Strona 1 z 1

Dzwonek - zestaw NE009.

: czw 19 mar 2009, 23:38
autor: Jurek
Witam! Mam pytanie - czy w tym zestawie dzwonka jest możliwość regulacji szybkości odtwarzania wygrywanych melodii.Jeżeli tak to proszę mi powiedzieć w jaki sposób to wykonać, bo nie chciał bym uszkodzić układu scalonego.Za odpowiedź serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

dzwonek...

: pt 20 mar 2009, 1:24
autor: PI
Witam; kiedys takie układy produkowała firma UMC i były one dośc popularne; nie mozna wykluczyc, że jest to klon któregos z tych układów. Ponieważ za procesy (za szybkość procesów) realizowanych w tych układach odpowiedzialny był wewnetrzny generator z jego okreslonymi zewnetrznymi elementami, to najprawdopodobniej rezystor R2 jest tym elementem generatora taktujacego. Czyli zmieniając jego wartość w rozsądnych granicach mozna uzyskac pożadany efekt. Po prostu trzeba spróbowac. Nawiasem mówiąc - jednym z ciekawszych układów był UM3482...byc może jest jeszcze gdzieś w sprzedazy.
PI

: pt 20 mar 2009, 11:33
autor: Jurek
Witam! Serdeczne dzięki za odpowiedź.Faktycznie opornik R2 jest odpowiedzialny za szybkość odgrywanych melodii.Pozdrawiam.

: ndz 22 mar 2009, 15:57
autor: Jurek
Witam! A tak jeszcze w sprawie tego dzwonka. Chciał bym wzmocnić jego sygnał poprzez jakiś wzmacniacz 4W z możliwością regulacji głośności. Bo sam dzwonek gra dobrze i regulacja szybkości odtwarzania jest dobra, ale nie słychać go w pokoju. Dzwonek jest zabudowany w ganku. Zasilanie wzmacniacza dobrze żeby było też 9V bo nie musiał bym robić dodatkowego zasilacza. Chyba że można ten dzwonek zasilić 12V to wzmacniacz też musi być na 12V. Za odpowiedzi serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

: ndz 22 mar 2009, 17:32
autor: ^Target
ten układ posiada na wejściu stabilizator napięcia i zwiększenie napięcia zasilania do 12V nie powinno mu zaszkodzić. Co najwyżej tranzystor T1 mógłby się zacząć nagrzewać, jednak układ przez większość czasu jest nieaktywny - znikomy pobór prądu. Stosując zewnętrzny wzmacniacz mocy zasilany z przed stabilizatora odpada kwestia zasilania przezeń głośnika. Jedynym elementem który pobiera prąd pozostaje układ dzwonka. Wedle dokumentacji, może być to maksymalnie 0.5mA czyli bardzo niewiele. Można się wręcz pokusić o uproszczenie obwodu stabilizatora do samej diody Zenera. W kwestii wzmacniacza mocy jest duży stopień swobody. Można zastosować typowe układy audio (np. LM386, jakieś TDA itp) lub po prostu wydajniejszy wzmacniacz operacyjny. Tutaj poza mocą wyjściową ważny jest też spoczynkowy pobór prądu - typowe układy audio nie posiadają wejścia "usypiającego". Co do połączenia, zalecałbym sprzężenie pojemnościowe - kondensator rzędu 10uF pomiędzy wyjściem grajka (pin 10) a wejściem wzmacniacza mocy. Jeśli wzmacniacz uległby przesterowaniu, na wejściu (po kondensatorze) należy dać dzielnik napięcia lub potencjometr, aby dopasować poziom sygnału wejściowego. Należy też mieć na uwadze wydajność zasilacza - małe trafo może "zdychać" obciążone zbyt mocnym głośnikiem...

: wt 24 mar 2009, 21:46
autor: Jurek
Witam!Dzięki za odpowiedź, ale prosił bym o jakieś schematy wzmacniaczy (działających) tak do 4Wat, lub namiary na strony ze schematami takich wzmacniaczy. Pozdrawiam.

: wt 24 mar 2009, 23:19
autor: ^Target
Rozwiązań zebrałoby się kilka(naście)[dziesiąt]{set}. Na wstępie należy ustalić, jakie masz do dyspozycji napięcie zasilania i jego wydajność prądową. Dzięki temu uniknie się nadmiernego marnowania prądu na polaryzację albo pracy niskonapięciowych kostek na granicy wytrzymałości.

: śr 25 mar 2009, 22:47
autor: Jurek
Witam! Tak jak napisałem w poście wyżej, napięcie zasilające możliwe jest 9V lub 12V.Wydajność prądowa jaka będzie potrzebna w granicach rozsądku(1 - 2A).Powinna być też regulacja głośności i jak najprostszy układ.Pozdrawiam.

dzwonek...

: śr 25 mar 2009, 23:05
autor: PI
Witam; wszystko, co w tej sprawie istotne opisał powyżej "Target"; z najprostszych rozwiązań moge podpowiedzieć wzmacniacz na TDA2003; mozna skorzystać z aplikacji firmowej, która jest dołączona do datasheet'u (jest on dostepny tu - na Elenocie). Prąd spoczynkowy jest względnie niewielki; głosnik moim zdaniem wystarczy jakis niewielki, o mocy rzędu 2 - 4 W, ale dla wygody stosowania o mozliwie dużej oporności - tzn. np. 8omów. Wyjście układu "dzwonka" - jak pisął Target - oddzielamy od wzmacniacza kondensatorami i pomiędzy nie wstawiamy potencjometr np. 2,2k czy 4,7k, aby móc regulowac poziom wysterowania wzmacniacza.
PI

: czw 26 mar 2009, 11:01
autor: Jurek
Witam! Dziękuję za odpowiedzi i temat uważam za zamknięty.Pozdrawiam.