Strona 1 z 1

Propeller

: śr 18 kwie 2007, 0:07
autor: movzx
Witam,
Stosunkowo niedawno, zupelnym przypadkiem natknalem się w sieci na ciekawy mikrokontroler, i postanowilem zrobic mala (krypto)reklame :)

Otoz chodzi o uklad Propeller, produkowany przez firme Parallax.

Konstrukcja jak na mikrokontrolery dosc nowa (2005r), i dosc ciekawa - osiem niezaleznych rdzeni (CPU), dostep do pinow I/O niezalezny, dostep do pamieci RAM (32KB) kontrolowany przez tzw. Hub (przez algorytm karuzelowy). Oprocz tego 32KB pamieci ROM, a w niej tablica wzorcow znakow, tablica logarytmow (do mnozenia, dzielenia, potegowania, pierwiastkowania, itp), tablica sinusow (chociazby do FFT), oraz bootloader (ktory po uruchomieniu sciaga program z PC przez rs232/USB i zapisuje w zewnetrznym EEPROM).
Procesor potrafi pracowac z czestotliwosciami zegara do okolo 96MHz, posiada rowniez 17PLL (jedna dla zegara glownego, po dwie dla kazdego CPU), co umozliwia bezposrednie generowanie np. sygnalu VGA albo video.

Zeby wiecej nie powtarzac tego co juz producent napisal, tu jest wszystko:
www.parallax.com/propeller

Zainteresowanych tematem prosze o komentarz :)
Pozdrawiam :)

PS. Z ciekawosci zaopatrzylem sie w ten uklad, zbudowalem plytke ewaluacyjna (schemat jest udostepniony przez producenta) i rzeczywiscie da sie w prosty sposob robic rzeczy dotad trudne :)

: śr 18 kwie 2007, 21:41
autor: ^Target
z tego, co zrozumiałem,mamy bardzo poważnie uzbrojony i niebezpieczny procesor :). Sądząc z opisu reklamowego na stronie producenta jest on bardzo specyficznie zaprojektowany już od pozomu tranzystorów.Osiągami mogą równać się a nawet prześcigać obecną generację ARMów. Jednak nie każdemu opłaci się inwestować w nowy procesor i nowy język programowania. Nie wiem,czy ceny na stronie producenta są hurtowe,czy detaliczne,ale są w miarę przystępne. Czy w prosty sposób można robić trudne rzeczy? to zależy. Głównie od ich dedykowanego języka Spin lub złożoności i wydajności asemblera. Niestety,jako dość nowy produkt,zapewne nie jest dobrze "przetestowany" przez użytkowników tak jak 51,AVR czy ARM.Wszelkie zaistniałe problemy będzie trzeba rozgryzać samemu...
Płytka demo jest jak najbardziej wskazana. Może dasz namiary na jakiegoś dystrybutora,ewentualnie jak zdobyłeś swój egzemplarz ??

: śr 18 kwie 2007, 23:18
autor: movzx
Procesor jest rzeczywiscie uzbrojony, chociaz na razie paru funkcji mu brak... a raczej producent wyszedl z zalozenia, ze majac 8 rdzeni, mozna wszystko zrobic (i do wielu rzeczy dolaczyl "sterowniki")
Tak wiec w wielu zastosowaniach ARMy przesciga, chociaz w niektorych pozostaje w tyle - chociazby ma moc obliczeniowa rzedu 150-200MIPS, ale tylko 32KB wbudowanego ramu..

Jezyk wysokopoziomowy (o dziwo zgodnie z zapewnieniami producenta ;)) jest bardzo przyjemny, dosc latwy do nauczenia, i ma pare funkcji ktorych prozno szukac w innych konstrukcjach, na przyklad:
- "abort" ktore dziala podobnie jak wyjatki w x86
- lookdown - podobne do CAM w pamieciach - znajdz adres znajac dana
- post-zerowanie i post-ustawianie zmiennych (analogicznie do post-dekrementacji)
- dekoder i enkoder priorytetowy (1 z 32)
- funkcje minimum i maksimum z 2 operandow
- obiektowosc (nie tak rozbudowana jak w C++, ale dla mnie to nawet zaleta)

Co do asemblera - jeszcze do tego nie doszedlem, ale na pierwszy rzut oka wyglada armopodobnie.

W "rozgryzaniu" problemow pomaga dosc prezne forum na stronie producenta - mozna zadac pytanie bezposrednio tworcy tego ukladu, ktory co chyba oczywiste, ma spore mozliwosci "debugowania"...

Moj egzemplarz kupilem w pewnej duzej, drogiej szwedzkiej firmie na E ;) Nigdzie indziej go nie znalazlem niestety, a tam kosztowal 62 zlote (przy 1 sztuce)

W kwestii budowy i programowania, najlepiej chyba przeczytac manual http://www.parallax.com/dl/docs/prod/pr ... -v1.01.pdf

Pozdr.

PS. taka ciekawa wlasnoscia tego procesora jest brak przerwan, i potrzeby ich posiadania.