selektywny tuner fm

Początek przygody z elektroniką. Teoria, sprawozdania, proste projekty.
Concorde
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: wt 06 lip 2010, 17:13
Lokalizacja: Rzeszow
Kontaktowanie:

selektywny tuner fm

Postautor: Concorde » śr 07 lip 2010, 12:23

chcialbym zbudowac tuner analogowy fm o podwojnej przemianie czestotliwosci, na filtrze SFR 460 H, czy ten filterek nie bedzie za waski bo po detekcji ma jeszcze isc dekoder stereo, prosze o podpowiedzi.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

selektywny....

Postautor: PI » czw 08 lip 2010, 20:34

Witam; w tunerach FM przeznaczonych do odbioru z typową szerokoscią pasma (standardowa emisja radiowa) nalezy stosowac filtry 10,7MHz, bo wynika to z wielkosci dewiacji fali nośnej. Tylko te filtry zapewniają odpowiednia szerokość przepuszczanego pasma. Selektywność tunera jest pewna kombinacją selektywności głowicy w.cz., ale głównie zalezy od bardzo przemyslanej konstrukcji toru p.cz. Generalnie selektywność odbiornika zależy własnie od rozwiązań zastosowanych w torze p.cz. Odbiorniki z podwójna przemianą i z filtrami 465/455 w drugiej p.cz. stosuje sie w sprzecie przeznaczonym wyłacznie do odbioru wąskopasmowej FM - np. w wiekszości radiotelefonów. Jednak efektywnie uzyskiwane pasmo m.cz. jest zazwyczaj ograniczone do ok. 3kHz. Nie ma więc mowy o mozliwości pelnowartościowej detekcji FM, w dodatku o dekodowaniu MPX.
PI

Concorde
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: wt 06 lip 2010, 17:13
Lokalizacja: Rzeszow
Kontaktowanie:

Postautor: Concorde » pt 09 lip 2010, 10:45

Dzieki za rzetelna odpowiedz, gdzies wlasnie czytalem o tym zlozonym sygnale MPX, czyli ze dekoder odpada, chcialbym sie jeszcze dowiedziec czy druga przemiana czestotliwosci tylko na jedenym prostym obwodzie LC zaweza pasmo przenoszenia, czy tu chodzi o przejscie na nizsza czestotliwosc zeby obnizyc szumy toru p.cz. , ogolnie nie zalezy mi na stereo , odbior monofoniczny tez chyba ma swoje zalety, obecnie staram sie zmontowac obwody wejciowe na trzysekcyjnym kondensatorze, troche to ciezko dopasowac ale jak sie uda to dalej jakos pojdzie, chyba pomozecie byloby fajnie.


Wróć do „Początkujący”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 26 gości

cron