łącze radiowe między komputerami

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
wojtekgab
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: wt 04 mar 2003, 2:35
Lokalizacja: Pisz

łącze radiowe między komputerami

Postautor: wojtekgab » wt 04 mar 2003, 3:08

Orientuje sie ktoś moze jak rozwiązać łącze radiowe między dwoma kompami?

Znalazlem w internecie uklad pozwalający łączyc sie z predkoscią max 9600bps, zbudowałem i działa ale mogłoby byc troche szbszy

Jest jednak sposób na zwiększenie prędkości tego ukladu ale porzebna jest do tego "szybka sąda wcz dająca na swoim wyjściu obwiednie sygnału wejściowego" . Sąda ta musi mieć też bardzo dużą rezystancje wejściową gdyż jest podłączana do filtru pcz w odbiorniku radiowym.i nie moze bo obciązać (tor pcz w odbiorniku radiowym FM 10,7MHz).

Jak najproście zrobić taką sądę?

niuniek
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: śr 12 mar 2003, 19:20

Na temat radiowki

Postautor: niuniek » śr 12 mar 2003, 19:26

:cry: Jestem tu nowy. Znalazłem tą stronę i twoje osiągnięcia.Bardzo mnie zainteresowały. Ja kombinuje z paket radio, ale to za wolne jest. Czy mógł byś mi wysłać schemat twego wynalazku? Mój e-mail: niuniek200@wp.pl .Byłbym bardzo wdzięczny.Z góry dzięki!!!!!

Gość

Postautor: Gość » śr 19 mar 2003, 13:10

A dlaczego nie pobawisz się bezprzewodowymi kartami sieciowymi dające już teraz - wg producentów - 11 Mbit/s? Spróbuj 3com'a lub Intel'a. Pozdrawiam

wojtekgab
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: wt 04 mar 2003, 2:35
Lokalizacja: Pisz

Postautor: wojtekgab » pt 21 mar 2003, 2:11

Takie karty są pewnie pierońsko drogie :cry: a ja szukam czegos co moznaby wykomac (lub zdobyc) jak najmniejszym kosztem

Tak w ogóle to ciekawe jaki to ma zasięg(te karty) :?: :?: :?:

Mironus
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: czw 27 mar 2003, 21:53
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: Mironus » czw 27 mar 2003, 22:02

Polecam ostatni numer Chipa, tam jest troche informacji na temat kart radiowych

amigo

drogie-niedrogie

Postautor: amigo » pn 07 kwie 2003, 17:57

Wiesz pojęcie "drogie" dla każdego oznacza inną kwotę-karta D-LINKa z zewnętrzną antenką kosztuje ok. 500 zł, przy zastosowaniu anten zewnętrznych (poza budynkiem) które kosztują od 50 do 1000 zł można zmontować radiolinię o zasięgu kilku kilometrów-jeden warunek-antenki muszą się "widzieć" - to działa w paśmie 2,4 GHZ i tak musi być

wojtekgab
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: wt 04 mar 2003, 2:35
Lokalizacja: Pisz

Postautor: wojtekgab » śr 09 kwie 2003, 0:00

Ciekawe :)

Ekonomicznie wygląda za to troche marnie (z mojego punktu widzenia)
Wolałbym łącze wolniejsze a duzo tańsze dlatego szukam czegoś do co możnaby zrobić we własnym zakresie.

desartr@poczta.onet.pl

Wireless LAN

Postautor: desartr@poczta.onet.pl » śr 09 kwie 2003, 0:47

Też kombinuję z tym, obecnie pracuję nad konstrukcją 119k tym nie mniej konwencjonalne rozwiązania też wchodzą w grę. Otuż rozwiązanie nie jest juz takie proste, o ile rozwiązania typowo radiowe są prostsze więcej kłopotów jak zwykle z odbiornikiem niż nadajnikiem o tyle programowo nie wygląda to łatwo. Para musi być odpowiednio kluczowana polecam PIC i lekturę jego assemblera, jednak jest firma która produkuje tylko kości pod aplikacje radiowe i całkiem nieźle jej to wychodzi, gotowe transceivery kosztuja nieco ponad 5 dolców. A układy ... hehhh :))) rewelacja.

Awatar użytkownika
Tomek11r
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: ndz 13 kwie 2003, 11:09

Postautor: Tomek11r » ndz 13 kwie 2003, 11:28

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów! To mój pierwszy post tutaj.

Jestem podłączony przez access point D-Link z anteną panelową do pobliskiej kawiarenki internetowej. Za access point zapłaciłem 180zł, antenka produkcji polskiej kosztowała mnie około 70zł. Odległość to koło 200 m i nie ma problemów z komunikacją. Jest tylko jeden warunek, anteny muszą się bezwzględnie "widzieć", nawet drzewo poważnie utrudnia połączenie.
Myślę że to dobre rozwiązanie. Karty bezprzewodowe są tańsze ale mają mały zasięg. Nadają się do pracy w jednym budynku/pomieszczeniu, na większe odległości stosuje się access pointy i anteny kierunkowe.
W ofertach firm zajmujących się sieciami znajdziesz dużo rozwiązań wireless lan. Trzeba tyko pogrzebać w sieci.

newryn
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: sob 22 lut 2003, 1:41
Lokalizacja: Kraków

Re: łącze radiowe między komputerami

Postautor: newryn » śr 16 kwie 2003, 18:44

wojtekgab pisze: Sonda ta musi mieć też bardzo dużą rezystancje wejściową gdyż jest podłączana do filtru pcz w odbiorniku radiowym.i nie moze bo obciązać (tor pcz w odbiorniku radiowym FM 10,7MHz).

Jak najproście zrobić taką sądę?

