Ładowarka indukcyjna na ne555

Znalazłeś ciekawy układ w książce/gazecie/internecie? Podziel się tym z innymi uczestnikami Forum.
mati1649
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: czw 21 sty 2016, 20:55

Ładowarka indukcyjna na ne555

Postautor: mati1649 » czw 21 sty 2016, 21:05

Witajcie

Znalazłem ostatnio ciekawy schemat ładowarki indukcyjnej, niestety nie ma opisanych elementow, ponadto widać że w ładowarce ze schematu jest mikrokontroler ale nie wiadomo jaki, dlatego chciałbym tam wrzucić ne555. Ponieważ na cewke nadawczą nie może iść prąd stały to musimy wygenerować sinusoide - i to właśnie zagwarantuje nam ne555.
Ładowarka ma być zasilana napieciem 12V a na końcu napiecie ma być regulowane na stałe 5V.

Problem w tym że nie mam pojęcia jak to rozwiazać. Jakie elementy dobrać? i jak tam dać ne555?

Może ktoś ma jakies pomysły??

wszystkie sugestie będą pomocne :)
Załączniki
ładowarka img (Copy).jpg

mati1649
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: czw 21 sty 2016, 20:55

Re: Ładowarka indukcyjna na ne555

Postautor: mati1649 » czw 21 sty 2016, 21:16

Wydaje mi się że ten pierwszy regulator napięcia nie bedzie potrzebny ponieważ ne 555 można zasilić prądem 12V.
Ne555 da nam prąd przemienny o przebiegu schodkowym, tranzystor zrobi z tego przebiegu sinusoide o konkretnej częstotliwości ktora musi być zgrana z cewką nadajnika. Następnie cewka odbiorcza zamieni odebrane pole magnetyczne na prąd przemienny a mostek diodowy zrobi z niego prąd stały poźniej zostaje już tylko regulator napięcia na 5v i po robocie.

Pomożcie dobrać mi te wszystkie elementy.


Wróć do „Ciekawe rozwiązania układowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron