Próba przerobienia Atx

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
kamilbalut
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: pn 06 lut 2006, 19:33
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: kamilbalut » czw 09 lut 2006, 23:57

[quote="diodus"]Nowoczesne, szybkie diody mają trr rzędu 25-30nS. Niestety na te napięcia nie ma na razie diod Schottky'ego.

No właśnie, zdziwiony jestem że tak mało jest diód takich które ja potrzebuje do tego zasilacza. Dlatego wybrałem te które wcześniej wymieniłem. Dostałem już zasilacz z allegro, rozpocząłem demontarz elementów za trafo ale nie wszystkie jeszcze usunąłem. Jutro jade do centrum po elementy kondziory, rezystory itp. Mam nadzieje że wszystko dobrze przemyślałem. Jeszcze jedna myśl mi umknęła: musze dać rezystor między diodą D a rezystorem R25. Strach pomyśleć co by było gdyby całe 30V wtargnęło za tą diode :P Najlesze jest to że numerki (oznaczenia) na schemacie nie odpowiadają tym na płytce drukowanej zasilacza, i będe musiał starannie znaleźć element odpowiadający temu na schemacie. Acha, mam nadzieje że to tosamo co w trafo 50Hz. W trafo 50Hz napięcie wyjściowe jest równe napięciu "Upierwiastków z dwóch"za diodami, czyli chce osiągnąć za trafo 2x24V a za całym prostownikiem 2x30V. Sprawdzałem dzisiaj trafo które dzisiaj dostałem i niepokoją mnie te skoki napięć. na pinach 5V były skoki do 12V, a na pinach 12V do 24V. Jak płyta główna może znieść tak duż zmiany napięcia? Pozdrawiam was, do jutra.

dragontiger
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 17
Rejestracja: ndz 20 cze 2004, 20:52

Postautor: dragontiger » pt 10 lut 2006, 12:17

- jak slusznie zauwazyles, trafo trzeba przewinac, skoro ma byc na wyjsciu 2x24, wiec stare uzwojenia wtorne nalezy usunac, policzyc liczbe zwojow sekcji 12v, a potrzebne beda dwie sekcje o liczbie zwojow 2 razy wiekszej w stosunku do sekcji 12v (aby zachowac stabilne warunki pracy zasilacza - chodzi o kat przeplywu kluczy na pierwotnym), drutem o takim przekroju aby sie nowe uzwojenie zmiescilo na karkasie.

- istotnym elementem, o ktorym jeszcze nikt nie wspominal jest jeszcze filtr wyjsciowy LC, przy wszelkich przerobkach nalezy pamietac przede wszystkim o tym aby nie wprowadzic rdzenia dlawika wielouzwojeniowego w nasycenie, w tym celu przewaznie nalezy go przewijac, pamietajac przy tym o o odpowiednim przekroju drutu, zmiana jego liczby zwojow powoduje zmiane jego indukcyjnosci L, ktora wraz wielkoscia poboru pradu I oraz dopuszczalna wielkoscia tetnien na wyjsciu sluza do obliczenia pojemnosci C (C30) tego filtru

napisz wiec jaki prad wyjsciowy chcesz uzyskac

napisz tez jaki konkretnie producent i typ zasilacza masz,
bo mam kilka schematow nie publikowanych dotad w sieci

w nawiazaniu do ostatniej twojej wypowiedzi:
stabilizacje napiecia wyjsciowego uzyskuje sie przez zmiane kata przeplywu kluczy na pierwotnym, lub jak wolisz wspolczynnik wypelnienia napiecia wyjsciowego prostownika

pozdrawiam

kamilbalut
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: pn 06 lut 2006, 19:33
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: kamilbalut » pt 10 lut 2006, 14:50

