Odbiornik zadalnego sterowania 27Mhz, na scalaku 8A978BLWE.

Początek przygody z elektroniką. Teoria, sprawozdania, proste projekty.
ryszard
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 98
Rejestracja: wt 31 paź 2006, 3:48
Lokalizacja: Koszalin

Odbiornik zadalnego sterowania 27Mhz, na scalaku 8A978BLWE.

Postautor: ryszard » sob 07 cze 2008, 1:21

Witam, po pół roku eksploatacji przez wnuczka samochodu dziecięcego HT-99811- HENGTAI JEEP, wysiadł odbiornik zdalnego sterowania na scalaku 8A978BLWE (16pin). Kiedy odbiornik pilota w samochodzie jest wyłączony, wszystkie funkcje działają poprawnie. Po włączeniu odbiornika w samochodzie włącznikiem , pojawia się defekt. Niesprawność polega na tym że przy sterowaniu z pilota w przód lub w tył – samochód jedzie zawsze do tyłu, tak sama sytuacja występuje jeżeli z pilota skręcimy w prawo lub w lewo, to oprócz skrętu kół przednich koło tylne kręci się do tyłu. Po sprawdzeniu płytki okazało się że z wyjścia 11-go scalaka, wychodzi napięcie 2,7 V, i przez rezystor steruje układem wykonawczym płytki, co powoduje że koło kręci do tyłu. Natomiast na wyjściu 10 scalaka nie pojawia się żadne napięcie. Po podaniu zewnętrznego napięcia na wyjście 11, koło kręci się do przodu, co jest dowodem że uszkodzenie leży po stronie odbiornika, no i że pozostała część wykonawcza płytki jest sprawna. Nie dokonywałem na razie żadnych pomiarów w części odbiornika i wstępnie typuję że do wymiany jest układ scalony 8A978BLWE – 16 pin. Pytanie: co to jest za układ i gdzie go mogę zakupić, ewentualnie jaki jest jego zamiennik. Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony pn 09 cze 2008, 1:04 przez ryszard, łącznie zmieniany 1 raz.

roman21
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 85
Rejestracja: wt 10 paź 2006, 11:37

Postautor: roman21 » sob 07 cze 2008, 23:06

Pozostaje sprawdzenie połączeń wyprowadzeń odbiornika przy samochodziku ,czy nie nastąpiły jakieś przerwy podczas jego eksploatacji (na przykład podczas jego uderzenia w przeszkodę). Z Twojego opisu wynika że pilot działa poprawnie(raczej należy wykluczy zwarcie ścieżek w pilocie spowodowane jego uderzeniem).Układ scalony odbiornika jest pewnie serią produkowaną na zamówienie,( 18 nóżek wskazywało by na jakiegoś z serii PIC jewżeli jest to scalak PIN)Za dużo niewiadomych.Przepraszam nie napisałeś danych co do tego scalaka.

ryszard
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 98
Rejestracja: wt 31 paź 2006, 3:48
Lokalizacja: Koszalin

Odbiornik zadalnego sterowania 27Mhz, na scalaku 8A978BLWE.

Postautor: ryszard » sob 07 cze 2008, 23:43

Witam, dziękuję za odpowiedź. Znalazłem w internecie jego aplikację i schemat funkcjonalny z użyciem odpowiednika, to jest: PT8A977B.
W załącznikach zamieszczam schemat odbiornika i opis wszystkich pinów scalaka, jest to scalak smd 16 pin. Pytanie dalej gdzie szukać przyczyny takich objawów bez wymiany scalaka bo widzę jak na razie że jego zakup będzie trudny. Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
Załączniki
OPIS PINÓW SCALAKA.doc
(126.5 KiB) Pobrany 482 razy
SCHEMAT ODBIORNIKA OLKA.doc
(375.5 KiB) Pobrany 570 razy

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

zdalne...

Postautor: PI » ndz 08 cze 2008, 1:49

Witam; prosze zwrócic uwage, że scalak steruje dwoma mostkowymi układami wykonawczymi, zrealizowanymi na tranzystorach. Najpierw trzeba wykluczyc uszkodzenia w tych układach. Jednak bardziej narazone sa na uszkodzenia tranzystory wykonawcze, niż sam US. Ale oczywiscie nie mozna wykluczyc, że uszkodził sie US; chińszczyzna ma niestety kiepska opinię. Na stronie producenta mozna znaleźć adres najbliższego dystrybutora w Niemczech - może warto skorzystac z tego adresu.
www.pti-ic.com
PI

ryszard
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 98
Rejestracja: wt 31 paź 2006, 3:48
Lokalizacja: Koszalin

Odbiornik zadalnego sterowania 27Mhz, na scalaku 8A978BLWE.

Postautor: ryszard » pn 09 cze 2008, 1:22

Witam, dziękuję za odpowiedź. Jeżeli chodzi o sprawność układów wykonawczych to obydwa układy mostkowe są od siebie niezależne, mają jedynie wspólne zasilanie. Jedyną częścią wspólna jest struktura wewnętrzna scalaka. Pomierzyłem czy nie ma zwarcia pomiędzy wyjściami 10,11,6,7, ale wszystkie te pomiary są jednakowe. Podawałem zewnętrzne napięcie na 10-te wyjście i koło obracało do przodu a nie nastąpiło zadziałanie skręcania kól. Jutro jeszcze podam zewnętrzne napięcia na wyjścia 6 i 7 i zobaczę czy będzie kręcić koło do tyłu, jeżeli nie, to będzie to ostateczny dowód na sprawność układu wykonawczego i defekt scalaka.
United States
Company Tel Address
ALPHAREP 49 8151 16044 D 82319 Starnberg Am Hochwald 42, German

Znalazłem ten adres, ale szkoda że w kraju nie mogę go zamówić.
Pozdrawiam

ryszard
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 98
Rejestracja: wt 31 paź 2006, 3:48
Lokalizacja: Koszalin

Odbiornik zadalnego sterowania 27Mhz, na scalaku 8A978BLWE.

Postautor: ryszard » wt 10 cze 2008, 0:23

Witam, zmierzyłem napięcie zasilania scalaka- 3,95V. Żeby wyeliminować niesprawność układu wykonawczego podawałem zewnętrzne napięcie 3V na piny wyjściowe prawo i lewo. Za każdym razem koła skręcały na żądany kierunek a koło tylne nawet nie drgnęło, i jest to dowód na to że układ wykonawczy jest sprawny. Zgodnie ze wskazówkami kolegi sprawdziłem stan kabelków w pilocie od kierunku przód tył. Co się okazało??: jest to wykonanie w którym dźwignia przesuwa ślizgacz, a ten zwiera na płytce kierunki. Styki płytki i ślizgacza był mocno zabrudzone. Po przeczyszczeniu ich Contaktem i po złożeniu okazało się że wszystko jest sprawne!!. Jak to trzeba skrupulatnie wykonywać wskazówki pomocy, a przecież sprawdzałem jeszcze innym pilotem i objaw był taki sam. Gdyby drugi pilot był sprawny, nie marnowałbym czasu na niepotrzebne rozbieranie autka. Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.


Wróć do „Początkujący”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 2 gości

cron