Bezpieczne zasilanie serwera lub serwerowni

Woogoo
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 18
Rejestracja: sob 13 sie 2005, 21:54

Bezpieczne zasilanie serwera lub serwerowni

Postautor: Woogoo » ndz 03 cze 2007, 13:25

Witam.
Moje pytanie dotyczy sposobu bezpiecznego zasilania w serwerowni. Chodzi mi o konkretne rozwiązania zasilania, gotowe urządzenia, które są w stanie jak najskuteczniej zabezpieczyć komputery i zasilacze pracujące po napięciem sieci 230V. System bezpiecznego zasilania miałby chronić owe urządzenia przed:
1. skutkami wyładowań atmosferycznych,
2. zakłóceniami występującymi w sieci,
3. zanikami napięcia krótkotrwałymi np do 3s.
4. krótko- i długotrwałymi przerostami napięcia 230V.

Dodam, że posiadam już zainstalowane wszystkie stopnie ochrony przepięciowej oraz zasilacze UPS, mimo to, ostatnia burza spowodowała zniszczenia w sporej części sprzętu, co ciekawe, wybiórczo (nie wszystko się spaliło). Osobiście sądzę, że jedno z wyładowań, musiało spowodować chwilowy przerost napięcia w sieci (powyżej 230V ale poniżej granicznej wartości dla klasy D ochronnika).

Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły, sam korzysta ze sprawdzonych rozwiązań, bardzo aprosze o pomoc, lub odzew na pw.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » ndz 03 cze 2007, 13:47

Co konkretnie sie spalilo?
Pozdr.

Woogoo
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 18
Rejestracja: sob 13 sie 2005, 21:54

Postautor: Woogoo » ndz 03 cze 2007, 14:58

O jakimś drastycznym spaleniu nie ma mowy. Uszkodzeniu uległ zasilacz od serwera, zasilacz od switch'a, od systemu monitoringu... ogólnie mówiąc, uszkodzeniom uległy te elementy, które były aktualnie "znamionowo" obciążone.
System rejestrujący parametry odnotował podwyższenie napięcia w sieci, ale system ten niestety nie rejestruje o ile.

Dodatkowo dodam, że te urządzenia, które były podłączone do prądu, ale były w stanie "stand-by", np. monitor, nie uszkodziły się. Wykluczyłem tez zakłócenia wyindukowane w sieci Wi-Fi i Ethernet oraz w sieci telefonicznej. Odgromniki w ww sieciach sprawne. Nie uszkodziły się tez żadne karty czy interfejsy centrali.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » ndz 03 cze 2007, 15:02

Dziwna sprawa - przy pelnej ochronie przeciwprzepieciowej i UPS jest bardzo mało prawdopodobne takie spustoszenie... wlasciwie trudno cos jeszcze tam polecic...
Mozna ewentualnie sprawdzic czy uziemienia zasilania i urzadzen (np szaf) sa dobrze zrobione, czy sa polaczenia wyrownawcze z masywnymi elementami metalowymi, i tu moje pomysly sie na razie koncza.
Pozdr.


Wróć do „Elektronika - tematy ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 43 gości

cron