Sterownik silnika BLDC

Początek przygody z elektroniką. Teoria, sprawozdania, proste projekty.
Tomo
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: czw 14 kwie 2016, 9:06

Sterownik silnika BLDC

Postautor: Tomo » czw 14 kwie 2016, 9:27

Witam,

Mam prośbę bardziej doświadczonych forumowiczów, zaprojektowałem schemat oraz płytkę swojego sterownika. Długo kombinowałem i stwierdziłem, że nie dam rady zrobić jednostronnej więc zrobiłem dwustronna. Czy moja płytka jest w miarę okej czy są popełnione jakieś tragiczne błędy? Coś poprawić? Może ktoś z Was ma lepszą wizję na rozmieszczenie elementów? Starałem się robić jak najkrótsze połączenia. Jeśli chodzi o rozmieszczenie elementów to nie mam specjalnych wymagań.

Poniżej zdjęcia schematu oraz płytki (nie mogę włączyć BBCode):

Mam jeszcze kilka pytań do doświadczonych elektroników:
1. Czy rozmieszczenie tranzystorów mosfet jest dobre i czy z drugiej strony ścieżki mocy będą zakłócały ich pracę?
2. Czy podświetlenie LCD może być podłączone przez rejestr przesuwny? Chyba nie powinien migać wyświetlacz przy jego pracy podczas ładowania danych?
3. Co mogę użyć zamiast stabilizatora 7805? Może lepszy będzie jakiś stabilizator LDO?
4. W obwodzie 12V (miałem w planach większy silnik... muszę poprawić na 5V) są przelotki 1,2mm, może lepiej zrobić np. 4 przelotki w jednym miejscu 0,8mm lub mniejsze zamiast jednej 1,2mm?
5. Minimalne napięcie zasilania 7805 to 7,5V? Jeżeli tak to w takim razie powinienem zastosować kolejny stabilizator dla silnika? :/ (trochę się to skomplikowało)...
6. Mosfety dobrałem z dużym marginesem są na 11A, ostatecznie doliczając opór dwóch mosfetów będzie płynął prąd ok. 2,2A. Czy mosfety będą się grzać? Czy mam poszukać mosfetów w obudowie TO-252, aby przykręcić radiatory? Bo mi się wydaje, że może będą ciepłe, ale nie będą grzejnikami :D

Wróć do „Początkujący”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości

cron