zasilanie diody nadawczej IR napieciem ujemnym?

Początek przygody z elektroniką. Teoria, sprawozdania, proste projekty.
kisiel20
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 15:03
Lokalizacja: Skoczów
Kontaktowanie:

zasilanie diody nadawczej IR napieciem ujemnym?

Postautor: kisiel20 » wt 27 sty 2009, 21:20

Witam. Mam pytanie dotyczące zasilania diody IR gdyż nie jestem aż tak biegły w elektronice. Mam taki schemat jak w załączniku. Jest to enkoder do galv. Z tego schematu wynika że dioda IR zasilana jest napięciem ujemnym (katoda idzie do masy)czy to jest prawidłowy montaż?Czy można diodę IR (nadawczą) zasilić napięciem ujemnym?(dokładnie -15 V)(jest do tego wykorzystane napięcie stabilizowane).Jakie wartości mogą być rezystorów (2szt przed anodą) i(1szt za katodą)diody nadawczej IR? Rozumiem również że katoda fotodiod odbiorczych idzie do TL084 a anoda do zasilania -15V. Czekam na Waszą pomoc.
Załączniki
full tehnical OPD scanner.rar
(38.01 KiB) Pobrany 671 razy

TanTan
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 8
Rejestracja: wt 27 sty 2009, 14:57

Postautor: TanTan » wt 27 sty 2009, 21:38

Zajrzałem w załącznik ale nie mogę sie tam doszukać schematu, jest co prawda rysunek płytki i troche tulejek ale podejrzewam że nie ułatwi on w ocenie sytuacji komuś kto mógłby pomóc
Pozdrawiam

kisiel20
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 15:03
Lokalizacja: Skoczów
Kontaktowanie:

Postautor: kisiel20 » wt 27 sty 2009, 22:24

no właśnie mam tylko tyle(widok płytki) ewentualnie na dole schemat drivera do którego podłączone jest to galvo dołanczam jeszcze dokładnie zaznaczone to o co mi tylko chodzi chodzi (wartości rezystorów i czy może być ta dioda nadawcza ir zasilana napięciem ujemnym)
Załączniki
jakie elementy.rar
(42 KiB) Pobrany 532 razy
servo amp15k.rar
(34.27 KiB) Pobrany 390 razy

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » śr 28 sty 2009, 2:47

Nie bardzo. Jakiekolwiek diody LED zasilane są standardowo - wyższy potencjał na anodzie. Zazwyczaj IR LEDy mają anodę w kształcie miseczki, natomiast katoda połączona jest do struktury półprzewodnika cienkim przewodem. W standardowych LEDach jest odwrotnie i stąd prawdopodobnie
takie dziwne oznaczenie. Diody odbiorcze IR z kolei są wykorzystywane przy polaryzacji zaporowej - działają wtedy jako źródła prądowe o wydajności regulowanej natężeniem padającego promieniowania IR.
Rezystory można zgrubnie oszacować zakładając napięcie przewodzenia diody IR ok 1,7V i prąd świecenia np 15mA da to jakieś 860 Ohm. Rozbijając na 3 mamy po 330 Ohm
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/

"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease
nie jestem żadnym specjalistą

kisiel20
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 15:03
Lokalizacja: Skoczów
Kontaktowanie:

Postautor: kisiel20 » czw 29 sty 2009, 21:13

Dzięki za pomoc. Dostałem dziś przesyłkę z TME i posprawdzałem połączenia na pająka i rzeczywiście jest byk na płytce. Anoda ma iść do masy a katoda do ujemnego napięcia. Temat zakończony.


Wróć do „Początkujący”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 10 gości

cron