Przetwornica na ICL7660- proszę o poradę.

Początek przygody z elektroniką. Teoria, sprawozdania, proste projekty.
krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Przetwornica na ICL7660- proszę o poradę.

Postautor: krzysieksnarski » czw 13 sie 2009, 19:21

Witam.
Rozważam budowę wykrywacza metali, zastosowano to przetwornicę(konwerter) napięcia ujemnego na kości 7660. Kośc ta posiada na 7 pinie wejście osc- do czego ono służy?
Jak mam dobrać rezystor pokazany w linku?
http://zapodaj.net/a4354901a31b.jpg.html
Czy ten rezystor dobierać mam tak aby amplituda na oscyloskopie była największa?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » sob 15 sie 2009, 13:06

najprawdopodobniej zastosowano tutaj synchronizację taktowania przetwornicy współbieżnie z wyjściem komparatora U8B. W jakim celu - trudno powiedzieć. Sądząc po dużych wartościach pojemności C33, C34 znacznie obniżono częstotliwość pracy względem nominalnych 5kHz, trudno odczytać cyfry na rysunku (6579 Hz?). Możliwe, że ma to na celu ograniczenie zakłóceń dla układu detektora... Co do samego rezystora, jeśli służy do synchronizacji, to raczej nie jest krytycznym elementem. O jakiej amplitudzie piszesz ? Przetwornica z przewymiarowanymi kondensatorami zdecydowanie dłużej się będzie "podnosić", czy ujemne napięcie poza zasilaniem wzmacniaczy jest jeszcze gdzieś użyte ?
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/

"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease
nie jestem żadnym specjalistą

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » sob 15 sie 2009, 13:39

Witam i na wstępie dziękuję za odpowiedź.
Częstotliwość pracy detektora to 6,95kHz. Poza zasilaniem wzmacniaczy napięcie ujemne użyte jest także w generatorze cewki nadajnika.
Pisząc o amplitudzie miałem na myśli amplitudę wykresu prostokąta mierzoną na pinie 7 układu ICL(osc). Zauważyłem, że gry wstawię potencjometr 10kom i kręcę nim to wykres zmienia amplitudę.
Jakie w/g kolegi powinny być wartości kondensatorów C33 i 34?

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » sob 15 sie 2009, 14:18

aplikacja mówi o 10uF, ale chyba projektant wiedział co robi. Większe pojemności wydłużają czas reakcji, jednak w stanie ustalonym poprawiają stabilność napięcia i jego wydajność impulsową. Co do regulacji, to faktycznie taki efekt będzie obserwowany, jednak od tego wejścia układ reaguje tylko na zbocze narastające (ma wewnętrzny dzielnik przez 2). Sam rezystor zapobiega nadmiernemu przesterowaniu stopnia wejściowego a zarazem zabezpiecza przed przebiciem od ujemnego napięcia, które występuje dla "dolnych" półokresów przebiegu prostokątnego. Można by się doszukiwać pewnych zależności, jakie z wewnętrzną pojemnością oscylatora wnosi ten zewnętrzny rezystor dla opóźnienia wyzwolenia względem zbocza na wyjściu samego komparatora, jednak gdyby miał to być element dokładnie dobierany, wówczas chyba pojawiłby się w układzie dodatkowo potencjometr montażowy. Zaobserwuj, na ile i czy w ogóle zmienia się przebieg na wyjściu CAP+, wraz ze zmianą wspomnianego rezystora. Mam wrażenie, że szukasz rozwiązania innego problemu w złym miejscu.
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą


Wróć do „Początkujący”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 51 gości

cron