generator liczb losowych

Komputer wraz z oprogramowaniem wspomagającym projektowanie stał się częścią życia elektronika.
Adam Stryjek
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: ndz 21 sie 2005, 7:46

generator liczb losowych

Postautor: Adam Stryjek » wt 08 lis 2005, 22:43

Poszukuje pomyslu na procedure generujaca liczby pseudolosowe
w assemblerze intel 51.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » śr 09 lis 2005, 0:36

http://www.programmersheaven.com/zone5/cat27/32219.htm
http://www.pjrc.com/tech/8051/rand.html

Ale robie to z wielka niechecia. Z dwoch powodow:
- 8051 to zabytek. I szlag mnie trafia ze ludzie z uporem maniaka pozostaja w epoce kamienia lupanego - zamiast zabrac sie za cos odrobine nowoczesniejszego. Jest to jedno z niewielu miejsc gdzie zgadzam sie z panem O. - chyba ze ktos mnie wreszcie oswieci co jest wspanialego w '51.
N razy mowilem juz chocby o AVR wiec nie bede sie powtarzal.
- znalezienie tych generatorow w googlach zajelo mi minute - wiec moze zanim zadamy pytanie na forum, warto skorzystac z tego narzedzia.
Pozdr.

waligora
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 11
Rejestracja: pt 14 paź 2005, 8:44

Postautor: waligora » śr 09 lis 2005, 10:51

"specjalisto" - movzx mnie natomiast "szlak trafia" jak ktoś na konkretne
pytania forumowiczów odpowiada w formie "jedynie słusznego postępu w
elektronice". Po pierwsze jeśli uważasz że mikrokontrolery serii 51 lub 52
są przeżytkiem to nie zabieraj głosu po prostu masz swoje zdanie i tyle.
Po drugie rozumie że co miesiąc lub dwa zmieniasz typ procesora na nowszy, bo mniej więcej co taki czas pojawiają się nowości. Zmieniasz środowisko programowania uczysz się nowych procedur, zmieniasz płytkę ewaluacyjną itp jesli tak to gratuluję zasobności portfela i wolnego czasu

Zdaje sobie sprawę z szybieko postępu nowościach, cudach elektroniki itp
ale życie pokazuje że pewne standardy trzymają się mocno i długo ponieważ : - istona jest cena a starocie są tańsze
- liczy się dostępność - zwłaszcza w Polsce wiemy że np
nowości japońskie czy made in USA są trudno dostępne
- można wykorzystać gotowe i dostępne narzędzia, procedury
itp
Dla mnie jako "czynnego" konstruktora amatora dla którego
liczy się fakt budowy i sprawnego działania układu, wykorzystanie starych
sprawdzonych układów nie jest żadną ujmą.
Dla ciebie movzx może liczy się fakt opanowania nowości (procesory z serii AVR nie są żadną rewelacją postaraj się o coś bardziej topowego może wypasione procki z NEC-a lub specjalizowane DSP życzę powodzenia i dobrego samopoczucia z własnej postępowej wiedzy)
My natomiast "szaraczki" będziemy dalej korzystać z poczciwej 51
bo poprostu jest ona do amatorskich zastosowań zupełnie wystarczająca

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » śr 09 lis 2005, 11:29

Panie "raczkujacy" Waligora:
- Po pierwsze ODPOWIEDZIALEM na pytanie forumowicza - pewnie pan tez zamierzal ale jakos sie nie udalo :>
- Po drugie nie mowie ze postep w elektronice jest jeden sluszny. Warto zajrzec do slownika po definicje slowa "chocby" ktorego tam uzylem.
- Mam prawo zabrac glos na tym forum i g*** mnie obchodzi co pan o tym sadzi - moze pan nie czytac.
- Procesor w PC mam z 2001 roku. AVR jest konstrukcja z 1992 roku (gratuluje refleksu: "nowosc" :>) - proponuje sie douczyc a dopiero potem sie wymadrzac na forum. Klopot w tym ze panski '51 to uklad z 1980 (!) roku. I jego bolaczka jest wlasnie wymuszona zgodnosc ze standardami ktore obowiazywaly w tamtych czasach.
- Wlasnie zaleta AVR jest fakt _unifikacji_ - nie musze uczyc sie rozszerzen ktore kazdy producent dodaje wg wlasnego widzimisie - bo wszystko jest w srodku :D - dzieki temu nie musze miec (i nie mam) zasobnego portfela.
- Rozumiem ze istnieja "dogmatycy" '51 ktorzy nie potrafia niczego innego sie nauczyc. Zapewniam pana ze pisalem kiedys w asm '51. Po moim pierwszym programie w AVR - przestalem...
- Jeszcze co do "japonskich" nowosci - AVR sa dostepne w sklepach elektronicznych w calej Polsce i w kilku polskich sklepach internetowych. Cena bardzo przystepna. Wiec prosze mi nie sciemniac o dostepnosci.
- Dla mnie liczy sie nie tylko dzialanie ukladu ale rowniez to zeby mozna bylo bez bolu glowy go zaprogramowac. A '51 jest pod tym wzgledem obrzydliwie niewygodny (chocby te 2 rejestry vs. 32 w AVR :D).
- Skoro na koncu pisze pan z kolei ze AVR to zadna rewelacja to proponuje jeszcze raz - douczyc sie i popracowac nad logika myslenia. AVR jest (jak to ktos okreslil na tym forum) "godnym nastepca" serii '51.
- Jeszcze jedno: "plytka ewaluacyjna" dla AVR jest... zasilanie :D

