Układy lub doświadczenia elektroniczne na lekcje techniki

Początek przygody z elektroniką. Teoria, sprawozdania, proste projekty.
TranZystor
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: wt 25 wrz 2012, 16:02

Układy lub doświadczenia elektroniczne na lekcje techniki

Postautor: TranZystor » wt 25 wrz 2012, 16:09

Witam,
Mam zaprezentować na lekcji techniki jakieś proste układy bądź doświadczenia i coś o nich opowiedzieć. Mam przygotowany tylko prosty wzmacniacz mikrofonowy i multiwibrator astabilny. Planowałem coś o tych dwóch układach opowiedzieć i pokazać jak posługiwać się multimetrem, ale moim zdaniem to trochę za mało. Czy moglibyście mi doradzić co jeszcze zaprezentować na lekcji ? Jaki układ jeszcze wykonać ? Może jakieś ciekawe doświadczenie ?
Dziękuję i pozdrawiam

lustful-rat
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 85
Rejestracja: wt 04 maja 2010, 19:10

Re: Układy lub doświadczenia elektroniczne na lekcje technik

Postautor: lustful-rat » pt 28 wrz 2012, 18:34

A ta lekcja techniki to w jakiej szkole? Gimnazjum, liceum? Klasa jakaś bardziej "techniczna" czy bardziej "poetycka"? Zastanów się czy Twoi słuchacze mają już jakąś wiedzę czy może są kompletnie zieloni i nawet nie wiedzą co znaczy słowo "multimetr" albo "wzmacniacz".

TranZystor
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: wt 25 wrz 2012, 16:02

Re: Układy lub doświadczenia elektroniczne na lekcje technik

Postautor: TranZystor » pt 28 wrz 2012, 20:56

Lekcja techniki w 2 gim, raczej nikt nie ma pojęcia o elektronice ;)

lustful-rat
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 85
Rejestracja: wt 04 maja 2010, 19:10

Re: Układy lub doświadczenia elektroniczne na lekcje technik

Postautor: lustful-rat » sob 29 wrz 2012, 12:57

TranZystor pisze:Mam przygotowany tylko prosty wzmacniacz mikrofonowy i multiwibrator astabilny. [...] pokazać jak posługiwać się multimetrem, ale moim zdaniem to trochę za mało.


Jak nie mają bladego pojęcia o elektronice to to może być nawet za dużo... Jak pokażesz skomplikowane rzeczy, których i tak nikt nie zrozumie to efekt będzie taki, że elektronika im od razu zbrzydnie. W takim przypadku należałoby pokazać coś efektownego, migającego, buczącego, zabawnego itp. - coś co wywoła pozytywne wrażenie, bez zbędnego wdawania się w szczegóły - kto się zainteresuje ten będzie drążył.
Jak już masz ten multiwibrator to możesz nim pomrugać jakimiś ledami, albo rozbuduj układ (podejrzewam że masz to zrobione na 555) - dołóż jakiś fototranzystor, który będzie włączał całość gdy zostanie przesłonięty - ot taki prosty "detektor oświetlenia". Dodatkowo oprócz leda możesz tym sterować np. buczek.


Wróć do „Początkujący”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 22 gości

cron