Sony TA-F411r - syczy jeden kanał po włączeniu

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
ginger109
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: śr 12 cze 2013, 16:32

Sony TA-F411r - syczy jeden kanał po włączeniu

Postautor: ginger109 » śr 12 cze 2013, 16:37

Po włączeniu wzmacniacza syczy jeden kanał za równo na lini A i B,
na różnych kolumnach próbowałem ten sam efekt. Syczy tak samo
na głośności 0 i max po włączeniu ścisza się stopniowo do takiego
ledwo słyszalnego. Przy przełączaniu wejść (cd/tape/tuner itd)
słychać takie pykanie w głośniku na tym kanale. A przy słuchaniu
muzyki słychać trzeszczenie ale jakby tylko sopranu.
Jak można temu zaradzić?

lustful-rat
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 85
Rejestracja: wt 04 maja 2010, 19:10

Re: Sony TA-F411r - syczy jeden kanał po włączeniu

Postautor: lustful-rat » czw 13 cze 2013, 21:51

Zapewne wzmacniacz nie należy do najnowszych i sporo godzin już przepracował, zacznij od wymiany elektrolitów w zasilaczu i w torze audio.

ginger109
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: śr 12 cze 2013, 16:32

Re: Sony TA-F411r - syczy jeden kanał po włączeniu

Postautor: ginger109 » śr 26 cze 2013, 20:36

otrzymałem odpowiedź jeszcze taką

W tym modelu jako przełącznik źródeł pracuje układ scalony LC7818, który często ulega awariom i prawdopodobnie będzie to jego wina. Aby się o tym przekonać należy zamienić miejscami kable idące ze złącz CNP500 i CNP600 znajdujących się na płycie Main Board i idące do płyty Control Board. Tej zamiany należy dokonać albo na jednej płycie albo na drugiej, nie na obu na raz. Jeśli to syczenie przeniesie się na drugi kanał to znaczy że ten układ LC7818 jest uszkodzony i należy go wymienić. Jeśli syczeć będzie ten sam kanał co dotychczas będzie to oznaczać że układ jest sprawny i wówczas trzeba będzie zająć się końcówką mocy.

Chciałem zamienić te kabelki na płytce control board ale nie mogłem wyciągnąć tych wtyczek i się na męczyłem, a nie chciałem kabelków urwać, kabelek jest jeden krótszy i nie da się ich zamienić na main board bo drugi nie dosięga. Najlepsze, że po tej operacji próby zamiany i wyjęciu i włożeniu tej płytki nad pokrętłem głośności wszystko wróciło do normy. Dziękuję za pomoc

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Re: Sony TA-F411r - syczy jeden kanał po włączeniu

Postautor: PI » pt 28 cze 2013, 17:48

Witam; diagnoza co do LC7818 jest oczywiście nieprawidłowa. Jezeli problem istnieje przy potencjometrze głosnosci skręconym na "0", to sprawa dotyczy wyłacznie końcówki mocy, bo ten potencjometr znajduje sie tuz przed jej wejściem. Oczywiście ma rację "lustful-rat", że zacząć nalezy od kondensatorów elektrolitycznych w tym "syczącym" kanale; jednak nie mozna wykluczyć specyficznych uszkodzeń innych elementów - ale jednak w obrębie tylko samego stopnia mocy. Obwody zasilania - jako wspólne dla obu kanałów, raczej bym wykluczył. Spadek poziomu szumu w miarę pracy wzmaka sugeruje, że którys z elementów - w miarę zmiany temperatury w trakcie pracy - zmienia swoje parametry (tak, jakby wracał do normy). Jest to dość specyficzny przypadek; byłby bardzo przydatny oscyloskop, aby popatrzyć, jaki charakter ma ten przebieg (zakłócenie). Jako jeden z pomysłów proponuję sprawdzić rezystory w tzw. układzie Boucherot'a ((szeregowo połaczone rezystory (rezystor) i kondensatory (kondensator))na wyjściu wzmaka (wyjście - masa). Zdarza się, że bywają uszkodzone; efektem jest skłonność wzmaka do produkowania niestabilnych oscylacji, a w efekcie do pojawiania się takich własnie "dziwnych" dodatkowych efektów. Jest to oczywiście tylko jedna z mozliwości; brać trzeba pod uwagę zarówno to, o czym wyżej napisałem, ale także specyficzną utratę parametrów któregoś z rezystorów lub półprzewodników. Driver stopnia mocy w tym wzmaku jest zrealizowany na dość unikalnym scalaku uPC1298V i on też może mieć cos wspólnego z tym problemem.
Czyli - nie ma prostej recepty, jak to "zafixować"; podstawa to solidne pomiary - multimetr, oscyloskop....itd...
Ale życzę powodzenia - PI

DanielTorJJ
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: pt 16 gru 2016, 23:34
Lokalizacja: Haiti
Kontaktowanie:

Sony TA F411r syczy jeden kanal po wlaczeniu

Postautor: DanielTorJJ » śr 21 gru 2016, 19:02

AB glosniki sa polaczone szeregowo, musza byc dwa na kazdy kanal -inaczej nie gra.


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 13 gości

cron