Pozdrowienia dla masochistow '51 :>

Gość

Postautor: Gość » śr 09 lis 2005, 12:46

Kolego movzx - nie przedłużając dalej tej nie związanej z tematem postu dyskusji, wypowiem jeszcze raz tylko sedno mojej odpowiedzi :
nie na miejscu uważam uwagi o celowości stosowania danego rozwiązania
ukadu elektronicznego jeśli ktoś tak lubi i nie ma co do tego wątpliwości to
jest to jego sprawa.
Piszesz aby cię ktoś oświecił więc ja czynię to w najprostszy możliwy sposób.

W tym miejscu przepraszam kolegę Adama Stryjka za wtrącanie do tematu kwestii z nim nie związanej ale czytając odpowiedz kolegi
movzx w której poraz kolejny słyszę o "epoce kamiennej" to po prostu chcę powiedzieć : chłopie mam swoje upodobania i jasny obraz swojego
układu a ty, nie wiem czy chcesz pokazać, że ktoś jest zacofany a ty postępowy i dumny ze swojej wiedzy wtrącasz swoje subiektywne komentarze. I to bez względu czy dany procesor jest czy nie jest lepszy.
Oczywiście że procesory AVR są lepsze - fakt nie zaprzeczalny, ale nie trzeba tego tak specyficznie podkreślać

W sprawie zasadniczej - nie pisałem procedur generujących liczby losowe
na kontroler serii 51. Polecam ci jednak książkę :
"Komputerowe generatory liczb losowych " Zielińskiego i Wieczorkowskiego (wydana przez WNT) Może sie przyda.

pozdrawiam

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » śr 09 lis 2005, 14:23

Ja rowniez odpowiem w najprostszy mozliwy sposob:
Forum ma na celu dzielenie sie wiedza i pogladami. Wiec jestes co najmniej smieszny mowiac mi ze "nie na miejscu" jest wyrazanie tychze pogladow.
Twoje upodobania mnie nie obchodza - nie ty pytales i nie ty odpowiadasz. Ja nikogo nie obrazam i nikomu nie narzucam.
Ktos moze "tak lubic" (np. ty i szanuje twoje zdanie) - albo tez po prostu nie znac innego rozwiazania - wiec mu je (przy okazji odpowiedzi) proponuje.
A forma wypowiedzi byla raczej skierowana do szeroko pojetych "nauczycieli" ktorzy zatrzymali sie na '51.
Nikomu nie chce udowadniac swojej wyzszosci czy czegos w tym rodzaju.
Pozdr.

BTW: Wiekszosc AVR ma przetwornik A/C - generator _prawdziwych_ liczb losowych :D

Gość

Postautor: Gość » śr 09 lis 2005, 15:46

Wybaczcie - jeszcze jedną odpowiedz.

Kolega movzx w cytatach :
cytat 1..."Forum ma na celu dzielenie sie wiedza i pogladami." zgoda a co czytam :
cytat 2 ...." Mam prawo zabrac glos na tym forum i g*** mnie obchodzi co pan o tym sadzi - moze pan nie czytac. "
cytat 3 ... "Twoje upodobania mnie nie obchodza - nie ty pytales i nie ty odpowiadasz"
(na marginesie kolego movzx pytanie zadane na publicznym forum jest
pytaniem otwartym dla wszystkich)

W kwestii propozycji układowych kolegi movzx:
cytat 4 .... " 8051 to zabytek. I szlag mnie trafia ze ludzie z uporem maniaka pozostaja w epoce kamienia lupanego - zamiast zabrac sie za cos odrobine nowoczesniejszego".... - bardzo interesujące rozwiązanie układowe

Dialog wysoce specyficzny myśle, że obrazujący osobowość bogatą jak
własna "płytka ewaluacyjna" -:)).

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » śr 09 lis 2005, 19:33

Nie ja zaczalem ta "inteligentna" dyskusje. Staralem sie pomoc koledze podajac mu odnosniki do procedur. Za to pan "waligora" rzuca sie strasznie o komentarz ktory na marginesie dolaczylem.
"Cytat nr. 3" dotyczyl wlasnie tego faktu ze pan waligora ani nie pytal ani nie wypowiadal sie - przynajmniej na temat.
Nie widze nielogicznosci w tym co napisalem a zostalo przytoczone. W skrocie: Wyrazam swoje opinie a obszczekiwanie przez ignorantow mnie nie obchodzi.
Mysle ze temat zostal zakonczony wraz z drugim postem - wiec przestaje sie odzywac.
Pozdr.

BTW: Zycze powodzenia w "rozwiazaniu ukladowym" generatora liczb losowych na procku :>
I dziekuje za komplement - moim motto jest perfekcyjna prostota :D


Wróć do „Oprogramowanie wspomagające projektowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 8 gości

cron