Podłączenie organów do PC

Zagadnienia związane z hardware i software
Jurek
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 107
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:34

Podłączenie organów do PC

Postautor: Jurek » pn 10 paź 2005, 0:16

Witam!!! Mam takie pytanie : w jaki sposób podłączyć organy YOMAHA do komputera (proszę o opis i schemat) , oraz w jaki sposób utwór grany na organach nagrać na kamputer . Za odpowiedź dziękuję.

PI

Postautor: PI » pn 10 paź 2005, 1:00

Witam; najprościej podłączyć organy zamiast do wzmacniacza do wejścia liniowego kompa i odpalic dowolną aplikację pozwalającą rejestrowac dzwięk. Mozna poszukac jakiegos darmowego programu typu "studio nagrań", bo aplikacje profi są dośc drogie. Zazwyczaj do karty dzwiękowej dodaje sie też cos z tych rzeczy. Sprawdzić tylko nalezy, jaki jest poziom sygnału z wyjścia organów, aby nie przesterować karty.
Regulacje poziomu nagrania są dostępne w rozwijalnej opcji "regulacja głosności" >opcje>właściwości>ustaw poziom>nagr/odtw". Wypada tez poczytać instrukcje od organów, bo mogą miec jakis cyfrowy sprzęg do kompa.
PI

Jurek
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 107
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:34

Postautor: Jurek » pn 10 paź 2005, 8:34

Witam!!! Właśnie instrukcja do organów jest w języku " drutu kolczastego",wyjście z nich jest okrągłe pięcio stykowe i nie wiem na których stykach jest sygnał, jak sprawdzić gdzie jest sygnał. Czy można je wpiąć na wejście mikrofonowe ,czy musi być oddzielne wejście midi.W jakim formacie jest zapisywana muzyka z organów.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pn 10 paź 2005, 9:19

Wyjscie okragle pieciostykowe (DIN) to MIDI. W organach czesto sa dwa - midi in i midi out.
Nie ma to nic wspolnego ze zlaczem analogowym (bo jest 100%cyfrowe:D) Do polaczenia z kompem potrzebujesz albo wejscia midi w kompie (prawie kazda karta muzyczna to ma - 2rzedowe 15pinowe) albo - w nowszych wersjach - port USB. Do polaczenia najprosciej uzyc gotowego kabla (ma chocby w srodku transoptory ktore zabezpieczaja przed "niespodziankami") i nie kosztuje znowu tak drogo - z 30-40 zeta. (W porownaniu z cena yamahy to chyba da sie wytrzymac.) Jesli bardzo chcesz zrobic kabel samemu to poszukam schemat i sie niedlugo wrzuci. Mi tam sie nie chcialo ;) Jesli nie masz gdzie kupic to moge podeslac gotowy (lub robiony - jesli znajde schemat).

Muzyka moze byc zapisana rozmaicie. Ale generalnie sa 2 sposoby:
- jako midi (*.mid; *.rmi): czyli poszczegolne dzwieki zapisane wraz z nazwami instrumentow, tempem itp. Czyli tak jak na pieciolinii. Plik z duuzym utworem zajmuje z 500KB ale jakosc zalezy od jakosci syntezatora w karcie muz. (bo plik "mowi" jej tylko jaki dzwiek na jakim instrumencie zagrac - barwa zajmuje sie karta).
- jako wav (*.wav; *.mp3; *.ogg): czyli gotowa "papka" w postaci skwantowanej fali dzwiekowej jest zapisywana jako plik. Ewentualnie pozniej przepuszczana przez kompresor (ogg vorbis, mpeg, itp.) coby tyle miejsca nie zzerala ;) Wyjscie wave w organach to zwykle duzy jack.

Ogolnie dzwiek w midi mozesz zapisac jako wav - syntezujac go po prostu na karcie i zapisujac wynik do wav. Konwersja w druga strone nie jest juz taka prosta. - z oczywistych wzgledow.

Do obrobki wavow: np. cool edit pro 2.0
Do obrobki midi: np. cakewalk

Ogolnie jesli chcesz pozniej pracowac nad utworem jak nad "nutami" to potrzebujesz midi. Jesli tylko jako dzwiek - wave.

Jesli potrzebny bedzie schemat albo "cos innego" (sza... prawa auutorskie ;) to sluze pomoca.
Pozdr.

