czasy charakterystyczne diod?

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
artivo
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: śr 16 lis 2005, 23:05

czasy charakterystyczne diod?

Postautor: artivo » śr 16 lis 2005, 23:06

Witam,
czy ktoś wie, gdzie można znaleźć katalog bądź dane o charakterystycznych czasach diod.
- czas magazynowania (storage time)
- czas rozładowania pojemności złączowej (falling time)
- Charakterystyczną stałą czasową

dla diod prostowniczych (Si), ,Diody 1N4004, impulsowa BYV950 ??

Pozdrawiam

PI

Postautor: PI » czw 17 lis 2005, 0:07

Witam; wystarczy tu, na Elenocie znaleźć datasheet dla odpowiedniej diody i tam to wszystko jest opisane. Proste!!!
PI

Gość

Postautor: Gość » czw 17 lis 2005, 1:46

No właśnie, nie jest opisane. Generalnie takich danych nie publikują. A cały problem polega na tym, że mieliśmy laborki z półprzewodników i wyliczyłem te czasy na podstawie wykresu z oscyloskopu, ale zawsze warto je porównać z danymi tablicowymi (katalogowymi).

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » czw 17 lis 2005, 1:52

Proponuje przejsc sie do ksero na uczelni i tam to znalezc :>
Moim zdaniem takie rzeczy dla 99,5% elektronikow sa potrzebne jak cytowany juz rower rybie :)
Pozdr.

dioduś

Postautor: dioduś » czw 17 lis 2005, 19:45

Widać wykładowcy dobrze wiedzieli jakie diody dać do testów ;)
A czasów to raczej nie znajdziesz, gdyż to elementy stosowane w zasadzie wyłacznie jako prostowniki 50Hz, ewentualnie w układach prądu stałego.
W literaturze znalazłem tylko adnotację , iż czas ustalania charakterystyki wstecznej trr=5-30uS a czas zycia nośników też tego rzędu
Natomiast z MOVZX to bym polemizował..chyba ze mówimy wyłacznie o prostownikach pracujacych na częstotliwości sieci energetycznej. Nawet jeśli owe czasy nie przydadzą sie do obliczeń przeciętnemu kowalskiemu, to zawsze może on je porównać sobie i kupić element przynajmniej tak samo szybki , ewentualnie szybszy. A nie zawsze można dorwać oryginał.
BTW, tak z ciekawości - to jakie te czasy ma 1N4004 ;) ?

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » czw 17 lis 2005, 20:56

Popolemizowac zawsze mozna :)
Mi wystarczy adnotacja ze dioda jest "szybka" - bo wydaje mi sie ze przy obecnej technologii produkcji te parametry sa tak wyzylowane ze nie trzeba sie za bardzo nimi przejmowac. Gdyby to bylo bardzo wazne / zroznicowane to bylo by podawane przez producenta.
Chyba ze ktos bawi sie mikrofalami czy czyms podobnym - ale do tego sa chyba specjalne elementy...
Pozdr.

PI

Postautor: PI » pt 18 lis 2005, 1:18

Witam; upieram się, że większość tych danych zawarta jest w danych katalogowych. Własnie je przeglądałem. Poza tym - raczej nie ma diody BYV950, jest natomiast BYV95(np z literą D). BYV 950 nie wystepuje w żadnym katalogu - nie ma takiej diody na świecie.
To, co nas interesuje to trr - czas odzyskiwania właściwości zaporowych; jest też informacja o wielkości ładunku złączowego Ersm, są też pokazane charakterystyki przełączania - to dość danych, aby odpowiedziec na postawione pytania. To dotyczy BYV95. Co do 1N400X, to jest to popularna dioda powszechnego stosowania, zazwyczaj używana jako prostownik w układach 50Hz, ale nie tylko. Informacje o niej są bardziej skąpe, bo też i wymagania jej stawiane są mniejsze, ale coś tam mozna znaleźć w tzw. datasheet. Tylko trzeba przeczytać!!! I wiedzieć, co się czyta. Poza tym - powodzenia.
PI

Gość

Postautor: Gość » ndz 20 lis 2005, 20:43

Jest jeszcze jedna strona medalu w tej sprawie - zakłócenia. Dioda najczęściej pracuje tuż za transformatorem sieciowym i prostuje napięcie przemienne na stałe. Jeżeli obciążeniem jest odbiornik AM to słychać zamiast stacji silne "brumienie". Recepta na to jest prosta, dajemy szybkie diody lub kondensatory równolegle do "wolnych" diod, o wartości rzędu 10 do 100nF. Ta sama sytuacja występuje także we wszelkich wzmacniaczach m.cz.
Co do oceny szybkości to kwestia zastosowań - zasilacze impulsowe są obecnie powszechnie wszędzie wykorzystywane i każdy musi zawierać kilka diod. Postęp w miniaturyzacji wymaga zwiększania częstotliwości taktowania przetwornic. To co kiedyś było uznawane za szybkie (20 do 30kHz) dziś nie jest już szybkie. Współczesne przetwornice DC/DC i AC/DC pracują z częstotliwościami nawet 1MHz a to stawia używanym w nich diodom niezwykle ostre wymagania, szczególnie przy wyższych wartościach prądów. Zapewne stąd potrzeba mierzenia tych parametrów!


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 9 gości