Regulator obrotów wentylatorka.

Początek przygody z elektroniką. Teoria, sprawozdania, proste projekty.
Jurek
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 107
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:34

Regulator obrotów wentylatorka.

Postautor: Jurek » czw 09 lip 2009, 22:04

Witam! Czy ktoś wie jak podłączyć regulator do wentylatora na procesorze w komputerze. Regulator jest typu:TBY-1FC.Prawdopodobnie jakiś element uległ uszkodzeniu i jest brak regulacji obrotów potencjometrem zabudowanym na tym regulatorze.Za odpowiedzi serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
Załączniki
Image111.jpg
(31.15 KiB) Pobrany 328 razy

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » czw 09 lip 2009, 23:24

generalnie kabelkologia jest nie do pomylenia. Jedną z czarnych wtyczek (żeńską) wpinasz do gniazda CPU_FAN na płycie głównej, do drugiej wtykasz złącze wentylatora. Jeśli nie ma reakcji na obroty potencjometru, to pewnie coś jest upalone. Rozbierz obudowę i zrób zdjęcia. W środku powinien być prosty stabilizator napięcia na kilku tranzystorach. Dla pewności przetestuj wcześniej, czy działa sam wentylator wpięty do płyty. Możesz też przetestować go zasilaczem ok. 12V (czerwony +, czarny -)
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/

"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease
nie jestem żadnym specjalistą

Jurek
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 107
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:34

Regulator obrotów wentylatorka.

Postautor: Jurek » ndz 12 lip 2009, 14:36

Witam! Chodziło o to na jaki kolor przewodu podać napięcie +12V, na który masę, a jakim kolorem jest sterowanie z płyty.Jak napisałem ,na tym pudełeczku jest potencjometr do regulacji,niestety ta regulacja nie działa i chciałem posprawdzać co uległo uszkodzeniu.U mnie z wentylatora wychodzą trzy kolory - niebieski, czerwony i czarny.Połączenie z regulatorem jest takie:
niebieski z wentylatora - żółty z regulatora
czerwony z wentylatora - czerwony z regulatora
czarny z wentylatora - czarny z regulatora.
Z regulatora wychodzi wtyczka z trzema przewodami o takich kolorach:
żółty, czerwony, czarny. Na który przewód podawane jest napięcie +12V, a na który masę,a którym jest sterowanie obrotami. Pozdrawiam.

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » ndz 12 lip 2009, 17:13

niepisanym standardem jest: czerwony: +12V, czarny: masa, żółty: wyjście open-collector z wentylatora generujące najczęściej 1 impuls na obrót. Regulatory bywają różnie wykonane, najczęściej liniowy stabilizator umożliwia zasilanie linii +12V wentylatora napięciem z przedziału 5..12V. Najprościej wepnij wentylator na wprost do płyty. Linia żółta/niebieska może nie być w ogóle podłączona, chociaż niektóre płyty główne wykrywają brak obrotów wentylatora CPU i po serii pisków automatycznie wyłączają się w celu uniknięcia uszkodzenia procesora.
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

Jurek
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 107
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:34

Postautor: Jurek » pn 13 lip 2009, 19:54

Witam! Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.Pozdrawiam.


Wróć do „Początkujący”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 10 gości

cron