WZMACNIACZ

Luźne tematy powiązane z pracą i pasją elektronika
pite14
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 44
Rejestracja: czw 09 lut 2006, 18:36

WZMACNIACZ

Postautor: pite14 » czw 09 mar 2006, 11:11

Mam altusy 110 po małych przeróbkach.Zostały wymieniopne tunele i membrany na basówach i sriednio tonowych,są teraz gumy na głośnikach.Co moge jeszcze zrobić żeby dźwięk był jak najlepszy,z dobrym czystym basem i nenatarczywimi wysokimi tonami.Mam je podpięte do Technicsa SU-V500 i powiem że dźwięk nie jest nAJLEPSZY powiedźcie mi jaki wzmacniacz będzie dobrze pasowal i dobrze wspolzawodniczył z tymi kolumnami.Czy ten wmak jest dobry ale chyba nie.POZDROWIENIA.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » czw 09 mar 2006, 17:17

Po pierwsze: wyrzuc gumy ze sredniotonowek, z basow najlepiej tez. Ja zrobilem sobie gume (niby piankowa...) w basach - i mimo wszystko troche zaluje... Ale pocieszam sie ze nie bylem na tyle nierozsadny zeby zrobic gume w srednicach :D
Pozdr.

PS. To jest stary Technics, na dodatek w klasie A... wtedy oni robili jeszcze porzadny sprzet - wiec mimo ze jestem "milosnikiem" wspolczesnych Techn., akurat tego wzmacniacza bym sie nie czepial.

PS2. Altusy maja ostre wysokie, pomoc moze pokrecenie przelacznikiem z przodu albo regulacja na wzmacniaczu - ogolnie, jesli nie sa przesterowywane, graja ladnie :) A wzmacniacz powinien wspolpracowac a nie "wspolzawodniczyc" z kolumnami ;)

Gość

Postautor: Gość » pt 10 mar 2006, 17:49

czego mam wyrzucic gume przeciez guma mocniejsza i czy ten wzmacniacz jest wogóle dobry moge go jakoś podtunungować a jak nie to jaki wzmacniacz da dużo basu czystego i niskiego bo w tych kolumnach go brakuje powiedz jaki wzmacniacz .pozdro .

Gość

Postautor: Gość » pt 10 mar 2006, 17:52

gość to pite14 jak moge zrobić żeby altusy grały z lepszym basem

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 10 mar 2006, 19:26

Zalezy ile tego basu chcesz miec... jesli chcesz robic umcy-umcy to ja nie odpowiem... Ja tam nie narzekam na brak basu w Altusach, jest go raczej sporo :) Wprawdzie mam inny wzmacniacz ale ten twoj tez przypuszczalnie jest dobry. Pytanie czy probowales krecic regulatorami o ktorych wspominalem.

Guma jest niewiele mocniejsza a wprowadza bardzo duze znieksztalcenia - bo gorzej tlumi drgania od pianki. Wspolczesne pianki powinny wytrzymac okolo 5 lat a wymiana to kwestia 30zl.
Pozdr.

PS. Bardzo prosze - _NIE_ tworz nowego tematu po kazdej odpowiedzi !!! Poruszasz jeden temat wiec trzymaj sie JEDNEGO watku :/ Chyba nie jest trudno pojac bardzo proste zasady kultury na forum - a nie uparcie zasmiecac - juz o tym byla mowa.

pite14 i gość

Postautor: pite14 i gość » sob 11 mar 2006, 12:55

czyli mówisz że guma gorsza od pianki, bo ja chciałem żeby dobrze grały i wytrzymały głośne granie.Więc musze znów zmieniać zawieszenie ciekaw tylko jak to zrobić bo gume trudno odkleić.Czy musze zmieniać wzmaka czy nie?

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » sob 11 mar 2006, 22:26

"Glosne granie" nie zalezy zbytnio od zawieszenia... Glosnik ma podana moc znamionowa i moc maksymalna - jesli ja przekroczysz to guma ci niewiele pomoze bo cewka pojdzie z dymem.
Guma jest "mocniejsza" bo niby dluzej wytrzymuje "czasowo" - ale to stwierdzenie jest juz mocno nieaktualne przy obecnie produkowanych piankach.
Poza tym jesli masz Altusy 110 i technicsa 50W to raczej tych kolumn nie przesterujesz.
Jeszcze takie niedyskretne pytanie - czy zamierzasz wykorzystywac ten zestaw na dyskotekach czy w domu? Jesli w domu to zmiluj sie nad sasiadami i wlasnymi uszami - 2x50W to zwykle wartosc wiecej niz wystarczajaca.
Jesli membrany byly fabrycznie razem z zawieszeniami to polecam raczej wymiane calego ukladu drgajacego albo chociaz membrany z zawieszeniem gornym. "odklejanie" i pozniejsze "podklejanie" na ogol daje marne efekty brzmieniowe.
Pozdr.

