Strona 1 z 1

fotodioda i wzmacniacz

: czw 07 paź 2010, 23:19
autor: przemo_szwed
Witam!
Mam fotodiodę BPW34 i wzmacniacz op. AD824. Chciałbym aby po wykryciu światła (wykrycie zapalonego segmentu wyświetlacza LED) na wy. był syg. logiczny '1' a gdy zgaszony wyświetlacz '0'. Jak to zrealizowac? Z góry dzięki za podpowiedzi.

: sob 09 paź 2010, 20:36
autor: ^Target
Sama fotodioda i jej wzmacniacz to z reguły nie problem, większe wyzwanie stanowi określenie czułości/progu zadziałania w odniesieniu do warunków oświetlenia (oraz "pasożytniczych" wpływów otoczenia). Obejdzie się nawet bez wzmacniacza operacyjnego, wystarczy rezystor i bramka z wejściem Schmitta. Opisz dokładniej, na jakiej zasadzie (i po co) ten układ ma działać?

: ndz 10 paź 2010, 14:45
autor: przemo_szwed
Mam wyświetlacz LED (czerwony). Potrzebuje układ który bezinwazyjnie wykrywałby zmiany na tym wyświetlaczu...

: ndz 10 paź 2010, 14:55
autor: ^Target
Wyświetlacz segmentowy, graficzny czy jaki? Zmiany to pojęcie względne, chodzi o konkretne segmenty, pozycje czy jeszcze coś innego? Czy czasem sam czujnik nie jest większy, niż obiekt, który ma obejmować? Nie lepiej po prostu wydobyć sygnał sterujący wyświetlaczem, zamiast realizować sprzężenie optyczne...

: ndz 10 paź 2010, 21:26
autor: przemo_szwed
^Target pisze:Wyświetlacz segmentowy, graficzny czy jaki?

7-segmentowy

^Target pisze:Zmiany to pojęcie względne, chodzi o konkretne segmenty, pozycje czy jeszcze coś innego?

Segmenty
^Target pisze:Czy czasem sam czujnik nie jest większy, niż obiekt, który ma obejmować?

Bez przesady :lol: Tyle to wiem. Dioda mniejsza od segmentu wyświetlacza.
^Target pisze:Nie lepiej po prostu wydobyć sygnał sterujący wyświetlaczem, zamiast realizować sprzężenie optyczne...

Oczywiście,że lepiej ale w tym wypadku NIE MOŻNA ingerowac wewnątrz istniejącego układu.

: pn 11 paź 2010, 20:04
autor: ^Target
OK, trochę się rozjaśniło. Generalnie musisz jakoś umocować tą fotodiodę czołem przy wskazanym segmencie, osłonić od innych i od światła otoczenia. Później wystarczy miliamperomierz i jakieś zasilanie (choćby 5V). Fotodioda ma pracować przy polaryzacji zaporowej, więc katodą do "+" zasilania, anodą do miernika, a ten do masy. Zmierz prąd przy zaświeconym segmencie, a potem przy zgaszonym w najgorszym przypadku warunków otoczenia. Jeśli stosunek tych prądów będzie przynajmniej jak 2:1, to obejdzie się bez zbytnich komplikacji. W miejsce miliamperomierza wstaw rezystor, taki, aby prąd "jasny" generował na nim napięcie >2,5V. Dalej tylko bramka z wejściem Schmitta (np. 74HC14, CD40106 etc.) i masz sygnał logiczny.

: śr 13 paź 2010, 0:06
autor: przemo_szwed
No tak. Nie ma to jak najprostsze rozwiązania... Tak to trzeba zrobic.
Wielkie dzięki Target za zainteresowanie tematem i pomoc.

: śr 13 paź 2010, 19:20
autor: ^Target
Podziel się chociaż efektami, może ktoś więcej skorzysta z takiego "gotowca"...

: czw 14 paź 2010, 10:39
autor: przemo_szwed
Tak, tak jak tylko skończę to dam znać. Na razie brak czasu - muszę odłożyć temat.

: czw 11 lis 2010, 10:31
autor: przemo_szwed
Witam.
Są efekty.
Więc tak - największy problem to odizolowanie fotodiody od światła 'zewnętrznego'. Najlepsze działanie gdy: fotodioda podłączona do OP-AMP między odwracające (katoda) i nieodwracające (anoda) wejścia. W pętli sprzężenia zwrotnego 'duży' rezystor (w zależności od pożądanego wzmocnienia 1-100MΩ). Do wyjścia wzmacniacza bramka Schmitta.

: sob 13 lis 2010, 13:31
autor: ^Target
Wypadałoby jeszcze uziemić wejście nieodwracające. Rezystancje powyżej 1M stwarzają dodatkowe komplikacje związane z prądami polaryzacji wejść wzmacniacza. Nie bardzo rozumiem, czemu aż takie duże wartości musiałeś użyć? Samą fotodiodę można pomalować czarnym markerem, bądź "zamknąć" np. w czarnej koszulce termokurczliwej i wyciąć otwór tylko w miejscu, gdzie przylega do źródła światła. Nie podałeś, jakie prądy (jasny i ciemny) uzyskałeś...