Diody COB i zasilacz impulsowy

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
Jacek74
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: wt 16 lip 2013, 19:04

Diody COB i zasilacz impulsowy

Postautor: Jacek74 » wt 16 lip 2013, 19:05

Witam!
Postanowiłem zrobić oświetlenie do dużego akwarium w oparciu o diody mocy (COB). Zamontowałem na próbę 6 diod COB 10W podłączonych równolegle do zasilacza stałoprądowego, do każdej diody mały radiatorek, wszystko na listwie aluminiowej, pod diodą i radiatorkiem pasta termoprzewodząca. Wszystko od miesiąca działa bez zarzutu. Zachęcony tym sukcesem kupiłem 4 diody COB 20W (wedle danych producenta napięcie 32 V, prąd 650 mA każda), do tego zasilacz impulsowy 36V, 2,8 A. Diody podłączone tak samo jak poprzednie równolegle, jednak tym razem zamiast świecić ciągłym światłem, powoli migają (w odstępach kilkusekundowych). Natomiast pojedyncza dioda podłączona do tego samego zasilacza świeci od dwóch tygodni bez problemu. Czy popełniłem gdzieś błąd (z elektroniki jestem laikiem - wiem tyle, ile się ostatnio na temat zasilania diod mocy naczytałem), czy też zasilacz jest wadliwy? I czy ewentualnie ktoś z Wrocławia bądź niedalekich okolic mógłby sprawdzić ten zasilacz, bo nie wiem, czy go reklamować, czy też to wina mojego podłaczenia.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Re: Diody COB i zasilacz impulsowy

Postautor: PI » śr 17 lip 2013, 0:19

Witam; cztery takie diody to prąd (nominalnie) 2,6A, ale przy 32V. Jezeli napiecie z zasilacza jest 36V, to oczywiście prąd płynący przez zestaw diod bedzie nieco wiekszy (o ile nie jest w te diody zaimplementowany układ stabilizacji pradu). Zasilacz więc pracuje na granicy mozliwości, a nie ma pewności, że podana wartość dopuszczalnego prądu obciążenia jest rzeczywiście własnie taka - czyli 2,8A. Być może (prawie na pewno), może zaczynać działać jakieś zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe w zasilaczu; tu trzeba by poczytać dokładna specyfikację tego zasilacza. Ale prosta sprawa - proponuję podłaczyć tylko trzy diody i zobaczyć, co z tego wyniknie. Wynik takiej próby da jednoznaczną odpowiedź.
PI

Jacek74
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: wt 16 lip 2013, 19:04

Re: Diody COB i zasilacz impulsowy

Postautor: Jacek74 » śr 17 lip 2013, 11:15

Niestety, problem zaczyna się już przy dwóch diodach (zapomniałem o tym napisać). Przy podłączonych dwóch diodach zmienia się tylko częstotliwość migania (jeśli dobrze pamiętam, migają szybciej). Jedynie pojedynczo podłączona dioda świeci bez problemu.


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 4 gości

cron