pite14
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 44
Rejestracja: czw 09 lut 2006, 18:36

Postautor: pite14 » ndz 12 mar 2006, 13:46

sory że tyle pytam zadaje ale tak jakoś wyszło bo musze mieć dobty sprzęt.Czy zamiennik basówy za 36 zł na alegro 60 wat rms 40-2800 hz Proslink czy jakoś tak czy będzie dobry w altusach 110 oczywiście przy Technics SU-V500 czy może jakiś orginał altysa 110 albo 140,ten zamiennik jest na piance jak i orginały który lepszy?

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pn 13 mar 2006, 1:06

Nie, glosnik basowy za 36zl z pewnoscia nie jest dobry.
Regenerowany Tonsil GDN 25/40/3 kosztuje ok. 60-70zl, nowy 120zl/szt.
Ale raczej nie musisz wymieniac calego glosnika, wystarczy wymienic to o czym pisalem wczesniej (uklad drgajacy lub nawet sama membrana z gornym resorem).
Nie musisz tez robic tego sam, mozna oddac do zakladu, na ogol nie zdzieraja...
Na temat regeneracji glosnikow byla dyskusja w temacie "Problem z Radmorem", polecam.
Pozdr.

Gość

Postautor: Gość » wt 21 mar 2006, 13:56

a co ten sprzęt nadaje się do dyskotek.altus 110 Technics Su-V500?

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » śr 22 mar 2006, 0:37

Wzmacniacz 2x50W klasy A do dyskotek?!!? *Raczej* nie... sugerowalbym tez cos samemu poszukac w necie na temat audio (jest juz mnostwo dyskusji na forach i gotowych rozwiazan na stronach) a nie tylko mnozyc pytania ktore wiele razy juz ktos gdzies zadal... Google twoim przyjacielem...
Pozdr.

pite14
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 44
Rejestracja: czw 09 lut 2006, 18:36

Postautor: pite14 » wt 05 gru 2006, 18:26

słyszałem od kogoś że jak dobrze się zreperuje mebrany i zawieszenia to będzie grało podobnie a może tak samo jak w oryginale.Ja też tak myśle a wy.Moją Diorką Ws442 nadrabiam straty w dźwięku jaki był w technicse.To tyle.POZDRO. :)

elbo
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 10
Rejestracja: sob 27 lis 2004, 22:03
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Wzmacniacz

Postautor: elbo » wt 05 gru 2006, 22:19

Witam.
Wziąłeś się za kombinowanie z kolumnami nie mając jak widzę żadnej wiedzy na ten temat. A temat jest o tyle ciekawy co i trudny. Mimo że sprawia wrażenie prostego.
Co do wzmacniacza: jesli nie jest w jakiś sposób uszkodzony to jest to wspaniały grajek i właśnie basy na nim chodzą super. Są wyrażne i czyste a jednocześnie nie agresywne. I raczej nie powinieneś słuchać na nim współczesnej muzyki młodzieżowej (czytaj Hip-Hopu) bo nie spełni Twoich oczekiwań.
Teraz kolumny. To fakt że do wspłópracy z tym wzmacniaczem źle zrobiłeś że zamieniłeś piankę na gumę ale nie tu leży główny problem.
A problemów rysuje się tu kilka.
1. Żle wymienione zawieszenie membran - zniekształcenia.
2. W średnich tonach koniecznie wróć do zawoieszenia piankowego.
3. Piszesz że wymieniałeś tunele. Na jakie?!. Większe, mniejsze, dłóższe, krótsze. To właśnie strumień powietrza w tunelu głównie wybrzmiewa dźwięk. Jego (tunelu) powierzchnia i pojemność decyduje jaki bas ma kolumna (poza jakością głośnika oczywiście). Nikt Ci na to nie zwrócił do tej pory uwagi. To wtym miejscu mówimy o "strojeniu" kolumny!!!.
4. Bardzo ważne jest również ilość i jakość wygłuszenia kolumny.
5. BARDZO WAŻNE a niestety nie doceniane. Poruszenie głośnika lub innego elementu kolumny WYMAGA poprawnego ponownego montarzu. Wszystkie takie elementy należy montować na nowej gąbce uszczelniającej (znajduje się zawsze pod głośnikami montowanymi fabrycznie) lub na silikonie. Już słyszę obelgi - głupku to koluna bas-refleks a więc ma dziury jak cholera czyli tunele. I macie rację. TYLKO ŻE to TUNELEM a nie wsztstkimi możliwymi dziurami ma promieniować dźwięk!!!!!!. To bardzo ważne!!!.

