Strona 1 z 1

kopia płytki

: wt 13 lip 2004, 19:40
autor: lop
Chciałbym skopiować płytkę lecz niestety nie wiem jak odczytać serce ponieważ układ do którego jak dobrze policzyłem dochodzi 41 ścieżek, jest zalany jakąś czarną masą (chyba żywicą) Płytka jest wymiarów 5cm. na 8cm jest na niej 13 rezystorów 5 kondensatorów 3 tranz. 1 dioda i ten układ wymiarów 1cm2 . Urządzenie poprzez naduszenie 1 z 16 przycisków emituje głos lub dźwięk jest możliwość zmiany łącznie 3 x 16
Prosiłbym o pomoc, ewentualnie kontakt bezpośredni ze specjalistą z Poznania
Pozdrawiam

Re:kopia plytki

: pt 16 lip 2004, 12:24
autor: Kruszyna
To co jest zalane czarną żywicą na środku płytki to jest krzemowy układ scalony, tyle ze maska krzemowa zostala naniesiona bezposrednio na laminat. Sporo bardzo tanich układów elektronicznych(szczególnie dalekowschodnich) zawiera chipy tworzone bezposrednio na laminacie. Po tym co napisales mysle ze nie uda ci sie skopiować tej płytki. Nawet jesli udaloby ci sie zkopiować ta plytke to raczej nic z tego nie bedziesz mial no bo kto naniesie ci maskę krzemową na powierzchnię twojej plytki...?
Tego czarnego ukladu NIE DA SIE odlepic w taki sposób by nie uszkodzic dolnej warstwy krzemowej która jest w 99,9% niezbędna do prawidlowej pracy chipa....

: pt 16 lip 2004, 16:36
autor: Gość
dzięki za informację, pozdrawiam

: pt 16 lip 2004, 22:00
autor: MDz
Odpowiedź kol. Kruszyny byłaby prawie słuszna, gdyby nie rażące błędy w sformułowaniach.

Struktura układu scalonego powstaje na powierzchni monokryształu krzemu (chip) a nie na laminacie. Na laminat nie nanosi się żadnych masek krzemowych! W tanich urządzeniach, produkowanych masowo "dla ludu", szuka się oszczędności rezygnując z umieszczania chipów w obudowach a zamiast tego montując je bezpośrednio na laminacie. Pola kontaktowe struktury łączy się ultrakompresyjnie z polami na płytce drukowanej za pomocą cienkiego aluminiowego drutu - wygląda to bardzo podobnie jak montaż struktur w standardowych obudowach np. DIP. Następnie całość hermetyzuje się kroplą żywicy chroniącą przed wpływami otoczenia i uszkodzeniami mechanicznymi.
W obu przypadkach sa to jednak takie same struktury. Wiele układów scalonych jest oferowanych przez producentów zarówno w paru wariantach obudów jak i w postaci nieobudowanych struktur - właśnie do montażu bezpośrednio na pcb. Np. popularne wyświetlacze alfanymeryczne LCD z kontrolerem HD44780 na pokładzie, równie często spotyka się w obu wykonaniach.

Być może znając urządzenie i mając pewną orientację w rynku dałoby się wytypować producenta (Winbond?) i znaleźć pasujący typ układu. Chociaż podejrzewam, że mówimy o masówce ze znakiem CE (ChinaExport :wink: ) i egzotycznym producencie układów scalonych, więc ich zakup w ilościach mniejszych niż wagon graniczy z cudem. Łatwiej i taniej byłoby zaprojektować urządzenie od nowa a i tak jego finalna cena będzie wielokrotnie wyższa niż masówki wytwarzanej w setkach tys. egzemplarzy.

--
MDz