Taka sonda musi mieć mniejsze pojemności filtrujące ,a większą rezystancję wejściową następnego układu -wtedy mozna spodziewać się dokładniejszego odwzorowania obwiedni. Teoretyczne możliwości takiego układu są dosyć duże ,natomiast bardziej bym się obawiał opóźnień i błędów powodowanych np odbiciami terenowymi. Żeby coś więcej powiedzieć na ten temat -potrzebny byłby schemat ,lub przynajmniej dokładniejszy opis ...

gbilas

Re: łącze radiowe między komputerami

Postautor: gbilas » wt 22 kwie 2003, 18:43

wojtekgab pisze:"Orientuje sie ktoś moze jak rozwiązać łącze radiowe między dwoma kompami?

Znalazlem w internecie uklad pozwalający łączyc sie z predkoscią max 9600bps, zbudowałem i działa"


:shock:
Możesz podać adres tej strony i innych ciekawych o tej tematyce? Też mnie to interesuje tylko cena w sklepie przerasta.

wojtekgab
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: wt 04 mar 2003, 2:35
Lokalizacja: Pisz

Postautor: wojtekgab » czw 24 kwie 2003, 21:00

Możesz podać adres tej strony i innych ciekawych o tej tematyce? Też mnie to interesuje tylko cena w sklepie przerasta.


http://republika.pl/grzesiek21/index1.htm
Bardzo fajna stronka :!:

Taka sonda musi mieć mniejsze pojemności filtrujące ,a większą rezystancję wejściową następnego układu -wtedy mozna spodziewać się dokładniejszego odwzorowania obwiedni.


Ale jak zrobić taką sądę :?: Nie znam sie zbyt dobrze na układach wcz. dlatego mam problem. Sądze że możnaby to zrobić na tranzystorkach MOSFET np. bf966. ale nie wiem dokładnie jak.
Sąda ma być podłączona do 13 nożki ul1211 w odbiorniku radiowym (wyjście wzmacniacza pcz.)

newryn
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: sob 22 lut 2003, 1:41
Lokalizacja: Kraków

Postautor: newryn » czw 01 maja 2003, 13:32

Witaj !
Przejrzałem podaną stronę i zawarte tam koncepcje autora. Bardzo proste układziki i wykonalne dla początkujących ,co jest zaletą.
Z tego co doczytałem autor ma problemy z niskim pasmem odbioru 1)modulacją AM (2400 bps) i 2)FM (19200 bps). O ile w pierwszym przypadku nic nie można na to zaradzić ze względu na niskie pasmo przenoszenia filtrów pcz AM (a nie wzmacniacza mcz wg autora) ,to w drugim przypadku jest możliwość znacznego poszerzenia pasma poprzez zmniejszenie wartości elementów w filtrze deemfazy (dla odbiornika mono) lub wyciągnięcia sygnału sprzed stereodekodera (w przypadku tunera FM stereo). W tym konkretnym przypadku błędem jest stosowanie typowej sondy wcz ,ponieważ detektuje ona modulację amplitudową ,a nie częstotliwościową (jeżeli chodzi o obwiednię). Potrzebny jest natomiast demodulator FM i nie widzę żadnego powodu ,aby nie wykorzystać tego co jest w radiu ,lub zrobić coś na UL1242 ,UL1200 -jeżeli mamy do czynienia ze starszym odbiornikiem.
Pozdrawiam -pytajcie w razie czego ...

wojtekgab
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: wt 04 mar 2003, 2:35
Lokalizacja: Pisz

Postautor: wojtekgab » czw 01 maja 2003, 23:35

W tym konkretnym przypadku błędem jest stosowanie typowej sondy wcz ,ponieważ detektuje ona modulację amplitudową ,a nie częstotliwościową (jeżeli chodzi o obwiednię).


Przecierz to o to chodzi aby wykryć czy jest sygnał pcz czy go nie ma(1 czy 0).
To właśnie ma wydzielić sąda wcz. - tak myślę.

Pozatym detektor fm mógłbybyć zbyt wolny aby zdekodować sygnał cyfrowy nadawany z prędkością 19200bps i większą[/quote]

newryn
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: sob 22 lut 2003, 1:41
Lokalizacja: Kraków

Postautor: newryn » sob 03 maja 2003, 22:00

Upss .... Masz rację -nie wiem czemu z góry przyjąłem ,że to była modulacja FM. Ale co prawda nie podzielam Twoich obaw co do ograniczeń pasma przenoszenia z modulacją FM -przecież sygnał MPX (do 53kHz) musi być przenoszony bez zniekształceń fazowych ,więc pasmo jest na pewno dużo szersze. A wracając do sondy wcz -wydaje mi sie ,że w zwykłej sondzie wystarczy zmniejszyć pojemności filtrujące zdetektowany sygnał i to w zupełnosci wystarczy. Układ wejściowy powinien być o dużej impedancji i do tego szybki komparator. Więcej uwagi natomiast ,poświęcił bym na zapewnienie na tyle dużego wzmocnienia toru pcz ,aby zapewnić ciągłość detekcji -na razie próby są na niewielkie odległości ,ale co później ?

szyjan
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 14
Rejestracja: czw 27 lut 2003, 12:35
Lokalizacja: Katowice

Postautor: szyjan » śr 07 maja 2003, 22:43

A może by skorzystać z gotowca za 55 zł
Zobacz ofertę

http://www.soyter.com.pl/newsy/news5.htm

szyjan
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 14
Rejestracja: czw 27 lut 2003, 12:35
Lokalizacja: Katowice

Postautor: szyjan » śr 07 maja 2003, 22:47

A może wykorzystą modół CC1000PP http://www.soyter.com.pl/newsy/news5.htm


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 4 gości