Witam wszystkich. No więc, może napisze jakie będzie przeznaczenie zasilacza. Będzie on zasilał dwa scalaczki tda 7294. Tata mnie oto poprosił i uparłem się że spróbuje zrobić zasilanie impulsowe.
O wydajności około 15A na gałąź przy 2x30V. Wydaje mi sie że te 15A jest wystarczające może nawet ciut za duże. Znalazłem kilka schematów na ruskiej stronie http://www.spblan.narod.ru/ . Model zasilacza: LC-300ATX, a nad tym dumnie Switching power supply. Na dole zaś drobnymi literkami made in china :P Tak wogóle, dobrze że do niego zajrzałem bo chciałem przetestować go czy działa no i znalazłem pięknie wybrzuszony kondzior. Ma w środku klasycznie TL494 daewoo i LM339N (14pin).Mam pytanko do was, myśle że moge dać stabilizatorek na 12-15V zaraz za diodą D (na schemacie z lewej strony głównego trafa). Na innym schemacie znalazłem też tą gałąź zasilającą do tl494 ale z innego odczepu trafa z diodą prostowniczą. a na schemacie tego tematu jest połączone do wyjścia 12V zasilacza z rezystorkiem R25. Myślałem że ten rezystorek R25, wyjście 12V i dioda D mają ze sobą jakis związek, a tu chodzi tylko oto żeby było zasilanie scalaka. No może nawet prościej zamiast L7812 można dać odpowiedni rezystor który obniży te 30V.
A z tą stabilizacją napięcia wyjściowego którą wyjaśniasz, chodzi o to że gdy scalak "zobaczy" inne napięcie niż 12V to zmienia Deadtime czy coś takiego tak?
Pozdrawiam wszystkich którzy mi pomagają, dzięki :)

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 10 lut 2006, 15:06

Zasilacz impulsowy: wieksza sprawnosc, mniejsze wymiary, masa... tylko dlaczego wiekszosc producentow audio robi zwykle trafa?? Mysle ze warto sie zastanowic bo efekt moze nie byc idealny... Nie chce tu siac defetyzmu ale sam jestem ciekaw dlaczego prawie nie stosuje sie takich rozwiazan.
Drugie pytanie to z "ktorej polki" jest ten zasilacz... sa takie (za 40zl w sklepie) gdzie 30% elementow jest pomostkowanych (chociazby cewka na wejsciu) a np. bezpiecznik jest wlutowany prosto w plytke - przeciez ceny blaszek sa bardzo wysokie :] Wtedy jakosc takiego zasilacza na ogol nie zwala z nog..
Pozdr.

kamilbalut
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: pn 06 lut 2006, 19:33
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: kamilbalut » pt 10 lut 2006, 15:18

Zasilacz jest z naprawde niskiej półki :P Chociażby filtracja napięcia 230V : dwa kondki 470uF postek graetz'a i dwa kondziorki ceramiczne. Nie ma cewek filtrujących bezpiecznik faktycznie wlutowany :/ Acha jeszcze co do filtra na wyjściu jest to "trafo wyrównawcze" dla wszystkich napięć w postaci pierścionka, wychodzi tam 2zw./V Wyobrażacie sobie dwa uzwojenia po 60zwoi na pierścionku 14mm średnica wewnętrzna i 23 zewnętrzna??

dragontiger
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 17
Rejestracja: ndz 20 cze 2004, 20:52

Postautor: dragontiger » pt 10 lut 2006, 16:00

- LC-300ATX - nie mam tego schematu

- z 300W mozesz wycisnac max. 2x24V/6A

- w wypadku takiego zastosowania racje ma kolega movzx,
chyba, ze masz za duzo wolnego czasu i nie masz nic innego
do roboty, jednak jezeli to ma dzialac niezawodnie,
to tylko tak jak stwierdzil kolega movzx

- stosowanie zasilaczy impulsowych do zasilania naglosniem
zaczyna miec jakies uzasadnienie przy mocach mierzonych w kW,
ale z takimi konstrukcjami nawet porzadne firmy maja problemy,
moj kolega od paru lat realizuje naglosnienia i z powodu niezawodnosci
woli jednak stare, klasyczne (transformatory, lampy) rozwiazania

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 10 lut 2006, 17:09

Jeszcze jedno... 15A przy 30V to 450W, jesli mamy miec 2x30V to juz robi sie 900W i to mocy oddawanej a nie pobieranej... Zasilacz fabrycznie mial 300W (baardzo teoretycznie, na ogol te tanie wynalazki z bolem wyciagaja 200W) wiec czego by nie mowic o samym rozwiazaniu, z pustego i Salomon... po prostu pierwotne nie wytrzyma.
Pozdr.