Jurek
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 107
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:34

Postautor: Jurek » pn 10 paź 2005, 16:57

Witam!!! Dzięki za odpowiedź . Potrzebuję zapisać to w formacie MIDI.Czy wystarczy rejestrator systemowy ,czy trzeba jakiś inny.Jak inny to jaki.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pn 10 paź 2005, 22:22

Przeciez napisalem - trzeba czytac uwazniej: "Na przyklad Cakewalk"

Rejestrator systemowy po pierwsze nie rozumie midow a po drugie edycja czegokolwiek za jego pomoca jest... nieco niewygodna :]
Pozdr.
Ostatnio zmieniony wt 11 paź 2005, 23:26 przez movzx, łącznie zmieniany 1 raz.

Jurek
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 107
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:34

Postautor: Jurek » wt 11 paź 2005, 0:22

Witam!!! Dzięki za odpowiedź i poradę.Pozdro.

Ziomuś

Postautor: Ziomuś » śr 07 cze 2006, 12:24

Ja mam jeszcze pytanie. jakiej konfiguracji trzeba dokonać w karcie dźwiękowej lub w programie (np.VST) aby syntezator(organy) były widziane przez PC. Dodam że podłączone mam przez mii właśnie

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » śr 07 cze 2006, 17:35

VST to tylko interfejs programowych rozszerzen... Z tego co pamietam, nic szczegolnego nie trzeba ustawiac, zreszta organy nie sa "widziane" jako takie (nie nalezy oczekiwac ze pojawia sie w menedzerze urzadzen ;)) W Cakewalku nalezy tylko wybrac karte i... to chyba tyle, dokladniej jest to w helpie do tegoz programu.
Pozdr.

wonil
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: śr 04 paź 2006, 14:17
Lokalizacja: Slowacja

Postautor: wonil » śr 04 paź 2006, 14:24

Heja

mam pytanie, pracuje z Cool Edit Pro 2.0 skladam muzyke. zwykle mam podlaczony sprzet przez interf. midi do karty dzwiekowej.

mam klawisz i obecnie moge pracowac wylacznie z laptopem.
Nie wiem jak najlepiej polaczyc go z klawiszem?

wiem , ze jakosc dzwieku moze nie byc najlepsza bo karta jest zintegrowana, ale chodzi mi wylacznie o zapis.

czy moglby mi ktos cos doradzic<?
dzieki piekne
pozdrawiam[/list]

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » śr 04 paź 2006, 14:36

Jesli laptop nie ma wejscia MIDI (a raczej nie ma), to pozostaje podlaczenie line-out z klawisza do wejscia mikrofonu/line in w laptopie - i przesylanie analogowe. Jakosc nie bedzie "nie najlepsza" tylko po prostu tragiczna...

Innym wyjsciem jest kupienie sobie interfejsu MIDI na USB. Na Allegro bodajze widzialem niedawno takie wynalazki w cenie ok. 50zl.
Pozdr.

wonil
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: śr 04 paź 2006, 14:17
Lokalizacja: Slowacja

Postautor: wonil » czw 05 paź 2006, 0:25

dzięki!

joj, pszypuszczam, że będzie tragiczna, a czy jest możliwe poprostu kupić przejściówke na usb do interfejsu jaki mam<? czy musi być infejs o jakim piszesz?

pozdro

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 06 paź 2006, 21:55

Nigdy nie spotkalem sie z interfejsem usb<->gameport, szczerze mowiac...
Zreszta wszystko co siedzi w kablu gameport<->midi, to na dobra sprawe 2 transoptory i moze 2 rezystory, nic wiecej.
Chyba wiec pozostaje zrujnowac sie na 50zl i miec spokoj (laczenie przejsciowki z przejsciowka, itd... moze skonczyc sie zaskakujaco...)
Pozdr.

AndressoureMM
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: pt 16 gru 2016, 20:16
Lokalizacja: Mali
Kontaktowanie:

Podlaczenie organow do PC

Postautor: AndressoureMM » śr 21 gru 2016, 6:48

1 Witam mam pytanie dotyczace podlaczenie dwoch komputerow przez switcha, probowalem podlaczyc lecz nie mialem polaczenia z internetem
2 jakiego switcha byscie polecili tak do 100zl

hota
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: wt 21 mar 2017, 23:21
Kontaktowanie:

Re: Podłączenie organów do PC

Postautor: hota » wt 21 mar 2017, 23:26

Jeżeli chodzi o mnie to ja korzystam z modelu TP-LINK SG105 SWITCH 5X1GB i jak do tej pory sprawuje się bardzo dobrze. Kupiłem go za niecałe sto złotych i jak za tą cenę to jestem bardzo zadowolony.


Wróć do „Komputery, oprogramowanie i internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 6 gości

cron