy go nie zrobię to pójdzie na dawce narządów, bo to tylko strata ładowania pieniędzy w tranzystory.

Dziękuje za długą, fachową pomoc. Pozdrawiam!

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Re: Tv UHER ffs s557651

Postautor: PI » pt 24 lut 2012, 16:51

Witam; no szkoda. Podstawowy problem w tym, że nie ma dostepu do schematu - a to mogłoby jakos ukierunkować postepowanie diagnostyczne. Skoro Kolega tak skrupulatnie posprawdzał wszystko, to może jeszcze jedna sugestia - proszę skupić się na BU508, szczególnie na sposobie sterowania. Do bazy doprowadzany jest imp.sterujacy albo z trafa, albo jest to rozwiązanie bez trafa impulsowego, co się w wielu OTV zdarzało. No i mimo wszystko nie mozna wykluczyć "uwalenia" FBT - zdarza sie..
BTW - podejrzewam, że jest (ten Uher) klonem któregoś z modeli Seleco....ale to jest dość trudne do ustalenia.
PI


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 39 gości