Strona 1 z 1

Zaprojektowanie płytki dwustronnej przy pomocy programu

: wt 05 cze 2007, 17:55
autor: ryszard
Witam . Mam do wykonania płytkę schematu złożonego z : tyrystora , tranzystora , diody, diody LED dwukolorowej i pięciu rezystorów . Mam schemat na papierze , elementy , płytkę uniwersalną i tu mam problem , gdyż muszę na płytce umieścić 24 takie układy , a więc płytkę muszę wykonać sam i to zapewne dwustronną . Pytanie : czy jest program przy pomocy którego wykonam schemat płytki dwustronnej do wytrawienia . Zamieściłbym schemacik w temacie ale jeszcze nie rysowałem schematu przy pomocy programu i nie umieszczałem na żadnego schematu na forum . Bardzo proszę o pomoc w przedstawionych problemach .
Pozdrawiam .

zaprojektowanie....

: wt 05 cze 2007, 22:04
autor: PI
Witam; oczywiście, że sa takie programy: cała rodzina Protel, Proteus, Eagle itd. Oczywiscie , są to programy płatne i bardzo drogie; niektóre z nich wystepuja w wersjach "lite" czasem z dośc poważnymi ograniczeniami. Czy konieczna jest płytka dwustronna - mocno wątpię. Układ wygląda na bardzo prosty, a powtarzalnośc modułów o niczym nie przesądza. Do oceny konieczny jest jednak pełny schemat ideowy z ewentualnymi uwagami co do położenia elementów - jest to wazne, kiedy przystepujesię do projektowania. no i oczywiście jakas informacja o maksymalnych wymiarach płytki. Eagle w wersji free można sobie ściągnąć z sieci, ale ma ograniczenie wymiarów płytki do 8x10cm. Najlepiej rysuje się w starym, dobrym Protelu, ale kto odważy się dziś mieć ten program ???? :(
PI

: wt 05 cze 2007, 22:12
autor: movzx
Zaryzykuje jeszcze inny pomysl - przy tak niewielkim poziomie skomplikowania mozna tyrystory i tranzystory plaskimi czesciami ladnie rowno przykleic do jakiegos sztywnego elementu, diody LED wlozyc w obudowe, i polaczyc wszystko przewodami.
Wiem ze metoda na pająka ma "wewnętrzne fuj", ale przy starannym wykonaniu moze wygladac i dzialac bardzo dobrze.
Pozdr.

: pt 15 cze 2007, 1:30
autor: DANThE
Hmm, do takiego układu użył bym darmowej wersji Winboard z ograniczeniem do 100 punktów lutowniczych. Następnie zaprojektował płytkę z np. ośmioma układzikami, i wykonał ich trzy sztuki (albo 6 układów na płytkę * cztery płytki) . Pozostaje uwzględnienie w projekcie sposobu połączenia płytek. Jakby kolega wyraził takie życzenie to mogę pomóc, kontakt na priv lub przez forum :D .

Pozdr. Daniel

: pn 02 lip 2007, 15:18
autor: __Maciek
Jest program bez ograniczeń - Autotrax dla DOS (v 1.61). Może jest trochę trudny na początku, ale jak się go pozna to pracuje się w nim już szybko i sprawnie. Do ściągnięcia za darmo na http://www.altium.com (trzeba gdzieś tam w downloads wygrzebać).
Max rozmiar płytki 32x32 cale, czyli ponad 81x81 cm (!). liczba elementów i ścieżek - na ile pamięć pozwoli ;-)
Warto załadować moduł dla pamięci EMS - dodać w config.sys linijki:

device=C:\WINDOWS\himem.sys
device=C:\WINDOWS\EMM386.EXE RAM 6000
dos=high,umb

Wtedy praktycznie można układać rzeczy do woli. Przy wykorzystaniu tylko pamięci konwencjonalnej może się przy bardziej rozbudowanym projekcie okazać że brakuje pamięci.

Są też darmowe programy projektowe pod Linuksa, np. KiCAD, gEDA

Re: Zaprojektowanie płytki dwustronnej przy pomocy programu

: pt 24 kwie 2015, 14:19
autor: Jhenry
Zaryzykuje jeszcze inny pomysl - przy tak niewielkim poziomie skomplikowania mozna tyrystory i tranzystory plaskimi czesciami ladnie rowno przykleic do jakiegos sztywnego elementu, diody LED wlozyc w obudowe, i polaczyc wszystko przewodami.


___________________________________

Re: Zaprojektowanie płytki dwustronnej przy pomocy programu

: sob 09 maja 2015, 20:44
autor: ext7
Hmmmm. Panie Kolego a może EXPRES PCB,to taki bardzo łatwy,intuicyjny programik pozwalający projektować dwustronne płytki ,co prawda nie ma "automatu ,ale do naszych amatorskich projektów całkiem niezły..Używam,jest za free i posiada całkiem duże możliwości.

Re: Zaprojektowanie płytki dwustronnej przy pomocy programu

: pn 25 kwie 2016, 11:10
autor: namdu
Jeśli temat jest jeszcze aktualny to zachęcam do skorzystania z TurboPCB. Polecał mi to kolega z Niemiec, który pracuje w firmie produkującej płytki.