Strona 1 z 1

Oświetlenie halogenowe

: czw 10 lis 2005, 22:06
autor: Jurek
Witam!!! Mam taki problem:zrobiłem sobie oświetlenie w pokoju żarówkami halogenowymi na 12V. Są cztery żarówki 12V o mocy 35W każda, które są zasilone z trafa torroidalnego 220V\12V o mocy 200W. W czasie włączania lib wyłączania wybija mi zabezpieczenie Es 6A -B.Czy to jest możliwe i jakim Es-em go zabezpieczyć???? Za odpowiedź dziękuję.

: czw 10 lis 2005, 22:21
autor: movzx
To nie tyle kwestia zabezpieczenia co pradu rozruchowego transformatora.
Toroid ma ta wlasciwosc ze prad rozruchowy jest kilka(nascie) razy wiekszy od pradu nominalnego. Jest kilka mozliwosci (od wg mnie najlepszej):

- kupic / zrobic uklad "miekkiego startu". Jest to kilka paroomowych rezystorow duzej mocy (ograniczajacych prad) plus przekaznik z ukladem opozniajacym - ktory po krotkim czasie (gdy prad spadnie do sensownej wartosci) zwiera te rezystory.

-wymienic bezpiecznik na C6A - typ C stosuje sie wlasnie do silnikow i transformatorow.

- zmniejszyc moc trafo do np. 150W

- co do zwiekszenia zabezpieczen sie nie wypowiem - nie wiem gdzie one sa i czy mozna w tym wypadku to zrobic (bez ryzyka "podpadniecia" energetyce lub uszkodzenia instalacji).

Polecam uklad miekkiego startu. Proste i skuteczne, schematy sa w sieci (np. Elektroda), jak bede mial chwile to poszukam :)

Pozdr.

: pt 11 lis 2005, 0:05
autor: PI
Witam; jak wiadomo, metale maja dodatnia charakterystykę oporność/temperatura, co oznacza, że w stanie zimnym żarówka np. ale nie tylko, ma bardzo małą rezystancję, która w czasie startu gwałtownie rośnie. Halogeny pod tym względem są wyjatkowo "wredne", co skutkuje wysokim prądem rozruchowym. Jeżeli jest ich kilka załączanych równoczesnie, to właśnie wystepuja często takie efekty. Z praktyki wiem, że nie bez znaczenia jest jakośc wyłącznika po stronie sieci; jeżeli jest kiepskiej jakości, ma wypalone styki, to pogłębia on te efekty. Mozna dać bezpiecznik o innej charakterystyce - właśnie "silnikowy", mozna zwiększyć jego wartośc do 10A, nie ma w tym żadnego znaczącego niebezpieczeństwa, jeżeli cała instalacja jest w dobrym stanie, a zabezpieczenie główne ma odpowiednią nadwyżkę prądu wyłączanego.
Co do trafa - mam nieśmiałą propozycje, aby poczytać teorię stanów nieustalonych; ona wyjaśnia dokładnie te zjawiska, jak równiez zjawiska wynikające z obecności w obwodzie niestabilnego zestyku, czy tez zestyku o niestabilnej rezystancji przejścia.
PI

: pt 11 lis 2005, 1:08
autor: movzx
Ale kolega PI nie odniosl sie do ukladow miekkiego startu ktore proponowalem...
Wydaje mi sie ze zalatwiaja zarowno sprawe zarowek jak i rozruchu transformatora... Co nie zmienia faktu ze iskrzacy wylacznik tez potrafi robic swoje ;)
Pozdr.

: pt 11 lis 2005, 1:19
autor: PI
Witam; rzeczywiście, ale dlatego, że wydaje mi sie, iz takie rozwiazanie niepotrzebnie komplikuje z natury elementarny układ. Pewno, że mozna, ale to jest troche dodatkowej i raczej nietypowej elektroniki. Jakiś triak, układ wyzwalania i t.d. W układy miekkiego startu wyposażona jest większość scalaków do sterowania kluczami w przetwornicach typu SMPS, ale to zupełnie inna historia i inne powody do ich stosowania.
PI

: pt 11 lis 2005, 1:29
autor: movzx
http://www.audiostereo.pl/Uklad_miekkie ... 10877.html

Faktycznie instalowanie przekaznika i rezystorow (bo jestem za ta wersja) w scianie moze byc niewygodne... Mysle ze po prostu kolega Jurek wybierze sobie to co mu pasuje :)
Pozdr.

: pt 11 lis 2005, 16:15
autor: Jurek
Witam!!! Dzięki za odpowiedzi i zainteresowanie tym tematem.Zabezpieczenia są zaraz za licznikiem , a główne zabezppieczenia są 20A.Czy w tym wypadku wystarczy jako najprostszy sposób wymienić zabezpieczenie z 6B na 10c ?

: pt 11 lis 2005, 16:35
autor: movzx
Jesli zabezpieczenie glowne jest 20A to nie powinno byc problemow po wymianie zabezpieczenia oswietlenia na C10.
Pozdr.

: pt 11 lis 2005, 19:10
autor: Jurek
Witam!!! Dzięki za odpowiedź.Pozdro.

