fototranzystor

Początek przygody z elektroniką. Teoria, sprawozdania, proste projekty.
arek 59
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 75
Rejestracja: śr 04 lip 2007, 18:36

fototranzystor

Postautor: arek 59 » pn 23 lip 2007, 23:20

Jak mam podpiąć doprowadzenia fototranzystorów, jak mają one trzy nóżki i niewiem jak podpiąć która jest wejście, wyjście, a poco jeszcze trzecia nóżka. Są to typu npn BPV11F. Proszę o pomoc!!! bo potrzebne by zbudować czujnik światła by załańczało i wyłańczało światło u farmy kur. Schemat elektryczny i sterujący już mam. Miałem orginalny z zabezpieczeniami i po trzech dniach działania się zepsuł, kosztował 178 zł, i w naprawie powiedzieli że trzeba nowy kupić. Wiem że własnej roboty są lepsze, i właśnie zbudowałem ten sterownik i działa, ale obawiam się przed błędnym podłączeniem by nie spalić fototranzystora.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » wt 24 lip 2007, 1:49

Nóżka przy wycięciu to emiter, po przeciwnej stronie jest baza (nie ma konieczności podłączać), trzecia to kolektor. Dokumentacja jak zwykle jest na Elenocie, do tego polecam google (poznanie zasady działania zwykłego tranzystora jest tu jak najbardziej wskazane) :)
Pozdr.

PS. Wyłączników zmierzchowych jest w sklepach do obrzydzenia, po kilkanaście złotych - nie mam pojęcia dlaczego ten "z zabezpieczeniami" (na czym polegającymi?) padł, może na obudowie było napisane np. "max 5A" a podłączyliśmy oświetlenie 4000W i okazało się że "zabezpieczenie" było tylko na pudełku i wliczone w cenę?

arek 59
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 75
Rejestracja: śr 04 lip 2007, 18:36

Postautor: arek 59 » wt 24 lip 2007, 13:16

Szukałem wszędzie tylko nie było rysunku połączeń nóżek gdzie baza, emiter, kolektor. Ten włącznik zamierzchowy miał moc ciągłą max 3500W i był obciążony ze 700W. Wolę sę sam zrobić własny co będzie moim ośiągnięciem. Projekt mojego włącznika posiada fototranzystor, dwa tranzystory BD139, przekażnik 12V/250V,25A, potencjometr 100kiloom i zasilacz 18V,5W stabilizowany i to jest najprostrze rozwiązanie, a nie jakieś rozbudowane i nie potrzebne funkcje i dużo elektroniki nie do naprawy i jakieś scalaki czy coś tam.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » wt 24 lip 2007, 18:21

Mam tylko nadzieję że ferma nie stoi przy ruchliwej drodze, bo ptaki będą miały dyskotekę :] Ładny schemat jest tu: http://www.eres.alpha.pl/elektronika/re ... cle_id=187
Układy scalone nie gryzą.
Pozdr.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

fototr...

Postautor: PI » wt 24 lip 2007, 21:50

Witam; dawno sie nie ujawniałem..... :D co do tego fototranzystora, prosze zwrócić uwage na jego charakterystykę widmową; jest ona wyraźnie "nastawiona" na pracę w podczerwieni; zreszta taka informacja jest zawarta w danych. Wynika z tego, że czułość w zakresie światła widzialnego może byc zdecydowanie nizsza.
PI

arek 59
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 75
Rejestracja: śr 04 lip 2007, 18:36

Postautor: arek 59 » śr 25 lip 2007, 18:46

Dzięki ten schemat może będzie dokładniejszy i lepszy. Te fototranzystory coś nie deziałają i się wzbudza. Może lepsze będą fotorezystory o szerokiej rozdzielczości rezystancji. Potrzebne są fotorezystory o rezystancji (ciemno) 100 kiloom, (jasno) 5 kiloom lub odwrotnie. Jaki najlepiej pasuje typ fotorezystora o podanych parlamentach lub podobny :?: :?: :?: :?

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » śr 25 lip 2007, 21:30

W TME.pl mają dość duży wybór fotorezystorów.
Co to jest szeroka rozdzielczość rezystancji?
Pozdr.

arek 59
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 75
Rejestracja: śr 04 lip 2007, 18:36

Postautor: arek 59 » śr 25 lip 2007, 21:52

Szeroka rozdzielczość rezystancji to znaczy że fotorezystor musi mieć szerokie wachania rezystanci między nocą, a dniem np w dzień 10kilom, a w nocy np 100kiloom nawet 1 megaom lub odwrotnie.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

foto

Postautor: PI » śr 25 lip 2007, 22:36

Witam; nie ma takiego pojecia - szeroka rozdzielczośc rezystancji; nie twórzmy nowego słownika elektroniki. Fotorezystory sa takie, jakie są - po prostu. Stosownie do potrzeb dobieramy taki, jaki spełnia nasze ZAŁOZENIA!!!
Układ się wzbudza - widocznie ma powody; albo są to błedy konstrukcyjne, albo układ ma zbyt duże wmocnienie, co zazwyczaj wystarczy, aby sie wzbudził. Aby tu cos poradzić, my, MAŁO zaawansowani elektronicy musielibyśmy poznac schemat. Co do czułości układu - wspominałem, że ten BVP ma dośc specyficzna charakterystykę widmową.
Układ z "ERES'a" zbudowany jest w oparciu o fotorezystor; te dwa fotoelementy (f.rezystor i f.tranzystor) mają rzeczywiście zupełnie rózne właściwości i odmiennie sie je aplikuje. Jedna z cech fotorezystora jest w miarę wyrównana chrakterystyka czułosci dla światła widzialnego, czego na ogół nie mają f.diody i f.tranzystory.
I jeszcze jedno - nie ma "... albo odwrotnie...". Elementy, o których mówimy mają jednoznacznie okreslone własciwości, co do reakcji na światło - tzn. brak oswietlenia (prąd "ciemny") to śladowy prąd Ice lub bardzo wysoka rezystancja w przypadku fotorezystora. Światło powoduje przewodzenie takiego elementu proporcjonalne do ilości energii padajacej na element - to tak w skrócie. Nie ma elementów o - nazwijmy to umownie - ujemnej charakterystyce światło-przewodzenie. Nie ma tu żadnej analogii do np. termistorów NTC ( im wyzsza temp., tym nizsza rezystancja), albo - nie daj Boże!!! - do zupełnie zapomnianych tranzystorów MOSFET typu "normalnie załaczony" ( praca ze zubożaniem kanału). :D :shock: :? :P :evil: :!: :?: Te dwie ostatnie uwagi to oczywiscie taki trochę zart.
PI


Wróć do „Początkujący”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 39 gości

cron