problem z programowaniem układu PIC 16F84

Komputer wraz z oprogramowaniem wspomagającym projektowanie stał się częścią życia elektronika.
mcgyver26
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: wt 06 paź 2009, 10:56

problem z programowaniem układu PIC 16F84

Postautor: mcgyver26 » ndz 30 sty 2011, 14:05

Witam. Na początku chce dodać iż że przed napisaniem tego tematu przeszukałem całe(chyba)"google" ale nigdzie nieznalazłem odpowiedzi na moje problemy, więc prosze o wyrozumiałość. Otuż chciałem zrobić gen. obrazu kontrolnego TV ze str. "alexm-a":
http://www.alexm.times.lv/pal_gen.htm
zbudowałem programator z owej stronki:
http://www.alexm.times.lv/gen_files/prg4.gif
i pobrałem program "ICprog" ,ale programatorek z tym programem niereaguje. Wybrubowałem też wszystkie inne programiki które "zapodali" koledzy z elektrody, ale bez skutku. Programator reaguje jedynie na "Pony progu" ,ale nieprogramuje układu, choć próbowałem na wszystkich możliwych "kombinacjach" (w ustawieniach).Podczas gdy zapisuje zawartość "HEX" do "PIC-a" jak wspomniałem wszystko przebiega poprawnie, ale jak chce sprawdzić czy się poprawnie wsad zapisał i go "odczytuje", to w "oknie" z zawartością komórek pam. są wyświetlane same "zera". Dodam że po zakończeniu odczytu jak i zapisu pojawia się komunikat że jest wszystko ok. Niewiem co już mam robić programator jak i układ gen. obrazu sprawdzane po kilka razy i wykluczam błąd w 100%. Napięcia podczas programowania to: 13,94V na "VPP" (MCLR), i 4,78V na "VDD" (+5V) więc sądze że mieszczą się w normie, choć zastanawia mnie te 13,94V, bo wyczytałem na elektrodzie że powinno być zazwyczaj 13,4V. Czy takie zawyżenie może mieć wpływ??? wg.mnie raczej nie ale moge sie mylić. Dodam jeszcze że odczyt "raczej" jest poprawny bo po "skasowaniu" układu i jego odczycie w "oknie" z zawartością komórek pam. są same "FF-y". A i jeszcze jedno aby niebyło niedomówień - zbudowałem też kolejno inne programatory podane przez kolegów na elektrodzie i z google (głównie to były na RS-ie 232),ale żaden niereagował ponimo osobnego zasilania. Więc zwracam się z prośbą o pomoc jak zaprogramować tego "gada" bo z "PIC-ami" mam pierwszy raz styczność bo zazwyczaj programowałem tylko atmegi.

mcgyver26
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: wt 06 paź 2009, 10:56

problem z programowaniem układu PIC 16F84

Postautor: mcgyver26 » pn 31 sty 2011, 12:18

Moge dodć jeszcze tylko że generator obrazu zrobiłem z rys.1, choć to takiego znaczenia raczej niema, bo chodzi tu o samo zaprogramowanie pic-ka, ale mege sie mylić

Pawcio89
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 8
Rejestracja: ndz 09 gru 2012, 9:40

Re: problem z programowaniem układu PIC 16F84

Postautor: Pawcio89 » wt 11 gru 2012, 9:49

Na jakim systemie operacyjnym działasz (znaczenie głównie przy ICprogu, natomiast Ponny proga nie używałem)? Czy programujesz po rzeczywistym RS'ie czy witrualnym. Ja używałem tego programatora.

lustful-rat
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 85
Rejestracja: wt 04 maja 2010, 19:10

Re: problem z programowaniem układu PIC 16F84

Postautor: lustful-rat » śr 12 gru 2012, 22:12

mcgyver26 pisze:Dodam jeszcze że odczyt "raczej" jest poprawny bo po "skasowaniu" układu i jego odczycie w "oknie" z zawartością komórek pam. są same "FF-y".


Na pewno po skasowaniu masz w każdej komórce wartość FF? PIC ma przecież 14-bitowe komórki pamięci, więc po skasowaniu powinieneś mieć wszędzie wartości 3FFF (czyli 2^14 - 1). W robocie używam chińskiego klonu PICkita2 i dołączony do niego programik pokazuje takie właśnie wartości w "pustych" komórkach.


Wróć do „Oprogramowanie wspomagające projektowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 6 gości

cron