: pt 11 lis 2005, 20:41
autor: Gość
nawiazując do tematu chciałbym zapytać .Zbudowałem układ złożony z :zespołu żarówek halogenowych i zespołu zasilaczy DC(trafo 12Vi mostek pr.).zasliacze podpiete zostały w różnych punktach linii żarówek.Napięcie na linii (na żarówkach) wynosi 8,3V.U na wyjściu z mostka(po str DC)=8,3V na wejsciu do mostka AC=11,3V.Moim zdaniem nie wynika to z przeciążenia zasilaczy bo Uac=11,3 ale skąd tak duży spadek U na mostku?Powinno być 2x0,47=ok.1V.Zgodnie z logiką na linii powinno wystepować U=ok.11,3-1=10,3(mniej więcej).Celowo nie podaję mocy jednostkowej ani sumarycznej transformatorów ani też mocy żarówek-myslę że w moim zadaniu nie o to chodzi.Wykluczyłem już defekt miernika,niestety mostki są na 99% dobre.Dlaczego więć tak się dzieje.To nie jest zadanie teoretyczne,ja to naprawdę mam.

: pt 11 lis 2005, 21:03
autor: rallus
Przy napięciu AC 11,3 V napięcie DC powinno być 10,17V zgodnie z regułą Udc= 0,9*Uac. Nie wiem tylko po co do żarówek stosujesz mostki prostownicze. Dla żarówki jest "wsio ryba" jakim napięciem ją zasilasz - stałym lub przemiennym.

: pt 11 lis 2005, 21:57
autor: Jurek
Witam!!! W związku z oświetleniem halogenowym mam takie pytanie: czy jest możliwe zbudowanie takiego urządzenia elektronicznego, które po załączeniu zasilania traf toroidalnuch działało by automatycznie jak ściemniacz(oczywiście musiało by pracować po stronie pierwotnej), to znaczy w momencie włączenia zasilania, żarówki by się nie świeciły i automatucznie w ciągu kilku sekund rozjaśniały by się do pełnego świecenia.Po wyłaczeniu i ponownym włączeniu działał by tak samo, czyli powtarzałby się cykl pracy. Za odpowiedzi i schematy serdecznie dziękuję.

: pt 11 lis 2005, 23:53
autor: PI
Witam; niezupełnie zgadzam się z Kolegą "rallusem", bo wartośc srednia napięcia wyprostowanego w układzie pełnookresowym (mostkowym) jest nieco wyzsza, niz wartość skuteczna napiecia zmiennego - jest to iloraz wsp.szczytu i wsp.kształtu dla sinusoidy. Natomiast Kolega "r" ma zupełną rację co do sposobu zasilania - po co prąd stały??? Spadek napięcia na mostku może wynosić przy dużych obciążenaich nawet 2V i nieco więcej, co wynika z charakterystyki napięciowo-prądowej diody Si. Napiecie progowe diody Si to ok.0,6V, ale dla bardzo małych natężeń prądu. W miare wzrostu natężenia prądu spadek napięcia na złączu zwiększa się, niestety. Nalezy przy tym pamiętać, że w mostku na przemian pracuja zawsze szeregowo dwie diody w kazdym półokresie!!!
Co do nastepnego postu o sciemniaczu - pewno, że jest to do zrealizowania. Podejrzewam, że może to byc wyzwaniem dla "movzx", aby na jakis prosty uC napisać prosty programik z takim właśnie algorytmem i tym napedzac sterownik z triakiem - ale to wymaga zrobienia modelu i przetestowania. Zresztą, mozna to zrobić i bez uC, ale nad jakims konkretnym układem trzeba by chwile pomyslec. Zachęcam Kolegów do wysiłku.
PI

: sob 12 lis 2005, 1:17
autor: movzx
Dziekuje za reklame :D
Sprobuje cos pomyslec (Chyba Tiny15 sie do takiego urzadzenia nada) ale po pierwsze faktycznie trzeba by zrobic model - a to wymaga chwili czasu (nie projektuje ukladow w 5 minut jak niektorzy tutaj ;)) a po drugie moje ostatnie eksperymenty z triakami skonczyly sie wymiana nietaniego Mega16 :/
Ale to bylo dawno temu wiec nie zrazam sie i poprobuje :)

: sob 12 lis 2005, 17:45
autor: Jurek
Witam!!! Taki układ ściemniacza byłby przydatny przy trafach toroidalnych o mocy 200 - 300W , przy zastosowaniu do oświetlenia pomieszczeń w domu. Powodzenia w opracowaniu i przetestowaniu układu.Pozdro.

: sob 12 lis 2005, 19:56
autor: Gość
dzieki za wyjaśnienie (spadek napięcia na diodzie zależny od prądu)do dziś sądziłem że jest inaczej.Dla wyjaśnienia tylko dodam że mostki stosuję aby zasilać linię żarówek z wielu miejsc (zasilaczy) n i e j e d n o c z e ś n i e aby transformatory nie zasilające (w tej chwili)nie stawały się obciążeniem dla transformatorów aktualnie pracujących.Układ taki stosuję aby uzyskać miejscowe rozjaśnianie żarówek przy słabym świeceniu pozostałych położonych dalej.Pozdro!

: sob 12 lis 2005, 20:00
autor: Gość
układ sciemniacza z takim startem rozjaśniającym można zrealizować też na NE555 to już robiłem.

: ndz 13 lis 2005, 1:24
autor: movzx
No wlasnie zaczalem sie zastanawiac nad celowoscia uzywania uC do liniowego zmniejszania opoznienia jednego impulsu w stosunku do drugiego :D Ale i tak zrobie ten uklad w celach 'edukacyjnych' - wiec prosilbym osoby majace pojecie o triakach o poprawienie obwodu sterowania - bo na razie grzeje sie wsciekle a dziala dziwacznie :/
Pozdr.

P.S.: Oczywiscie rezystory nie sa 1k tylko (w obecnej wersji do testow na 12V) : 470R na zasilaniu i 33k w obwodzie detektora zera. Przeoczenie...
To "cos" na srodku to uC AtTiny15 - nie mam odpowiedniego makra w CM.