rozdzilelenie sygnału wideo

Początek przygody z elektroniką. Teoria, sprawozdania, proste projekty.
Grzywas
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: śr 26 sie 2009, 8:14

rozdzilelenie sygnału wideo

Postautor: Grzywas » śr 26 sie 2009, 8:21

Witam

Potrzebuję rozdzielić sygnał wizji od sygnałów synchronizacji. Znalazłem układ który wydziela sygnały synchronizacji (lm1881). Zatem czy istnieje scalak który obcina synchronizację?

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » śr 26 sie 2009, 21:58

ciekawe, do czego miałby służyć sygnał wizji bez synchronizacji. Co wg. Ciebie znaczy "obcinał synchronizację"? Sygnał dla 0V ma odpowiadać poziomowi wygaszania czy po prostu mają nie występować ujemne impulsy? Dla pierwszego wariantu w najprostszej wersji wystarczyłoby dać w szereg diodę Schottky'ego (BATxx), z katodą obciążoną do masy przez np 1kOhm. W drugim wariancie wystarczyłby wtórnik emiterowy npn, gdzie sygnał trafia bezpośrednio na bazę (bez polaryzacji), a jego masa jest o 1V wyżej, niż masa całego układu, natomiast rezystor z emitera podparty jest przez potencjał ok 0.3V. Zasilanie dowolne, może być 5V, 12V, tranzystor nie musi być w.cz., zwykły BC547 powinien dać radę. Te dość dziwne napięcia można uzyskać jako diody wstępnie spolaryzowane 1V: 1N4148+BAT85, 0.3V: BAT85, dobierając odpowiednio prąd do uzyskiwanego napięcia. Niestety nie mam pod ręką żadnego sensownego narzędzia do rysowania schematów... :? W starych OTV układy odzyskiwania synchronizacji i treści obrazu były robione z elementów dyskretnych, możesz poszukać takowego schematu. Kolega PI bardziej "siedzi" w temacie, może udzieli jakiejś cennej wskazówki ?
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/

"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease
nie jestem żadnym specjalistą

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

synchro...

Postautor: PI » śr 26 sie 2009, 22:42

Witam; problem jest rzeczywiscie dośc dziwny; synteza obrazu póki co opiera się na synchronizacji w takt dostarczanych impulsów synchro właśnie; wycięcie tych impulsów jest rzeczywiście dość łatwe i o tym napisał Target. Pozostaje więc treść linii (bo do tego się rzecz sprowadza), zawierająca pewną "wymieszną" informację o kolorze; (z tej informacji wynika też treść obrazu); krótko mówiąc, jestem trochę zdziwiony, bo pozostaną nam składowe amplitud koloru, które same w sobie, bez uporządkowania,( własnie przez impuls synchro), chyba raczej sa bezwartościowe...
PI

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » śr 26 sie 2009, 23:40

możliwe, że jest to już etap, gdzie potrzebna jest sama treść obrazu (choćby monochromatyczna), a sygnał trafia do przetwornika A/D. Synchronizacja już została odcięta i jako przerwanie traktuje mikrokontroler lub układ logiczny; a może po prostu kolega robi sobie telewizor ;)
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

Grzywas
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: śr 26 sie 2009, 8:14

Postautor: Grzywas » czw 27 sie 2009, 10:17

^Target pisze:Niestety nie mam pod ręką żadnego sensownego narzędzia do rysowania schematów... :?
Mógłbyś zamieścić te schematy? Choćby narysować w paint :wink: Byłyby bardzo pomocne.

^Target pisze:możliwe, że jest to już etap, gdzie potrzebna jest sama treść obrazu (choćby monochromatyczna), a sygnał trafia do przetwornika A/D.
Dokładnie tak :lol: Zapomniałem napisać, że sygnałem wizyjnym jest monochromatyczny sygnał CCIR

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » czw 27 sie 2009, 19:59

możliwe, że nie trzeba będzie nic dorabiać, o ile użyty przetwornik A/D ma wyprowadzenie -Vref lub AGND. Wówczas wystarczy na nim podnieść potencjał do ok 0.3V odpowiadającemu poziomowi wygaszania. Wszystko, co będzie poniżej niego, dla przetwornika będzie przedstawiało wartość 0. Warto sprawdzić, czy producent w dokumentacji nie wyklucza takiej pracy, zwłaszcza gdy jest tylko pin AGND. Teoretycznie można by podnieść napięcie masy całego przetwornika, wyjściowe sygnały logiczne nadal powinny być poprawnie interpretowane. Jednak wówczas prosta "podpórka" diodą Schottky'ego może nie wystarczyć i trzeba będzie użyć stabilizatora napięcia zdolnego do pracy z ujemnym prądem wyjściowym (czyt. zrobić z elementów dyskretnych). Więcej szczegółów, a zwłaszcza symboli alfanumerycznych użytych kostek...
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

Grzywas
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: śr 26 sie 2009, 8:14

Postautor: Grzywas » śr 02 wrz 2009, 11:55

czy w tym przypadku wystarczy przetwornik wbudowany w mikroprocesor np ATmege16 czy musze zaopatrzyc sie w jakis konkretny przetwornik?

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » śr 02 wrz 2009, 13:23

przetwornik A/D w ATmega16 da się skonfigurować do pracy z wejściem różnicowym - wejście "dodatnie": ADC0..7, wejście "ujemne": ADC1..2, wzmocnienie x1. Na to wejście ujemne podajesz napięcie poziomu wygaszania, na dodatnie sygnał wizji, na pin AREF napięcie poziomu bieli. Wątpliwości budzi zasadność użycia tego przetwornika, skoro jest zdolny do próbkowania co najwyżej 15 ksps, natomiast sygnał wizyjny zawiera składowe o częstotliwościach rzędu pojedynczych MHz. Nie sposób go dolnoprzepustowo odfiltrować, bo wyjdzie wartość odpowiadająca pseudo-średniej jasności całego obrazu. Tutaj konieczne byłoby użycie przetwornika przynajmniej 30Msps i układu logiki z szybką pamięcią SRAM.
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą


Wróć do „Początkujący”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 35 gości

cron