diodus
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 99
Rejestracja: czw 17 lis 2005, 19:52
Lokalizacja: Wrocek
Kontaktowanie:

Postautor: diodus » sob 11 lut 2006, 2:17

Podsumowując.... Za cenę tej zasiłki, zmarnowanego czasu, i byc może skwierku półprzewodników (czego nie życzę) masz normalne toroidalne trafo 200-250W. Bez kombinacji, problemów i niepowodzeń. Jedyna wada to taka że waży kilka kilo. Działa w kazdych warunkach, nie ma przetwornic, zakłoceń impulsowych w.cz i się nie psuje. Cały świat tak robi. Fakt, zasilacze impulsowe czasem stosuje się w sprzęcie hi-end, ale to robia firmy doswiadczone i bardzo rzadko. Zapewniem, że skoro jak sam określiłeś "zasilacz jest z niskiej półki", to trafo 200-250W w zupełności wystarczy aby solidnie zagrzać do pracy te TDA7294. Wcale nie potrzeba kilowatów mocy. Prędzej TDA zrobią się wiśniowe niż zmusisz takie trafo do kapitulacji. Trzeba było od razu mówic że to do wzmacniacza. Coś mi mówiło że taki masz cel, ale łudziłem się że może takie zasilanie potrzebne do jakiegoś serwa albo czegoś podobnego, gdzie rozwiązanie jest bardzo dobre.

Gość

Postautor: Gość » sob 11 lut 2006, 9:12

Już gdzieś to czytałem i wiem że macie racje, ale chciałbym spróbować. Btw, nie macie może schematu atx'a gdzie kondensatory zaraz za mostkiem graetz'a(w schemacie tego tematu mają oznaczenia C5 i C6) mają oznaczenia C1 i C2? a kondensator który jest podłączony do głównego trafa ( na podanym schemacie C7), ma oznaczenie C3. Dziadowski kupiłem ten zasilacz. Niedość że są inne oznaczenia, to jeszcze o troche innych parametrach i na dodatek są jakieś skróty.
Więc jak macie schemat atx, gdzie te kondy mają takie właśnie oznaczenie to zamieszczajcie. Pozdrawiam was w ten piękny sobotni poranek - egzamin :(

PI

Postautor: PI » sob 11 lut 2006, 14:37

Witam; co do zgodności schematu z opisem na płytce - nie ma sie co dziwić, ten akurat schemat krąży po całej sieci i jak się zorientowałem mozna go pobrać z wielu stron, a producentów zasilaczy jest co najmniej kilkudzuesięciu i kazdy trochę inaczej rozwiązuje elektronikę i tym bardziej PCB wraz z opisem. Szansa na dopasowanie tych dwóch rzeczy jest niewielka. Co do poprzednich postów i zawartych tam uwag - niestety, jest w tym bardzo dużo racji. Zasilacze impulsowe maja mimo zalet także wady, w tym dość denerwujące - są mówiąc najogólniej kapryśne i w mniejszym lub wiekszym stopniu wrazliwe na gwałtowne zmiany obciążeń. Poza jednym przypadkiem wzmacniacza Sony nie spotkałem się z zasilaczem impulsowym w sprzęcie audio, a juz na pewno nie w sprzęcie z wyzszej półki. Znamienne jest też, że w urzadzeniach drogich i rozbudowanych występujace tam zasilacze obłozone są skomplikowanymi układami zabezpieczeń i to czesto wielostopniowymi - tak jest szczególnie w OTV nowszych generacji, w tym LCD i PDP. Nie oznacza to jednak, że nie można poeksperymentować z SMPS, tak jak w tym przypadku. Myślę, że jeżeli sam zasilacz "wyjdzie',to pociągnięcie dwóch 7294 nie powinno sprawić kłopotu, bo i tak układy zabezpieczeń zaczną ograniczać prąd w okolicach 8A na scalak. Nie da się jednak ukryc, że rację ma "movzx" pisząc o bilansie mocy - jest to sprawa nie do przeskoczenia i może sie okazać, że niektóre elementy głównego obwodu przetwornicy po prostu nie wytrzymaja lub samoistnie ogranicza jej wydajność. Ale.... jeżeli to wszystko niewiele kosztuje, to dlaczego nie spróbować??? Jest to kolejne doświadczenie, z pewnością pouczające.
PI

kamilbalut
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: pn 06 lut 2006, 19:33
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: kamilbalut » sob 11 lut 2006, 21:45

