Harman Kardon AVR 335 zniekształcony dzwiek na jednym kanal

Początek przygody z elektroniką. Teoria, sprawozdania, proste projekty.
amcat
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: ndz 30 mar 2014, 16:29

Harman Kardon AVR 335 zniekształcony dzwiek na jednym kanal

Postautor: amcat » ndz 30 mar 2014, 16:36

Otóż podczas słuchania muzyki na jednym kanale dźwięk jest zniekształcony. Jeżeli potencjometr głosu dam na prawie min słychać w miarę czysty dźwięk, im bardziej nagłaśniam dźwięk zniekształca się. Wymienione końcówki mocy zostały i dalej nic. Gdzie szukać problemu?

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Re: Harman Kardon AVR 335 zniekształcony dzwiek na jednym ka

Postautor: PI » wt 01 kwie 2014, 14:24

Witam; sprawa jest dość skomplikowana. Wymiana "końcówek" mocy jest ostatnia rzeczą, jaką należałoby zrobić. AVR335 jest urządzeniem dość skomplikowanym; źródłem zniekształceń moga być inne układy, nie związane wprost ze stopniem mocy - btw - stopień mocy to nie tylko tranzystory mocy, ale praktycznie wszystkie inne elementy, które wchodzą w skład tego stopnia. I jeszcze jedna istotna, praktyczna uwaga - zmniejszając poziom sygnału wyjściowego mamy wrażenie, że zniekształcenia są mniejsze - ale czy rzeczywiście??? Subiektywna ocena może być zawodna; jeżeli jednak nie mamy mozliwości przeprowadzenia solidnych, serwisowych badań, to przynajmniej trzeba pomierzyć podstawowe napięcia w układzie podejrzanego stopnia mocy. Oczywiście, ideałem byłoby użycie oscyloskopu, generatora sygnałowego i sprawdzenie stopien po stopniu, gdzie te zniekształcenia są generowane. Ale rzeczywiście, wstępnie mozna się skupić na tym wytypowanym stopniu mocy i tam przeprowadzić szczegółowe pomiary statyczne (bez sygnału na wejściu). Jeszcze inną sprawą jest subiektywna ocena charakteru zniekształceń - tu jednak jest potrzebne dość duże własne doświadczenie serwisowe.
Tak, czy siak - ten AVR jest dużym wyzwaniem dla serwisanta ze względu na wysoki stopień komplikacji układowej.
PI

amcat
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: ndz 30 mar 2014, 16:29

Re: Harman Kardon AVR 335 zniekształcony dzwiek na jednym ka

Postautor: amcat » śr 02 kwie 2014, 15:52

Dziękuje za odpowiedź niemniej jednak, AVR jest sprzętem wysokiej klasy i jego naprawa jest dla mnie ważna. Wymienione zostały też części jakie przedstawiam na rysunku. Dwa tranzystory (wymieniona para) oraz rezystor ceramiczny, pomimo dwóch końcówek jakie również zostały wymienione. Fakt że jestem amatorem nie zniechęca mnie do siedzenia nad nim i jego naprawy. Lecz potrzeba mi fachowej pomocy. Niestety odesłanie go do serwisu do Polski nie jest dla mnie najlepszym rozwiązaniem ze względu na wagę.
Załączniki
2341551000_1389548598_thumb.jpg


Wróć do „Początkujący”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości

cron