Zaprojektowanie płytki dwustronnej przy pomocy programu

Komputer wraz z oprogramowaniem wspomagającym projektowanie stał się częścią życia elektronika.
ryszard
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 98
Rejestracja: wt 31 paź 2006, 3:48
Lokalizacja: Koszalin

Zaprojektowanie płytki dwustronnej przy pomocy programu

Postautor: ryszard » wt 05 cze 2007, 17:55

Witam . Mam do wykonania płytkę schematu złożonego z : tyrystora , tranzystora , diody, diody LED dwukolorowej i pięciu rezystorów . Mam schemat na papierze , elementy , płytkę uniwersalną i tu mam problem , gdyż muszę na płytce umieścić 24 takie układy , a więc płytkę muszę wykonać sam i to zapewne dwustronną . Pytanie : czy jest program przy pomocy którego wykonam schemat płytki dwustronnej do wytrawienia . Zamieściłbym schemacik w temacie ale jeszcze nie rysowałem schematu przy pomocy programu i nie umieszczałem na żadnego schematu na forum . Bardzo proszę o pomoc w przedstawionych problemach .
Pozdrawiam .

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

zaprojektowanie....

Postautor: PI » wt 05 cze 2007, 22:04

Witam; oczywiście, że sa takie programy: cała rodzina Protel, Proteus, Eagle itd. Oczywiscie , są to programy płatne i bardzo drogie; niektóre z nich wystepuja w wersjach "lite" czasem z dośc poważnymi ograniczeniami. Czy konieczna jest płytka dwustronna - mocno wątpię. Układ wygląda na bardzo prosty, a powtarzalnośc modułów o niczym nie przesądza. Do oceny konieczny jest jednak pełny schemat ideowy z ewentualnymi uwagami co do położenia elementów - jest to wazne, kiedy przystepujesię do projektowania. no i oczywiście jakas informacja o maksymalnych wymiarach płytki. Eagle w wersji free można sobie ściągnąć z sieci, ale ma ograniczenie wymiarów płytki do 8x10cm. Najlepiej rysuje się w starym, dobrym Protelu, ale kto odważy się dziś mieć ten program ???? :(
PI

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » wt 05 cze 2007, 22:12

Zaryzykuje jeszcze inny pomysl - przy tak niewielkim poziomie skomplikowania mozna tyrystory i tranzystory plaskimi czesciami ladnie rowno przykleic do jakiegos sztywnego elementu, diody LED wlozyc w obudowe, i polaczyc wszystko przewodami.
Wiem ze metoda na pająka ma "wewnętrzne fuj", ale przy starannym wykonaniu moze wygladac i dzialac bardzo dobrze.
Pozdr.

DANThE
Piszący użytkownik 1
Piszący użytkownik 1
Posty: 38
Rejestracja: pt 28 lis 2003, 18:16
Kontaktowanie:

Postautor: DANThE » pt 15 cze 2007, 1:30

Hmm, do takiego układu użył bym darmowej wersji Winboard z ograniczeniem do 100 punktów lutowniczych. Następnie zaprojektował płytkę z np. ośmioma układzikami, i wykonał ich trzy sztuki (albo 6 układów na płytkę * cztery płytki) . Pozostaje uwzględnienie w projekcie sposobu połączenia płytek. Jakby kolega wyraził takie życzenie to mogę pomóc, kontakt na priv lub przez forum :D .

Pozdr. Daniel

__Maciek
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: pn 02 lip 2007, 14:44
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: __Maciek » pn 02 lip 2007, 15:18

Jest program bez ograniczeń - Autotrax dla DOS (v 1.61). Może jest trochę trudny na początku, ale jak się go pozna to pracuje się w nim już szybko i sprawnie. Do ściągnięcia za darmo na http://www.altium.com (trzeba gdzieś tam w downloads wygrzebać).
Max rozmiar płytki 32x32 cale, czyli ponad 81x81 cm (!). liczba elementów i ścieżek - na ile pamięć pozwoli ;-)
Warto załadować moduł dla pamięci EMS - dodać w config.sys linijki:

device=C:\WINDOWS\himem.sys
device=C:\WINDOWS\EMM386.EXE RAM 6000
dos=high,umb

Wtedy praktycznie można układać rzeczy do woli. Przy wykorzystaniu tylko pamięci konwencjonalnej może się przy bardziej rozbudowanym projekcie okazać że brakuje pamięci.

Są też darmowe programy projektowe pod Linuksa, np. KiCAD, gEDA

Jhenry
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: pt 24 kwie 2015, 14:17

Re: Zaprojektowanie płytki dwustronnej przy pomocy programu

Postautor: Jhenry » pt 24 kwie 2015, 14:19

Zaryzykuje jeszcze inny pomysl - przy tak niewielkim poziomie skomplikowania mozna tyrystory i tranzystory plaskimi czesciami ladnie rowno przykleic do jakiegos sztywnego elementu, diody LED wlozyc w obudowe, i polaczyc wszystko przewodami.


___________________________________
Ostatnio zmieniony pt 27 lis 2015, 11:34 przez Jhenry, łącznie zmieniany 1 raz.

ext7
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: sob 09 maja 2015, 20:30

Re: Zaprojektowanie płytki dwustronnej przy pomocy programu

Postautor: ext7 » sob 09 maja 2015, 20:44

Hmmmm. Panie Kolego a może EXPRES PCB,to taki bardzo łatwy,intuicyjny programik pozwalający projektować dwustronne płytki ,co prawda nie ma "automatu ,ale do naszych amatorskich projektów całkiem niezły..Używam,jest za free i posiada całkiem duże możliwości.

namdu
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: wt 08 mar 2016, 14:24

Re: Zaprojektowanie płytki dwustronnej przy pomocy programu

Postautor: namdu » pn 25 kwie 2016, 11:10

Jeśli temat jest jeszcze aktualny to zachęcam do skorzystania z TurboPCB. Polecał mi to kolega z Niemiec, który pracuje w firmie produkującej płytki.


Wróć do „Oprogramowanie wspomagające projektowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 6 gości

cron