Strona 1 z 1

woltomierz tablicowy 40V na 20V

: czw 20 paź 2005, 13:39
autor: qba
czy istnieje możliwość przerobienia woltomierza 40V na 20V? jezeli tak to w jaki sposob mozna tego dokonac?

: czw 20 paź 2005, 21:02
autor: rallus
Domyślam się, że chodzi o woltomierz wskazówkowy. Przeródka jest bardzo prosta, trzeba zmienić wartość rezystora szeregowego wbudowanego wewnątrz woltomierza.

: czw 20 paź 2005, 21:39
autor: movzx
Powinien byc to rezystor o przyzwoitej tolerancji - standardowe 5% to w takim zastosowaniu chyba nieco za duzo...
No i trzeba odpowiednio obliczyc nowa rezystancje - nie podam wzoru bo nie chce wprowadzic w blad :)
Pozdr.

: czw 20 paź 2005, 22:50
autor: Gość
Do wyskalowania woltomierza magnetoelektrycznego (zapewne) potrzebna byłaby w tym przypadku znajomość prądu ustroju pomiarowego czyli wiedza, jaki prąd należy przepuścić przez miernik (bez żadnych rezystorów wewnątrz....) aby wskazówka wychyliła się maksymalnie. Do obliczeń konieczna byłaby równiż rezystanja owego ustroju. Wtedy można byłoby obliczyć wartość koniecznego rezystora posobnikowego rozwiązując najzwyklajsze oczko obwodu. Powyższe dane raczaj występują rzadko na ustrojach poiarowych, więc:

1. W woltomierzu wyskalowanym aktualnie na 40V badamy rezystancję samego rezystora posobnikowego.
2. W miejsce tegoż rezystora wstawiamy potencjometr o takiej samej, albo większej wartości (za mała wartość potencjometru grozi zniszczeniem woltomierza, za duża utrudni kalibrację).
3. Ustawiamy dołączony potencjometr na maksymalną wartość rezystancji.
4. Podłączamy układ do żródła napięcia o wartości 20V. Woltomierz powinien pokazać połowę maksymalnej swojej wartości :D .
5. Dołączonym potencjometrem doprowadzamy wskazanie woltomierza do wartości maksymalnej. Dobrze jest oczywiście na bieżąco porównywać napięcie żródła poprzez dodatkowy miernik wzorcowy, zalecany miernik wzorcowy powinien być o klasę lepszy niż miernik kalibrowany.
Wskazania kalibrowanego woltomierza należałoby sprawdzić w kilku punktach nowego zakresu pomiarowego.
6. Wymontowujemy dołączony potencometr, mierzymy jego rezystancję, i już teraz dobieramy odpowiedni rezystor stały, lub składamy z kilku o potrzebnej wartości, wstawiamy w miejsce potencjometru....i to już wszystko.
Oczywiście dobrze jest wszystko sprawdzić ponownie po montażu nowego rezystora, w miarę potrzeby korygując jego wartość, poczym zostanie już tylko narysowanie nowej skali, o ile jest to konieczne.

: czw 20 paź 2005, 23:43
autor: Gość
Można prościej! Proszę wywalić rezystor szeregowy z ustrojem i w jego miejsce dać o 50% mniejszy. Zwykle rezystancja samego ustroju jest mała i może być pomijalna.

: czw 20 paź 2005, 23:52
autor: qba
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi należy sie Panom wielkie [_]7 kuflowe. A może i skrzynka piwka :)

: pt 21 paź 2005, 20:03
autor: Gość
Ja bym nie ryzykował i nie był do końca pewien tych 50%. A jeśli pierwotnie opornik miał 78.5 ohm, to skąd te 50% wziąć? A w jakiej temperaturze było te 78,5? A jak rezystor 50% będzie miał 1% tolerancji....to co pokaże miernik???

Oczywiście dobór metody doboru rezystora posobnikowego :lol: zależy od oczekiwanych rezultatów..jesli ma to działać jako w miarę dokładny wskaźnik...nie ma sensu tego kalibrować...wystarczy 50% mniejszy :wink:

Pozdrawiam
Gość

: pt 21 paź 2005, 21:27
autor: Gość
Spróbujmy inaczej:
1. Omomierzem mierzymy rezystancją wewnętrzną tego woltomierza tablicowego.
2. Demontujemy obudowę i mierzymy rezystancję samego ustroju.
3. Ponieważ do pełnego wychylenia wskaźnik wskazówkowy potrzebuje tego samego prądu a więc przy dwukrotnie mniejszym napięciu musi płynąć taki sam prąd. Aby tak było sumaryczna rezystancja ustroju i rezystora szeregowego (posobnika) musi być dwukrotnie mniejsza niż przy wersji na 40V.
4. Myślę, że teraz za pomocą prostych pomiarów i obliczeń każdy z łatwością ustali potrzebną wartość rezystancji szeregowej.

Jak wyjdzie "dzika" wartość i nie mamy takiego rezystora to łatwo go "wykonać" z kilku podłączonych równolegle - podłączamy pod miernik i tak dobieramy kolejne rezystory aby wynik był taki jak potrzebujemy.
W praktyce trzy rezystory wystarczą.
Potencjometry mają największe "pływanie" termiczne ale i przyrząd nie jest laboratoryjny więc nie ma obaw, też możemy zastosować.

: pt 21 paź 2005, 22:50
autor: movzx
A jak sie komu nudzi to mozna z przodu zainstalowac przelacznik i miec 2 lub wiecej zakresow :D
Pozdr.