Poszukuję regulatora obrotów

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
Martinez
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: śr 10 mar 2004, 0:14
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontaktowanie:

Poszukuję regulatora obrotów

Postautor: Martinez » śr 10 mar 2004, 0:32

Szukam regulatora obrotów silnika DC 12 V. Silnik pobiera prąd 10 A bez obciążenia i ok 15 A z obciążeniem. Obroty można regulować poprzez regulację napięcia. Chciałem wykorzystać w tym celu Układ KDSN07 - Regulowany stabilizator napięcia (1,2-30V/7A), ale obawiam się, ze układ tego nie wytrzyma. Czy istnieje jakaś hybryda, przystosowana do tak dużego prądu? Za wszelnie informację bardzo dziękuję.

martinezzz22@wp.pl
Pozdrawiam Martinez

Gość

Postautor: Gość » śr 10 mar 2004, 11:46

Regulacja obrotów poprzez reg. napiecia na wspomnianym układzie jak i innych odpada bo silnik przy małym napieciu zasilania będzie miał znikomy moment obrotowy.
Podobna sytuacja wystepuje gdy zasilamy np. wiertarkę poprzez autotransformator.

Tobie potrzebny jest nie regulator napiecia, a regulator mocy PWM.
Tu wystarczynp. NE555 jako generator PWM i kilka mosfetów, no i jakś szybka dioda komutacyjna.

Pozdrawiam i miłego kręcenia J&J

Gość

Postautor: Gość » wt 16 mar 2004, 20:39

Jest możliwość sterowania układu ale nie prądem stałym lecz bezpośrednio wyprostowanym napięciem z mostka bez wygładzania. Elementem wykonawczym jest tyrystor. Dysponuje takim układem co prawda testowałem go przy wiertarce przy 110V - efekt nadspodziewanie dobry. W układzie tym przy ustawieniu obrotów obciążenie nie ma znaczenia. Jeśli potrzeba moge go przesłać. tom723@wp.pl

cyberdar

Silnik

Postautor: cyberdar » pt 19 mar 2004, 8:37

Chyba rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie układu z modulacją PWM. Najtańszym rozwiązaniem będzie właśnie wykonanie tego układu w oparciu o NE555. Proponuję stosować częstotliwość nie mniejszą niż 50Hz bo silnikiem będzie szarpać. Co do tranzystora to wystarczy zastosować jeden tranzystor IRFZ44. Co prawda przy pełnym obciążeniu odłoży się na nim około 6.3W ale trochę większy radiator lub radiator z wentylatorem powinien sobie z tym poradzić. Należy też zwrócić uwagę na pojemność wejściową bramki i odpowiednie jej sterowanie. Jeśli będzie to zrealizowane źle to tranzystor nie będzie się całkowicie otwierał i zamykał w efekcie czego wystąpią na nim o wiele większe straty mocy i długo nie pożyje. Zamiast IRFZ44 można zastosować jakiś tranzystor, w którym rezystancja otwartego kanału będzie mniejsza a co za tym idzie straty mocy w tranzystorze też będą mniejsze. Przy dwukrotnie mniejszej rezystancji kanału moc strat spadnie prawie 2.5 raza. Łączenie równoległe tranzystorów MOSFET raczej nie jest zalecane, choć w UPSach powszechnie stosowane.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 5 gości

cron