brak pamięci w Excelu 97

Zagadnienia związane z hardware i software
Witek
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 29
Rejestracja: śr 26 lut 2003, 22:18
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontaktowanie:

brak pamięci w Excelu 97

Postautor: Witek » śr 26 lut 2003, 22:27

Witam. Mam pytanie dot. programu Microsoft Office Excel - zbudowałem sobie dosyć sporą bazę danych w tym programie no ale kiedy jej wielkość osiągnęła około 7 MB uporczywie pojawia się komunikat "Brak pamięci". Nie wiem o jaki rodzaj pamięci chodzi RAMu mam 192 MB Win98SE a baza składa się właściwie tylko w tekstu pisanego, notatek i hiperłącz do grafiki. Podobny problem z brakiem pamięci nie występuje jeśli używam Excela XP ale niestety czasem jestem zmuszony korzystać z jego niższej wersji 97. Czy można temu jakoś zaradzić?

Pozdrawiam Witek

Daro

brak pamięci w Excelu 97

Postautor: Daro » ndz 25 maja 2003, 11:52

Sprawdź czy Winda albo Office Ci się nie rozsypuje...
Przeinstaluj, sprawdź na innym kompie...

Pozdr,
Daro.

Witek
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 29
Rejestracja: śr 26 lut 2003, 22:18
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontaktowanie:

Brak pamięci w Excelu 97 - cd.

Postautor: Witek » pt 06 cze 2003, 12:09

To już stary problem ale mam nowe doświadczenia w tej samej twestii.
Zrobiłem tak zmieniłem Excela na wersję XP i komputer na poważnieszą maszynę. Teraz jest już 1,6 GHz procek i 512 MB RAM DDR.
Problem pomimo to pozostał być może z powodu Windowsa 98SE ?
Mam jednak skuteczny sposób aby temu zaradzić. Po dokonaniu kilku kolejnych wpisów (bo baza dalej jest rozbudowywana) zapamiętuję całość i wyłączam Excela. Po chwili zasoby z np. 30% wracają na 50-60 i znowu wszystko działa. Właściwie nie jest to uciążliwe no ale mogłoby takiej przypadłości nie być. Dzięki za zaiteresowanie. Ciekawe czy ktoś inny także wykorzystuje Excela w podobny sposób? Jeśli to błąd go tak wykorzystywać bo są inne lepsze ku temu programy to po co on ma ponad 64 tysięcy lini. Mi się zaczynał dławić już przy 9-10 tys. i objętości zbioru poniżej 7 MB.

Robert_k
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: śr 03 wrz 2003, 22:12
Lokalizacja: Kraków

Excel

Postautor: Robert_k » śr 03 wrz 2003, 22:22

Czesc.

Korzystam z excel-a od kilku lat, znam wszystkie wersje i powiem Ci
z moich obserwacji wynika ze pliki powyzej 1MB znacznie spowalniaja
prace programu. To co robisz tzn. zamykasz i wychodzisz , wchodzisz ponownie faktycznie pomaga.
Moja rada jest nastepujaca rozbij swoja baze na kilka arkuszy (plikow)
i zrob makra eksportujace dane wg. klucza i linki zastap wpisami
do visuala. W efekcie takiego dzialania bedziesz mial kilku plikowa
baze z szybkim dostepem do danych.
Pozdrawiam

Barman
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: sob 08 lut 2003, 21:47
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Barman » czw 11 wrz 2003, 0:23

Jeżeli chodzi o excel'a to jest w nim babol i to od wersji 5.0 aż po XP

i nie mam sposobu na obejscie jek tylko pociąć plik na mniejsze

dla ciekawskich proponuje wpisać taką przykladową formułke

ZAOKR.DO.CAŁK(LOS()*65535)

w piwrwszą komórke arkusza i wypełnić wszystkie kolumny do końca arkusza a potem wypełniać liniami odrazu mówie ze excel wywali błąd "Brak pamieci" okolo wiersza 8050, i nie ważne jaki system, ilość ramu i wielkość pliku wymiany, i nie ważne która to wersja excel'a

Witek
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 29
Rejestracja: śr 26 lut 2003, 22:18
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontaktowanie:

Brak pamięci w Excelu

Postautor: Witek » czw 11 wrz 2003, 21:35

Jak na razie sukcesywnie dopisuję dalsze linie do mojej bazy danych i nic złego się nie dzieje. Muszę tylko pamiętać by jak wcześniej powiedziałem wyłączyć Excela i włączyć na nowo wczytując dane i jest OK. Któryś z kolegów wcześniej mi poradził bym zainstalował program do defragmentacji RAMu i myślę, że to by pomogło. Nawet spróbowałem ale widocznie program był kiepski lub też nie potrafiłem właściwie go ustawić bo tylko pokazywał zmniejszające się zasoby systemu po każdym wpisie do bazy. Teraz sytuacja jest taka, że baza posiada 7 arkuszy w jednym zbiorze a w ostatnim arkuszu ilość linii osiągnęła już 13 tyś. linii. Może i jest w Excelu jakiś babol ale dziwi mnie, że nikt nawet z twórców tego programu nie sprawdził tego wcześniej tylko ciągle dodawane mu są nowe linie coraz więcej w zależności od wersji. Pocoś to chyba robili - by działało.
Jak to już wcześniej zauważył inny z kolegów jemu otwierają się znacznie większe zbiory (mój teraz ma dopiero 7260 kB) i nie ma komunikatu o braku pamięci. Pewnie w jego zbiorze nie ma też ponad 20 tyś hiperłącz i jeszcze więcej notatek do komórek to może też mieć jakiś wpływ na pracę programu.


Wróć do „Komputery, oprogramowanie i internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 4 gości