przyczyn może być conajmniej DUŻO.
Po pierwsze zasilacz - sprawdź przy bardzo obciążonym procesorze jakie zasilacz daje napięcia. Możesz miernikiem a możesz użyć softu diagnostycznego, zwykle dostarczonego na CD z płytą główną.
jeżeli wszystkie naipięcia mieszczą się w granicach ok + - 5% nominalnych wartości to w porządku, Jak nie, to radzę wymienić zasilacz, bo za niedługo może on paść (następstwem tego może być uszkodzenie innych podzespołó w kompie).
Po więcej informacji zajrzyj na test zasliaczy na
www.benchmark.pl
jak zasilacz będzie w porządku, to przyjdzie pora na procek - tzn czy ma dość wydajne chłodzenie. Tym samym softem co poprzednio wzmiankowany możesz sprwdzić temperaturę na procku. Nie zawsze jest ona wiarygodna, więc poleciłbym MotherBoard Monitor wersję > 5.0.
W żadnym przypadku maksymalna temperatura w rdzeniu nie powinna przekraczać 80*C, normalnie powinna oscylować w granicach 30 .. 50 , zależnie od tego jakie masz chłodzenie i jak dużo mocy pobiera sam proc.
Jak i to pomyślnie minie, to niestety przychodzi pora na RAMy. Na dziśdzień kupno niemarkowych p[amięci wiąże się z ryzykiem, że moga pojawić się błędy przy transmisji danych. Dotyczy to głównie pamięci DDR >= 333 MHz, co jednak twojego przypadku chyba nie dotyczy. Jakkolwiek radziłbym przetestowanie np darmowym Gold Memory, który po "instalacji" na dyskietce pozwala na uruchomienie testu bez żadnego systemu operacyjnego w tle, dzięki czemu masz pewność, że wszystko zostanie poprawnie sprawdzone. Test zazwyczaj są długie, więc cierpliwości ....
Poza tym inna kwestia - nie wspomniałeś jaki masz system operacyjny - zwłaszcza win XP jest czuły na wszelkie konfilkty i niezgodności w hardware. Czasem jednak kwestia tyczy się jakiegoś niezaktualizowanego sterownika, więc to też radziłbym sprawdzić.
A co dalej ... hmmm, ciężko powiedzieć. Tu już nie ma uniwersalnych procedur. Zaktualizuj BIOS płyty głównej, karty graficznej, jednym słowem czego tylko się da. Potem skonfiguruj system od nowa (sugerowana reinstalka).
Daj znać , czy zabiegi przyniosły poprawę i jakie są inne objawy.
Jest fajny program - Prime95 (nie sugerować sięnazwą) - służący do "zażynania" procesora. Wykonuje on masowo dkość złóżone obliczenia zajmująć 100% mocy obliczeniowej procesora. Nie szkodzi to oczywiście innym programom i systemowi, bo zawsze ma on niższy priorytet niż reszta. Pozwala jednak na maksymalną generację ciepła przez procesor, co pomaga przy określaniu, czy zasilacz i chłodzenie "wyrabiają".
no, dość już ... ale się rozpisałem
daj znać, co udało się ustalić.
ps. w BIOSie jest taka fajna funkcja - wyłącza komputer jak temperatura procesora przekroczu ustawiony poziom. Może właśnie tutaj leży rozwiązanie ... jakkolwiek nie należy pozwalać procesorowi na zbytnie grzanie - po to jest wyłącznik termiczny, by go nie uszkodzić.
W takim przypadku postarałbym się o lepszy cooler na procesor.