Witam, to co w takim razie jest powodem że nie są stosowane w sprzęcie audio, oprócz swojej awaryjności?

diodus
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 99
Rejestracja: czw 17 lis 2005, 19:52
Lokalizacja: Wrocek
Kontaktowanie:

Postautor: diodus » ndz 12 lut 2006, 4:59

Ależ, jak juz wiele osób wspominało - są. Tylko głównie dotyczy to odtwarzaczy DVD(praktycznie każdy klasy popularnej), lub też DVD integrowanych ze wzmacniaczami(które również już coraz częściej pracują w klasie D a właściwie T - od firmy Tripath). Sony ma swoje S-Master, reszta firm też nazywa to po swojemu w zalezności kto lepiej zbajeruje klienta marketingowym bełkotem. Przypuszczam, że za jakiś czas nie bedzie innych wzmacniaczy w sprzęcie powszechnego użytku. Np. z takiego scalaczka SMD o 20nózkach i małą wkładką z metalu(nie pamietam symbolu obudowy) mozna wyciągnąć ze 2x 20W bez chłodzenia i prawie 2x50z radiatorem.
Natomiast producenci klocków hi-fi wolą tradycyjne rozwiązania wałśnie ze względu na praktycznie niezniszczalność transformatora, brak kłopotów ze skomplikowanym układem i nie muszą się martwić o filtrowanie zakłóceń impulsowych, oraz odpowiedź impulsową zasiłki na zmienne obciążenia(po prostu wstawiają większe elektrolity).
W komputerach zasilacze impulsowe są koniecznością ze względu na wiele napięć i ich stabilizację, masę urządzenia. Natomiast wzmacniacze mcz z reguły nie muszą być lekkie, super stabilizacja napięć nie jest konieczna i napięć jest raczej niewiele że nie wspomnę o prostocie konstrukcji.
Dopuki cena miedzi i stali nie pójdzie drastycznie w górę - łatwiej jest stosować układy tradycyjne. Choć jak przyznaję, zasilacze impulsowe to nieunikniona przyszłość prawie w każdej dziedzinie...

kamilbalut
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: pn 06 lut 2006, 19:33
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: kamilbalut » śr 15 lut 2006, 13:39

Witam was wszystkich. No więc, dałem sobie spokój po tym jak przeczytałem o problemach z zasilaczami impulsowymi we wzmacniaczach. Niestety to nie jest na moje możliwości, myśle że podstawowym narzędziem jest tutaj oscyloskop. Kiedyś spróbuje, ale z zasilaczem odpowiadającym temu schematowi. Temat można uzna za zamknięty, chyba że ktoś chce sobie jeszcze coś tutaj napisa. Dzięki za wszelką pomoc wszystkim, dzięki wam wzbogaciło się moje doświadczenie i wiadomości nt. zasilaczy atx. Pozdrowienia for all :P

kamilbalut
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: pn 06 lut 2006, 19:33
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: kamilbalut » śr 15 lut 2006, 13:41

Witam was wszystkich. No więc, dałem sobie spokój po tym jak przeczytałem o problemach z zasilaczami impulsowymi we wzmacniaczach. Niestety to nie jest na moje możliwości, myśle że podstawowym narzędziem jest tutaj oscyloskop. Kiedyś spróbuje, ale z zasilaczem odpowiadającym temu schematowi. Temat można uzna za zamknięty, chyba że ktoś chce sobie jeszcze coś tutaj napisa. Dzięki za wszelką pomoc wszystkim, dzięki wam wzbogaciło się moje doświadczenie i wiadomości nt. zasilaczy atx. Pozdrowienia for all :P

kamilbalut
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: pn 06 lut 2006, 19:33
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: kamilbalut » śr 15 lut 2006, 13:48

8)


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 4 gości

cron