Problem z doborem elementów do układu z rezonansem równoległ

Początek przygody z elektroniką. Teoria, sprawozdania, proste projekty.
ksdp
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: pt 22 kwie 2005, 14:51

Problem z doborem elementów do układu z rezonansem równoległ

Postautor: ksdp » pt 16 sty 2009, 10:30

Witam wszystkich, mam problem z dobraniem elementów do układu poniżej. Chodzi o to, żeby dobrać niedrogie i łatwo dostępne elementy RLC, które jednocześnie pokażą dobrze zjawisko rezonansu w tym układzie, do dyspozycji mam generator KZ 1404A ZOPAN, maksymalna amplituda 4V, częstotliwości od bodajże 100 Hz do 1MHz, rezystancja wewnętrzna 60 ohm
Obrazek

nie proszę o gotowe elementy ale o pomoc, która nakieruje mnie na tyle, że będę mógł szukać elementów z konkretnych przedziałów. Oczywiście jeżeli by ktoś podał już sprawdzone wartości to też byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam

Kamiński A.
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 41
Rejestracja: ndz 27 sie 2006, 13:36
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Kamiński A. » sob 06 cze 2009, 21:10

Witam
Kolega żartuje czy rzeczywiście jest początkujący? Proszę zobaczyć wzór na obwód rezonansowy. Dla tego generatora rezystor powinien mieć min.
60 Ohm, iloczyn LC dla 1MHz w przybliżeniu 39,44x10 do - 12, czyli trochę poniżej tej częstotliwości można przyjąć 39nF i 1mH.
Pozdrawiam
Andrzej
Andrzej K.

Kamiński A.
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 41
Rejestracja: ndz 27 sie 2006, 13:36
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Kamiński A. » ndz 07 cze 2009, 0:05

Przepraszam, zasugerowałem się typowymi wartościami kondensatorów. Oczywiście dla tego generatora (do 1 MHz) iloczyn LC musi być większy (ja poprzednio zmniejszyłem). Zakładając 10% tolerancji pojemności trzeba dla pewności zwiększyć indukcyjność o min. 12%., czyli powyżej 1,12mH.
Andrzej
Andrzej K.


Wróć do „Początkujący”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 19 gości

cron