Dioda LED na wyjsciu wzmaka....

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
Awatar użytkownika
Deamon
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: czw 05 lut 2004, 17:30
Lokalizacja: Koszalin
Kontaktowanie:

Dioda LED na wyjsciu wzmaka....

Postautor: Deamon » czw 05 lut 2004, 17:39

Witam mam malutki problem,mianowicie podłaczylem pod wyjscie na gł. ze wzmaka diode LED. Wszytko jest cacy bo miga jak trzeba tylko ze jest problem jak zrobie za glosno dioda sie spala a skolei jak jest za cicho to nie swieci i tu mam pytanie jak zrobic zabezpieczenie (robilem juz takie poprzez diode zenera ale nie wyszlo) i jak zrobic zeby mrygala przy nieco mniejszej glosnosci (podobnoe przez tranzystor ale jaki i jak?)

Dzieki i Pozdrawiam
No BASS No FUN

cyberdar

Postautor: cyberdar » pt 06 lut 2004, 0:21

Żeby dioda się nie paliła przy dużych głośnościach trzeba do diody dołożyć rezystor. Wartość należałoby jakoś sensownie obliczyć mając na uwadze wartość zasilania wzmacniacza. Tak na chybił-trafił włączyłbym rezystor 2k. Taki rezystor powinien wystarczyć do wzmacniaczy nawet 200W. Co do mrugania przy małych mocach to inna sprawa. Zastosowanie pojedyńczego tranzystora nic nie da bo przy zwiększeniu mocy tranzystor wejdzie w nasycenie i dioda zapali się na stałe a nie o to przecież chodzi. tak na pierwszy rzut oka powinien to być układ z automatyczną regulacją wzmocnienia. Jednak i tak mi się to wydaje bez sensu z jedną diodą. Co ta dioda będzie właściwie wskazywać ?

Awatar użytkownika
Deamon
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: czw 05 lut 2004, 17:30
Lokalizacja: Koszalin
Kontaktowanie:

Postautor: Deamon » pt 06 lut 2004, 1:05

Chodzi mi poprostu o to zeby dioda mrygala w rytm basu niezaleznie od glosnosci,moze ma ktos jakis schemacik takiego czegos? bo to napewno jest mozliwe,przeciez tak dziala kolorofon,a moze sie myle...... :?:
No BASS No FUN

Obserwator

Postautor: Obserwator » pt 06 lut 2004, 14:50

Powinienes do tego wykozystac filtr dolnoprzepustowy z ograniczeniem. Mozna go zrobic wykozystujac tranzystory lub lepiej wzmacniacz operacyjny, gdzie w petli sprzezenia dasz ogranicznik. Na wyjsciu wzmacniacza dajesz dowolny tranzystor, ktory steruje dioda. Jesli podasz na wejscie sygnal slaby, OP go wzmocni i wysteruje diode tylko w niskim pasmie, tzn. basowym. Jesli sygnal wejsciowy bedzie duzy, to OP go obetnie i tez wysteruje diode. Wedlug mnie powinienes szukac schematu jakiegos dowolnego iluminoforu (kolorowych swiatel) i przyjzec sie obwodom wejsciowym. O ile pamietam, mozna go odnalezc w archiwum EP. Pozdrawiam.

neo

dioda

Postautor: neo » sob 07 lut 2004, 16:11

jesli mozesz rozebrac wzmacniacz sproboj wsadzic diode przed konczowka mocy, albo nawet wsadz ja przed wzmacniacze - na zrodle sygnalu i poprzedz jednym tranzystorem aby moc wysterowac diode


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 15 gości

cron