Jeszcze słowo apropo ostrego dźwięku wysokigo generowanego przez Altusy. Podaję sposób na jego złagodzenie. Jest to małoprofesjonalny ale prosty i skuteczny. Musisz rozebrać "wysokie tony" i między mębrnę a jej osłonę dać trochę zwykłej waty. Niewielkie ilości. Ilość musisz dobrać doświadczalnie. Według własnych upodobań. Dźwięk traci na ostrości ale nie traci na jakości. Jest dalej pełny i soczysty. Niezniekształcony i nie słychać aby był stłumiony.
Profesjonalny sposób to wymiana głośników na inny typ.
Dość dobre efekty przynośi wymiana samych membran na wykonane z jedwabiu. Mięciutkie.

Pozdrawiam
Życzę sukcesu w naprawie kolumn.
Bogdan
Misiek

pite14
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 44
Rejestracja: czw 09 lut 2006, 18:36

Postautor: pite14 » śr 06 gru 2006, 19:20

Odpowiadam na punkty. 1.Z tym się akurat zgadzam. 2.Jak to zrobić cięzko odkleić gume. 3.Są tej samej średnicy tylko dłurzsze 11cm. 4.Mam gąbke w wewnatrz. 5.Co znaczy poruszenie?

elbo
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 10
Rejestracja: sob 27 lis 2004, 22:03
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Wzmacniacz

Postautor: elbo » śr 06 gru 2006, 20:40

Witam.
Zrobisz jak uważasz ale ja wymieniłbym srednice na nowe z gąbką. Szkoda uszu.
Poruszone to znaczy że choćby na chwilę wyjęte. choćby przesunięte. Już wymagają poprawnego pontarzu tak jak pisałęm poprzednio. Chodzi oto że stara gąbka lub inny rodzaj zastosowanego uszczelnienie nie ułoży się poprawnie i nie uszczelni należycie.

Teraz tunele. Nie można zmieniać ich jakichkolwiek wymiarów "na Pałę" Tzn. bez rozumienia tematu. Jeszcze raz przyponę że w dużej mierze to od nich zależy bas i jego jakość.

Zrób tak: Włącz ulubiony utwór który często słuchasz i dobrze znasz. Wiesz jak powinien brzmieć poprawnie. Teraz wysuwaj i wsuwaj tunele. jak znajdziesz wymiar (długość w Twoim przypadku) przy którym koluny brzmią najlepiej utnij je tak i zamontuj.
Pozdrawiam
Misiek

pite14
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 44
Rejestracja: czw 09 lut 2006, 18:36

Postautor: pite14 » czw 07 gru 2006, 19:28

co miałeś na myśli szkoda uszu??

elbo
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 10
Rejestracja: sob 27 lis 2004, 22:03
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Wzmacniacz.

Postautor: elbo » czw 07 gru 2006, 21:06

Witam.
Szkoda uszu, bo jak głośniki źle grają to uszy się "kaleczą". Nie nożem rzecz jasna. A gumowe średnice miom skromnym zdaniem zdecydowanie źle grają. A nieodpowiedni dźwięk uszom dokucza. Przynajmniej moim.
Pozdrawiam
Misiek

pite14
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 44
Rejestracja: czw 09 lut 2006, 18:36

Postautor: pite14 » pt 08 gru 2006, 18:03

czy ja wiem chyba tak samo co przedtem z gąbką.Ja zrobiłem to z ojcem naprawe długo to trwało ale mocno starannie

pite14
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 44
Rejestracja: czw 09 lut 2006, 18:36

Postautor: pite14 » ndz 31 gru 2006, 21:09

2 szt. membran 25 cm - wykonane z impregnowanej celulozy, matowe, z zawieszeniem gumowym - wymagają docięcia otworu na cewkę
2 szt. krążków ochronnych 8 cm - matowe, dobierane pod kolor i strukturę membrany
2 szt. membran 12 cm - wykonane z impregnowanej celulozy, matowe, z zawieszeniem gumowym - nie wymagają docinania
2 szt. krążków ochronnych 4,5 cm - matowe, dobierane pod kolor i strukturę membrany.TAKIE MAM ZAKUPIONE MEBRANY ,W ALTUSACH 110 SIEDZĄ OKOŁO ROKU.


Wróć do „Inne dyskusje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 4 gości