układy wyzwalania tranzystorów - pomocy

tomkins
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: wt 13 wrz 2005, 18:37

układy wyzwalania tranzystorów - pomocy

Postautor: tomkins » wt 13 wrz 2005, 18:48

szukam informacji do pracy dyplomowej na temat uładów wyzwalania tranzystorów IGBT i MOSFET: teoria + dosć pełne opisy takich układów z budową, przebiegami na wejściach i wyjściach oraz opisami spełnienych przez nie fuknkcji.
z góry dzięki

PI

Postautor: PI » śr 14 wrz 2005, 22:27

Witam; okreslenie "wyzwalanie" w odniesieniu do tranzystorów, jakie by one nie były, nie jest zbyt szczęśliwe; mówi się o sterowaniu tranzystorów.
Z punktu widzenia obwodu wejściowego MOSFET i IGBT niczym się nie różnią. Co do sterowania - uwzględnia się dość znaczne pojemności wejściowe tych tranzystorów, co w wielu układach ma istotne znaczenie, zwłaszcza w układach impulsowych i w.cz. Myślę, że najlepiej poszukać literatury w księgarniach (np.internetowych) lub po prostu w specjalistycznych bibliotekach. Temat jest zbyt obszerny, aby załatwić kilokoma zdaniami na takim forum.
PI

tomkins
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: wt 13 wrz 2005, 18:37

Postautor: tomkins » czw 15 wrz 2005, 22:56

Witam
...no tak...jeśli chodzi o układy powszechnie wykorzystywane w zasilaczach impulsowych typu SG3525 czy TL494 to faktycznie trochę literatury jest na ten temat... ale ja szukam informacji o driverach wykorzystywanych do sterownia IGBT dużej mocy...typu M57959L firmy Mitsubishi czy seria sterowników IR21XX firmy International Rectifire i podobnych ...w opisach ściągniętych ze strony producenta znajdują się głównie charakterystyki i obwody testowe...a teorii jest tyle co kot napłakał... Jedyne co znalazłem to w poradniku inżyniera energoelektronika - jednak układy tam opisane są juz tak oklepane, że trudno robić z tego dyplom...dzwoniłem też do firmy Dacpol...pomyślałem - skoro tym handlują to coś więcej będą mieć na ten temat...ale i w tym przypadku także pudło... i co tu zrobić???

Pozdro

PI

Postautor: PI » czw 15 wrz 2005, 23:19

Witam; na takie dictum nie wypada mi sie nie odezwać, chociaż problem okał się byc dośc specjalistyczny. To wyglada na dziedzinę elektroniki przemysłowej (np. napędy), byc może zatem ktos z wielkich producentów, np. Siemens mógłby cos podrzucić. Mozna by poszukać właśnie jakichś opracowań w tego typu firmach. Z przykrościa przyznaję, że nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy, chociaz dawno temu zajmowałem sie zawodowo el.przemysłową, napędami, napędami trakcyjnymi itp, ale to byłą epoka, kiedy dopiero zaczęły pojawiać się pierwsze tyrystory - czyli prehistoria. A może by tak poszukać w pracach krajowych (a może i zagranicznych) politechnik lub instytutów o odpowiednim profilu???
Powodzenia - ja tez pisałem pracę, w której wszystko musiałem wymyslic sam, ale wtedy elektronika dopiero nieśmiało zaczynała zaglądać do zakładów przemysłowych, można było pofantazjować (ufff!!!).
PI

Lisiu
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 10
Rejestracja: czw 20 lut 2003, 1:38

pytanie do podtematu ale bez odpowiedzi na wątek:)

Postautor: Lisiu » pt 16 wrz 2005, 20:59

Co to są te tranzystory IGBT ?
Czym się różnią od zwykłych tranzystorów ?

dzięki,sorry że się wtrąciłem :)
Lisiu

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 16 wrz 2005, 23:05

http://www.irf.com/product-info/igbt/
Google Twoim przyjacielem :D
Pozdr.

PI

Postautor: PI » pt 16 wrz 2005, 23:35

Witam; bardzo krótko Koledze "Lisiu": IGBT - Insulated Gate Bipolar Transistor czyli tranzystor bipolarny (od strony wyjścia) ale zamiast bazy ma na wejściu strukturę taka, jak MOSFET. Efekt jest taki, że z punktu widzenia charakterystyk wyjściowych zachowuje sie jak zwykły tr. bipolar.; natomiast charakterystyki wejściowe ma takie, jak MOSFET.
Ta kombinacja aż sie prosi, aby wytwarzać tranzystory głównie dużych i bardzo duzych mocy oraz specjalistyczne bloki IGBT - np. mostki trójfazowe. Istnieje nieliczna grupa IGBT do zastosowań w sprzęcie audio wysokiej jakości, są to produkty Toshiby i IR. To tyle, bardzo ogólnie.
PI

Lisiu
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 10
Rejestracja: czw 20 lut 2003, 1:38

:)

Postautor: Lisiu » ndz 18 wrz 2005, 10:30

Dzięki za krótką i treściwą odpowiedź :)
Jak szukałem to wyskakiwały przeważnie jakieś opisy,że istnieją takie tr.,
ale bez budowy i właściwości.

Powodzenia w wyzwoleniu tranzystorów :) !!
Lisiu


Wróć do „Elektronika - tematy ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 46 gości