Sterowanie wyświetlacza

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
szymon_zawiercie
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 6
Rejestracja: wt 25 lut 2003, 21:35
Lokalizacja: Zawiercie
Kontaktowanie:

Sterowanie wyświetlacza

Postautor: szymon_zawiercie » wt 20 maja 2003, 22:09

Witam!
Mam wyświetlacz alfanumeryczny 40*4 znaków, sterowany za pomocą standardowego sterownika HD.
Chciałbym go sterować z poziomu BASCOMA ale nie stety jest jeden problem, wyświetlacz ten posiada dwa sterowniki HD i w związku z tym posiada dwie linie enable.
Jeżeli ktoś miał już do czynienia z takim wyświetlaczem to prosiłbym o pomoc.
Dokumętacja dostępna pod adresem http://www.pomorska.net.pl/~szymon/404a.pdf
Z góry dziękuje.

tgrzyska

Postautor: tgrzyska » czw 29 maja 2003, 14:44

Wynika z dokumentacji, ze zainicjowac mozesz obydwa sterowniki na raz, czyli oba E aktywne. Pierwszy steruje dwoma gornymi wierszami, a drugi dwoma dolnymi. I teraz zalezy gdzie chcesz pisac, ten sterownik ustawiasz na aktywny. Bo pierwsza i trzecia linia oraz druga i czwarta maja te same adresy. Milej zabawy.

szymon_zawiercie
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 6
Rejestracja: wt 25 lut 2003, 21:35
Lokalizacja: Zawiercie
Kontaktowanie:

Postautor: szymon_zawiercie » czw 29 maja 2003, 19:17

Witam

To wiem, ale chodzi mi o to aby sterować ten wyświetlacz z poziomu bascom-a - a tam nie ma przełączania lini E, tak w ogóle nie przewidzieli opcji wyświetlacza z dwoma sterownikami. Sprawa by sie uprościła jak by można było linię E podłączyć do Vcc i wysterować jeden albo drugi - nie stety po podłączeniu tej lini da się wyświetlić tylko jeden znak, potem odłączyć, podłączyć, następny znak itd. więc po wysłaniu każdego znaku trzena odłączyć linię E i spowrotem podłączyć. Więc chodzi mi o to czy ktoś może miał do czynienia z takim wyświetlaczem?? Ale tak i tak dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam

Jerr

Postautor: Jerr » sob 07 cze 2003, 18:16

Jestem w 100% pewien, że nie czytałeś help'a z Bascom'a.
Mark specjalnie utworzył polecenie Config LCD, aby ułatwić Ci życie..

CONFIG LCD = LCDtype

Remarks

LCDtype The type of LCD display used. This can be :
40 * 4, 40 * 2, 16 * 1, 16 * 1a, 16 * 2, 16 * 4, 16 * 4, 20 * 2 or 20 * 4 or 40 * 4a
Default 16 * 2 is assumed.
The 16 * 1a LCD display is a special one. It is intended for the display that has the memory organized as 2 lines of 8 characters.

The 40 * 4a LCD display is also a special one. It has two ENABLE lines.
The CONFIG LCDPIN directive must be used to configure the second E line:

CONFIG LCDPIN = PIN , E1 = Pin, E2 = pin, etc.

Teraz już chyba wszystko jasne.Bierz się za config'a i miłej zabawy.

szymon_zawiercie
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 6
Rejestracja: wt 25 lut 2003, 21:35
Lokalizacja: Zawiercie
Kontaktowanie:

Postautor: szymon_zawiercie » pn 09 cze 2003, 16:01

Witam!

Dziękuje za odpowiedź.
Czytałem HELP'a do Bascoma i faktycznie jest tam. Wypróbowałem i nie stety nie zadziałało :( . Jest tam nawet napisane:

Most LCD routines will work with the 40*4a display but some will fail. In that case you need to use the low level ASM routines as shown above.

Ale na szczęście znalazłem inny sposób podłączenia tego wyświetlacza - poprostu zadeklaruje go jako 40*2 i dorobie przełącznik lini E na jednym tranzystoże - wyjdzie tyle samo wyjść i mniej więcej tyle samo programu a nawet mniej pisania :wink: .

Pozdrawiam.

Gość

Postautor: Gość » pt 13 cze 2003, 14:54

Dziwne, ale u mnie działalo.
Najwyrażniej nie ma standardu w LCD.

raf

Postautor: raf » wt 15 lip 2003, 0:29

nie wiem czy to cos pomoze, ale mialem kiedys wyswietlacz 1x16 ktorego trzeba bylo inicjowac jako 2x8 zeby moc wyswietlac pozycje od 8 wzwyz


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 15 gości

cron