ZABEZPIECZENIA W O. PRZED PRZEKROCZENIAMI napiec wejscia

Początek przygody z elektroniką. Teoria, sprawozdania, proste projekty.
piesmj
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: pn 19 cze 2006, 19:03

ZABEZPIECZENIA W O. PRZED PRZEKROCZENIAMI NAPIEC ZASILANIA

Postautor: piesmj » pn 19 cze 2006, 19:08

Prosze o pomoc!
Dostalem temat ZABEZPIECZENIA W O. PRZED PRZEKROCZENIAMI NAPIEC ZASILANIA i NAPIĘĆ WEJŚCIOWYCH
Szukam czegos na ten temat ale nie moge nic znalesc - mysle ze nie bardzo wiem jak szukac. BLAGAM POMOCY

piesmj
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: pn 19 cze 2006, 19:03

ZABEZPIECZENIA W O. PRZED PRZEKROCZENIAMI napiec wejscia

Postautor: piesmj » pn 19 cze 2006, 20:31

O co tu chodzi? moze mi ktos podpowiedziec co mam zamiescic ?

diodus
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 99
Rejestracja: czw 17 lis 2005, 19:52
Lokalizacja: Wrocek
Kontaktowanie:

Postautor: diodus » wt 20 cze 2006, 0:38

Witam...
W pospiechu(bo późno) załaczam fotki z jakiejś kniżki. Trochę mało i sucho opisane - ale chyba na początek wystarczy.
Załączniki
strona2.jpg
strona1.jpg

Gość

wielkie dzieki

Postautor: Gość » wt 20 cze 2006, 16:52

Jezu wielkie dzieki mysle ze choc troszke mnie to naprowadzi -> jakby co to pisz postaram sie odwdzieczyc

piesmj
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: pn 19 cze 2006, 19:03

wiekkie dzieki i podziekowania

Postautor: piesmj » wt 20 cze 2006, 17:07

Naprawde wielkie dzieki wiem juz czego szukac do tej pracy.
Nie chce byc upierdliwy, ale czy moge przy okazji napisac o komparatorze?

diodus
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 99
Rejestracja: czw 17 lis 2005, 19:52
Lokalizacja: Wrocek
Kontaktowanie:

Postautor: diodus » czw 22 cze 2006, 1:02

Aaaaa pisz ;). Po to jest forum... Jak ktoś bedzie wiedział to zapewne odpowie. Więc o co chodzi z tym komparatorem?

piesmj
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: pn 19 cze 2006, 19:03

Postautor: piesmj » czw 22 cze 2006, 18:56

no wlasnie nie wiem czy do tych zabezpieczen moge dodac w opisie komparatoe

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 23 cze 2006, 0:34

Kon jaki jest, kazdy widzi... skoro praca ma byc o zabezpieczeniach to wydaje mi sie ze na miejscu bedzie (ewentualnie) jedynie baardzo krotkie wprowadzenie, moze typu: wzmacniacz taki a taki, parametry takie i takie... Wieksza ilosc informacji moze zasugerowac czytajacemu brak "konkretow" na glowny temat pracy... Zreszta wszystko zalezy jak sie do tego podejdzie.
Ale sie rozgadalem o pierdołach ;)
Pozdr.

diodus
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 99
Rejestracja: czw 17 lis 2005, 19:52
Lokalizacja: Wrocek
Kontaktowanie:

Postautor: diodus » pt 23 cze 2006, 22:22

moge jeszcze podpowiedzieć, że oprócz tego iż zabezpieczenie wejśc z jednej strony jest uwarunkowane ochroną przed przekroczenim maksymalnych dopuszczalnych napięć i prądów, tak aby układ nie uległ uszkodzeniu. To jeszcze może słuzyć jako ogranicznik zakresu. Czyli zabezpieczać układ nie tyle przed zniszczeniem, co przed np przesterowaniem. Dla przykładu np w starych wzmacniaczach operacyjnych uA709 wystepowało zjawisko "latch up" czyli blokowania sie (nasycania) stopnia końcowego przy przesterowaniu.
I jeszcze ważna sprawa, a w zasadzie sedno sprawy... Zabezpieczenie oprócz tego ze powinno być skuteczne, to w dodatku nie powinno wpływać na pracę całego układu i pogarszać jego parametrów. Dla przykładu: zależy nam na jak najmniejszej pojemności wejścia - a dajemy transile albo diody zenera które mają sporą pojemnośc własną(rzędu setek pF). Niby układ zabezpieczony, ale celu jeśli chodzi o funkcjonalnośc nie osiągamy. Albo przykład z życia. Zobacz pedeefa do OPA627 str 11. Pokazano jaka jest róznica w prądzie upływu pomiedzy diodą 1n4148 a układem zastepczym wykonanym na FETcie(25nA vs. 1pA) a sam OP ma prady wejsciowe polaryzacji rzędu kilku pA. Tym samym "zwykła" dioda na dzień dobry degraduje parametry wejścia o rząd wartości. A na dodatek prąd wsteczny diód rosnie wraz ze wzrostem temperatury, więc mamy dodatkowy problem - dryft temperaturowy układu zabezpieczającego naniesiony na dryft własny OPA.
Wypada nadmienić także ze powyższe problemy dotyczą takze np zabezpieczeń przepięciowych w torach sygnałowych.
Moze te wypociny jeszcze coś wniosą do tematu. :roll:

mariusz.s
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: czw 24 lis 2005, 21:12
Lokalizacja: zachpom

Postautor: mariusz.s » ndz 25 cze 2006, 18:12

witam ,generalnie jesli chodzi o zabezpieczenie wejsc wzmacniacza op.to stosuje sie na wejsciu diody,jedna dioda podlaczona anoda do wejscie katoda do masy,druga odwrotnie,i wtedy max nap.wej jest rzedy ok 0,6V a jesli chcemy zabezpiczyc wejscie pradowo to stosujemy rezystory lwaczone w szereg


Wróć do „Początkujący”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 17 gości

cron