PWM dla 220V przez triaka?

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
elemid
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: ndz 19 wrz 2004, 12:03

PWM dla 220V przez triaka?

Postautor: elemid » ndz 19 wrz 2004, 12:11

Witam serdecznie.

Chciałbym zrobić precyzyjny regulator napięcia ~0V - ~220V. Zastanawiam się czy mogę na procku zrobić PWM, potem podać to na optotriaka i na triaka?

Podejrzewam, że takie urządzenie będzie siało do sieci duże zakłucenia
(kwestia kompatybilności elektromagnetycznej).

Może ma ktoś jakieś lepsze pomysły, albo rady?
pzdr
M.

Gość

re: pwm na triaku

Postautor: Gość » pn 27 wrz 2004, 12:42

Rzeczywiście będą zakłócenia. Trudno też o precyzyjną regulację w takim rozwiązaniu. Do czego to by miało być?

DANThE

Cyberdar

PWM

Postautor: Cyberdar » ndz 10 paź 2004, 18:41

Regulacja PWM jest jak najbardziej możliwa do wykonania na uP.
Musisz wykryć moment przejścia przez zero odczekać np. 5 ms i włączyć triak. W tym wypadku uzyskasz moc 50%. Ogólnie regulacja (jak pewnie wiesz) polega na opóźnionym włączeniu triaka i w związku z tym musisz jedynie to zrealizować po wykryciu przejścia napięcia przez zero. Dla dokładnej regulacji mocy najlepiej wykorzystać timer do generowania pożądanego opóźnienie. Więc życzę powodzenia :)

PS
Olej zakłócenia. Dasz sobie jakiś filtr LC, warystor na triak i po problemie.

barciej

PWM

Postautor: barciej » pn 11 paź 2004, 10:31

Aby zminimalizować zakłócenia należy element wykanawczy włączać w momencie przejścia napięcia zasilającego przez zero /dla rozsądnej regulacji PWM nie można zrezygnować w wyłączania w inny momencie/. Jeżeli obciążenie będzie miało charakter rezystancyjny /np. grzałka/ możesz zastosować sterowanie grupowe. Polega ona na obcinaniu całych połówek napięcia sieci. Uznajmy że w grupie będziesz miał pięć okresów, wycinając po jednej połówce w każdej grupie otrzymasz skok regulacji 10%. Ma to taką zaletę że włączenie i wyłączenie odbiornika będzie zawsze następowało w momencie przejścia przez zero. Ten sposób nie nadaje się do sterowania np. żarówką. A w takim przypadku załącznie w momencie przejścia przez zero ma jeszcze jedną zalętę. Wydłuża czas życia żarówki. Jeden półokres wystarczy żeby włókno osiągnęło temp i co za tym idzie rezystancję pracy. Impuls napięcia podany na zimne włókno powoduje przy jego stosunko wysokiej rezystacji wydzielanie za dużej ilości ciepła i to zazwyczaj powoduje przepalenie włókna. Wniosek : ważne co chcesz sterować /wybór sposobu realizacji/ i to, żeby jeśli to możliwe ograniczyć włączanie do momentu przejścia napięcia przez zero. Czy zrealizujesz to na uP czy analogowo nie ma znaczenia.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 9 gości